Волонтерски акции

Дискусија во форумот 'Хуманитарни акции и помош' започната од Bujo0, 15 април 2012.

?

Дали сте волонтирале до сега?

1. Да

51,1%
  2. Не

50,0%
Дозволени се повеќе гласови.
  1. blue ladybug

blue ladybug Фанг ловер

Член од:
    5 февруари 2013
    Мислења:
    5.140
    Допаѓања:
    11.753
    @Angello бидејќи до сега немаш волонтирано, јас ти препорачувам да почниш прво кај нас да волонтираш. Било каде, во било која сфера. Лавовите остави ги за во иднина, како цел која сакаш да ја постигниш. Волонтирањето не е само ќе одам и ќе помагам таму јас кај што сакам. Напротив, треба да поседуваш одредени вештини и способности за да бидиш добар волонтер. Пробај кај нас, било каде, па види дали ќе ти се свиѓа. За да не ти се случи, си отишол у Африка и не ти се свиѓа, па оп сакам дома да си одам.

2. bucio

bucio Урбан индијанец.

Член од:
    8 јули 2008
    Мислења:
    15.334
    Допаѓања:
    6.905
    Пази го ова:

Frizersko Studio Kreso
    FRIZERSKO STUDIO KRESO, PO POVOD BOZIKNITE PRAZNICI, VO DENOVITE:
    02.I. 03. JANUARI 2015.(PETOK I SABOTA), KE VRSI BESPLATNO STRIZENJE ZA KORISNICITE NA SOCIJALNA POMOS.
    ZAKAZUVANJE NE E POTREBNO, USLUGITE KE GI VRSAM VO SKLOP NA CELOSNOTO RABOTNO VREME I TOA :
    PETOK, 02.01.OD 10:00-14:00 I OD 16:00-19:00
    SABOTA,03.01. OD 10:00-15:00
    POTREBNO E DA SE PONESE DOKUMENT ZA DOKAZ ZA DOBIVANJE NA SOCIJALNA POMOS I LICEN DOKUMENT.
    OD EDNO SEMEJSTVO-EDEN CLEN, SE SO CEL DA RAZVESELIME STO POVEKE SEMEJSTVA.
    SITE MOI KOLEGI KOI SAKAAT DA MI SE PRIKLUCAT VO OVAA AKCIJA, NEKA POVELAT, KE MI BIDE CEST.
    SE NADEVAM, DEKA BAREM NEKOLKU DESETICI LUGJE KE NAPRAVAM SREKNI SO OVOJ MOJ SKROMEN
    POTEG, NO OD SRCE!
    FRIZERSKO STUDIO KRESO, SEKOGAS ZA VAS I SEKOGAS SO VAS!!!!

На arakenx и blue ladybug им се допаѓа ова.
  3. Sinisa123

Sinisa123 Гостин

И ја сакам да се пријавам за волунтерство во Црвен Крст и така имам слободно време. Само ако сакаш да ми кажеш како оди процедурата, дали ти плаќаат или така си примен како самоволно. Дај ми апдејт на извештајот и се надевам дека кога ќе одам во Црвен Крст ќе ме примаат и што документи се носи за зачленување.

4. Holy Temple

Holy Temple

Член од:
    16 април 2010
    Мислења:
    2.519
    Допаѓања:
    1.415
    Зависи од која општина си, за Влае, Карпош, Ѓорче, Сарај, Глумово, Матка, Кондово, Тафталиџе, Нерези ги покрива ЦК Карпош, Дебар Маало, Капиштец, Центар ги покрива ЦК Центар, Чаир, Топанско Поле ги покрива ЦК Чаир, Автокоманда, Маџари, Сингелиќ, Гази Баба ги покрива ЦК Гази Баба, јас би ти препорачал да идеш во Даре Џанбаз (спроти УЈП) таму е сместен Црвен Крст на Град Скопје и Црвен Крст Центар, работи од 08 до 16 часот и ќе кажеш дека сакам да се зачленам во Црвен Крст, ќе ти кажат кога има состаноци на младите, ќе отидеш на состанокот, ќе се заознаеш со сите, они ќе ти дадат пристапница да пополниш, и да донесеш две слики од тебе, и да ти дадат жиро-сметка за да уплатиш годишна чланарина која кошта 150 денари (плус 25 или 35 денари провизија која ја наплаќа банката), и на следниот состанок ја даваш во ЦК. После ти си бираш дали сакаш да се уклучиш во некои проекти за обука за презентирање на ПХВ, Трговија со Луѓе, Превенција од ХИВ/СИДА и Сексуално преносливи Болести итн. Се организираат и акции за собирање на средства за социјално загрозени лица, болни, итн. Најубаво е во Понеделник (19.01.2015) да отидеш на Водици, таму ќе бидат сите тимови (Тим за Одговор При Катастрофи, Тим за Спасување на Планина, Тим за спасување во Вода, Тим за Логистика) и да прашаш некои од таму да ти објасни.

5. Sinisa123

Sinisa123 Гостин

Не сум од Скопје. Штета од Стојаково сум и вчера ми дојде на идеја се зачленам во ЦК. Само кажи барем дали плакаат нешто или гратис се работи?

6. blue ladybug

blue ladybug Фанг ловер

Член од:
    5 февруари 2013
    Мислења:
    5.140
    Допаѓања:
    11.753
    Ако ти е за плаќање и да правиш пари, не ни пробувај да волонтираш. Таму нема пари. На добра волја и солидарност се заснова волонтирањето.

На arakenx и Redhead им се допаѓа ова.
  7. CHukioo

CHukioo Шо треба овде да пишам бе? -.-'

Член од:
    30 март 2011
    Мислења:
    63
    Допаѓања:
    19
    Под самио поим Волонтер се подразбира дека нема пари. Али и да нема, немаш поим какво е чуството ко че натовариш 8тони камион со вода. (за поплавите Србика и БиХ) сепак ти си знајш :)

На blue ladybug му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Holy Temple

Holy Temple

Член од:
    16 април 2010
    Мислења:
    2.519
    Допаѓања:
    1.415
    Значи вака, ти работиш како волонтер, а кога ќе влезеш во некој од тимовите како Тим за Одговор При Катастрофи, Тим за Спасување на Планина, ако се има потпишано соработка со некои турнири или манифестации, одиш да обезбедуваш прва помош и тогаш се плаќа од ден, или ако си за Спасување на Планина секоја сабота, недела и празници се дежура на Водно и Матка и се плаќа исто дневница од ден само тие дневници не се од Црвен Крст туку ги даваат организаторите. За Водно и Матка плаќа Град Скопје. А додека стигнеш до тие тимови мислам дека треба да бидеш две години член (мислам дека е уште така, не ме фаќај за збор) па после да влезеш и треба да се покажеш. Другото е се волонтерски. Најубаво во понеделник на Водици ќе бидат сите тимови на Црвен Крст,некој да прашаш или да отидеш од вторник натаму во Даре Џамбаз

Убаво ти кажа членката, ако ти е само за пари да правиш, подобро не ни планирај да се зачленуваш.
    --- Споено дупло мислење, 18 јануари 2015 ---
    Учествував во акцијата за поплавите, оставив душа таму и првиот ден наголтав прашина од алиштата, така да неколку дена јазикот ми беше инфициран и и неможев да го мрдам.

На blue ladybug му/ѝ се допаѓа ова.
  9. zoki_com

zoki_com

Член од:
    16 септември 2007
    Мислења:
    1.467
    Допаѓања:
    257
    znae nekoj koj gi pomaga na begalcite na Tabanovce ?? Crvan krs e toa ili nekoi nevladini organizacii i kako da se prijavam da pomognam

10. AlternativeF

AlternativeF госпожата од втори

Член од:
    1 мај 2006
    Мислења:
    4.356
    Допаѓања:
    5.896
    Јави се на некој од телефоните кои се дадени за контакт, сигурно ќе ти дадат повеќе информации.

11. Brutus

Brutus

Член од:
    31 јануари 2014
    Мислења:
    5.169
    Допаѓања:
    2.263
    Не треба свинско!? Кој идиот, квазилиберал го правел овој флаер??? Тие се оние кои обвинуваат други за расизам и предрасуди а самите се најголеми расисти. Дали тие ги познаваат сите мигранти лично? Дали знаат дека доаѓаат мигранти од повеќе земји од Азија и Африка и дали знаат дека не сите Сиријци се муслимани? Некои од нив се атесити а некои се христијани (цели 10%).

12. anask23

anask23

Член од:
    27 август 2015
    Мислења:
    12
    Допаѓања:
    1
    dali nekoj znae nekoja organizacija za volontiranje,sto barem i minimum ti plakaat?inaku studiram na institutot za soijalna rabota i politika i mi ostana uste diplomskata da ja napravam pa da si prasam i da si popolnam vreme:) bilo da e nevladina ili kakva i da e organizacija fala mnogu i imajte ubava vecer:) pozdrav

13. brnjomkd

brnjomkd kobra

Член од:
    23 ноември 2017
    Мислења:
    26
    Допаѓања:
    7
    имам многу моја и на моето семејство облека со не ја користиме а само ни се собира без потребно па каде можам да ја однесам да ја оставам за донација

инаку се е културно нова што се вели и функционална

Сподели преку: