Волонтерски акции

Дали сте волонтирале до сега?


  • Вкупно гласачи
    92
Член од
21 октомври 2011
Мислења
83
Поени од реакции
22
До кога трае пријавувањето или малку сум закаснила? :D Иначе волонтирав лани на скопскиот маратон и сакам сега пак
Volontirase? :D Super si pominavme nie :D
 
O

onlya

Гостин
Volontirase? :D Super si pominavme nie :D
Не :confused: но гледав од прозор. :D Наредна година се надевам дека ќе волонтирам мада ја повеќе сакам да се пријавам за трчање но незнам колку ќе издржам и ќе треба да се спремам, а некако ме мрзи :D
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.096
Поени од реакции
16.291
Можеби не е место ни тема но морам да прашам дали има некој постери заинтересирани за да направиме некоја хуманитарна акција во Битола? Да собериме алишта, пари, мечиња нешто така? онака самите да се организираме или па забава да се направи на пример во повеќе кафичи\локали или па по училишта да поминеме итн.. ако има заинтересирани да се договориме :)

поз
 
Член од
11 февруари 2013
Мислења
37
Поени од реакции
22
Здраво на сите. Јас сум во Романија. Моментално тука живеам и би сакал да одам да волунтирам или во Африка, низ Европа, Русија итн. Знајте некоја организација или нешто слично?
 

Змејко и

Гледачот Дуле од Велес
Член од
10 април 2005
Мислења
1.103
Поени од реакции
1.419
Здраво на сите. Јас сум во Романија. Моментално тука живеам и би сакал да одам да волунтирам или во Африка, низ Европа, Русија итн. Знајте некоја организација или нешто слично?
Танатос, има слободно место за асанатори во Ангола, звучи добро за тебе.
 
П

Паган-др

Гостин
Дајте некои понови информации, нешто, да пополниме време летово...
 
Член од
24 октомври 2011
Мислења
385
Поени од реакции
139
Во какви акции учествуваат волонтерите на Црвен крст во Македонија
 

CHukioo

Шо треба овде да пишам бе? -.-'
Член од
30 март 2011
Мислења
63
Поени од реакции
22
Кај нас во факултетот има волонтери кои се со полно работно време од 8:30-16:30 за 3000 ден месечно нели е многу малку пари?
Не знам дали си се сретнал досега со поимот волонтер. Тоа значи дека ќе работиш без да очекуваш било каков паричен или материјален надомест. Со волонтирањето можеш да се стекниш со искуства и знаења и ако си добар во тоа што го работиш можиш да добијаш и работна позиција за реална плата. (Таков е случаеви познавам многи.. )

Во какви акции учествуваат волонтерите на Црвен крст во Македонија
Секакви. Кажувам од лично искуство.. веќе 7 години волонтер. Едукации за превенциај од болести (Сексулано преносливи, туберколоза, грип..) после Дисеминација (ширење на знаењата за Црвен Крст и меѓународното хуманитарно право.) тука е и ЦКА ПХВ програмата каде што млади од 14 -18 год прават чуда (градат куќи, помагаат на болни, помагаат на деца со по себни потреби итн итн помагаат секаде каде останатите програми не успеваат.). Исто така Црвен Крст е редовно присутен на маратонор во Охрид итн итн мн се да ти ги набројувам сите..
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Не знам дали си се сретнал досега со поимот волонтер. Тоа значи дека ќе работиш без да очекуваш било каков паричен или материјален надомест. Со волонтирањето можеш да се стекниш со искуства и знаења и ако си добар во тоа што го работиш можиш да добијаш и работна позиција за реална плата. (Таков е случаеви познавам многи.. )
Јас познавам многу и што ги избркаа, а на нивно место вработија други кои никогаш не волонтирале. ;)
 

CHukioo

Шо треба овде да пишам бе? -.-'
Член од
30 март 2011
Мислења
63
Поени од реакции
22
Јас познавам многу и што ги избркаа, а на нивно место вработија други кои никогаш не волонтирале. ;)
Па да така функционираат работите кај нас во Македонија. Или стварно биле многу лоши во тоа што го работеле, или пак го немало најбитниот дел членската книшка.. а сега веќе ќе ти треба и за да започниш да волонтираш во повеќето од установите, па дури и во некои невладни и младински организации како што е пр со прилепската ИНФО СЕГА каде што нема да имаш никаков просперитет и напредок ако мајка ти или таткоти не се челнови, а џабе си подобар од останатите :/
 
Член од
24 октомври 2011
Мислења
385
Поени од реакции
139
како да се пријавам за волонтирање во Црвен крст?
 

CHukioo

Шо треба овде да пишам бе? -.-'
Член од
30 март 2011
Мислења
63
Поени од реакции
22
како да се пријавам за волонтирање во Црвен крст?

Одиш во најблиската Општинска организација на ЦК и кажуваш дека сеакаш да волонтираш тие че те упатат, зависно од тоа колку год имаш :D
 
Член од
25 април 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
имате ли некоја друга идеја каде би можело да се волонтира. малку доцна прашувам ама.... се надевам некој ке одговори :)
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
имате ли некоја друга идеја каде би можело да се волонтира. малку доцна прашувам ама.... се надевам некој ке одговори :)
Во било која младинска невладина организација. Младинските организации секогаш бараат волонтери.
Пиши ми порака, ќе ти дадам повеќе детали.
 
Член од
29 јануари 2012
Мислења
2.172
Поени од реакции
3.719
До сега не сум волонтирал али би сакал да волонтирам во Африка во пероктот Save the Lions :) , им пратив мејл пред 2 месеци никако да ми вратат па дали може некој да ми каже нешто повеќе :) и дали познава некој што волонтирал.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom