Вонземјани, НЛО...

Верувате ли дека постојат вонземјани?

  • Да

    Гласови: 1.724 79,2%
  • Не

    Гласови: 452 20,8%

  • Вкупно гласачи
    2.176
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Ние сме ѕвездена прашина.
Инаку друго е прашањето, ако ние имаме креатори, дали и тие креатори имаат креатори и колку е долга таа низа? Второто прашање е животниот век на еден член од фамилијата цицачи кои во просек трае 100.000 години. Третото прашање е дали може да ја победи природата? Јасно е дека ние не сме крајниот производ на еволуцијата, можеби таа ќе се движи кон правец да речеме дека човекот во иднина нема да има ниту едно влакно на себе!
Панспермијата е интересна теорија, но засега е сведена само на философија.
 
Член од
17 август 2020
Мислења
2.231
Поени од реакции
1.612
Ги има некои 7 милијарди на планетава...цел преостанат жив свет знае дека се ванземаљци, само они не знаат....која иронија.
Тоа значи дека според тебе сме еволуирани од вонземјани?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Тоа значи дека според тебе сме еволуирани од вонземјани?
Ние сме направени од вонземјани :)
Автоматски споено мислење:

Ние сме ѕвездена прашина.
Инаку друго е прашањето, ако ние имаме креатори, дали и тие креатори имаат креатори и колку е долга таа низа? Второто прашање е животниот век на еден член од фамилијата цицачи кои во просек трае 100.000 години. Третото прашање е дали може да ја победи природата? Јасно е дека ние не сме крајниот производ на еволуцијата, можеби таа ќе се движи кон правец да речеме дека човекот во иднина нема да има ниту едно влакно на себе!
Панспермијата е интересна теорија, но засега е сведена само на философија.
Уште поинтересно е дали има линеарен тек на времето, ако ништо друго барем во некои специфични ситуации. Што ако некој од иднината се вратил назад некогаш?
Какви импликации има тоа....ова е чисто како тема на размишљање.
Еволуцијата по дефиниција нема крајни производи.
Што е природата за да некој ја победува?
Иначе јас мислев на директна интервенција, панспермија е мачја кашлица :D
Ојдов да спијам.
 
Последно уредено:
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Ако се враќам во минатото сигурно нема да одам во доба каде ќе ме замараат комарци или ќе ме стават на клада. Прво би се вратил назад, би си ја дал таа машина на младиот јас и би му рекол да учи латински. Кога ќе го совладам, би се вратил во римско, би го убил императорот со пиштол, би ја опремил легијата со пушки (украдени од иднината во која првенствено се наоѓам) и би доминирал со светот. Како и да е, би ја користел за своите лични и себечни потреби. :D

Има приказни од Египет, како на пример првите фараони се всушност богови и се претставени со сина боја, а останатите се луѓе- смртници. Многу приказни имаат заеднички елементи кои не можат да бидат во потполна случајност, како што е поплавата или манифестацијата на одредените митолошки суштества. Но во отсуство на докази, макар и во ДНК формат, тоа се само приказни.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Ако се враќам во минатото сигурно нема да одам во доба каде ќе ме замараат комарци или ќе ме стават на клада. Прво би се вратил назад, би си ја дал таа машина на младиот јас и би му рекол да учи латински. Кога ќе го совладам, би се вратил во римско, би го убил императорот со пиштол, би ја опремил легијата со пушки (украдени од иднината во која првенствено се наоѓам) и би доминирал со светот. Како и да е, би ја користел за своите лични и себечни потреби. :D

Има приказни од Египет, како на пример првите фараони се всушност богови и се претставени со сина боја, а останатите се луѓе- смртници. Многу приказни имаат заеднички елементи кои не можат да бидат во потполна случајност, како што е поплавата или манифестацијата на одредените митолошки суштества. Но во отсуство на докази, макар и во ДНК формат, тоа се само приказни.
Би се јавиле парадокси, и паралелни универзуми како резултат на тоа најверојатно....од кај да знаеме дека не сме некој алтернативен унуверзум btw :D
Иначе мислев тука на црните дупки кога спомнав враќање во времето или можеби некои други феномени за кои немаме ни најблага идеја како функционираат.

За мене вториот хромозом и големиот број на синдроми кај човекот се докази во ДНК формат за генетски инженеринг.
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Иначе мислев тука на црните дупки кога спомнав враќање во времето или можеби некои други феномени за кои немаме ни најблага идеја како функционираат.
Јако беше во Интерстелар, кога се тркаат со времето.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Јако беше во Интерстелар, кога се тркаат со времето.
Иако го имам чуено концептот за тоа дека светов е 3Д холограм на некоја 2Д проекција во црна дупка, или нешто такво....јебем ли га, пак ми беше малку проблематично да ги разберам последните сцени. Треба пак да го гледам :D
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Ако се враќам во минатото сигурно нема да одам во доба каде ќе ме замараат комарци или ќе ме стават на клада. Прво би се вратил назад, би си ја дал таа машина на младиот јас и би му рекол да учи латински. Кога ќе го совладам, би се вратил во римско, би го убил императорот со пиштол, би ја опремил легијата со пушки (украдени од иднината во која првенствено се наоѓам) и би доминирал со светот. Како и да е, би ја користел за своите лични и себечни потреби. :D
Се јавува овде една незгодна работа. Што правиме ако императорот е твој пра-пра-...-прадедо? Ќе го немаше дедо ти, ќе го немаше татко ти, ќе те немаше тебе, па не можеш да го убиеш. :) Не мора баш императорот да е твој претходник. Некој од (сега добро вооружена) легијата ќе убие некого од твоите претходници. Повторно истиот маѓепсан круг.
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Иако го имам чуено концептот за тоа дека светов е 3Д холограм на некоја 2Д проекција во црна дупка, или нешто такво....јебем ли га, пак ми беше малку проблематично да ги разберам последните сцени. Треба пак да го гледам :D
Јас го гледав едно три пути, мозокот ми се испоти :ROFLMAO:
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Се јавува овде една незгодна работа. Што правиме ако императорот е твој пра-пра-...-прадедо? Ќе го немаше дедо ти, ќе го немаше татко ти, ќе те немаше тебе, па не можеш да го убиеш. :) Не мора баш императорот да е твој претходник. Некој од (сега добро вооружена) легијата ќе убие некого од твоите претходници. Повторно истиот маѓепсан круг.
Јас не одам за императорот. :cool:
Тамошниот јас ќе постојам во таа константа. Инаку да, секоја мала промена ќе влијае врз иднината, тоа е точно. Батерфлај ефект. "Дали крилјата на пеперутките се виновни за торнадата во САД?", така нешто беше насловот од 50/60 тите кој ја поттикна оваа теорија.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.858
Поени од реакции
34.890
Postojat i mislam deka se daleku se od nasata planeta i vremeto ke pokaze dali so novite technologiii ke se najdime i pocnime da komunicirame so niv kojznae ...... Moze gresam moze i da sne sami na ovoj univerzum potpolno samiiiii i osameni a tolku zvezdi i planeti a sepak nisto veke 2020 godini
:unsure:
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Сепак јас имам видено летечки чинии. Мислам дека не се на вонземјани, ама не можам да ја исклучам и таа можност.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom