Волонтерски акции

Дали сте волонтирале до сега?


  • Вкупно гласачи
    92
Член од
21 октомври 2011
Мислења
83
Поени од реакции
22
Ја отварам темава со цел да може луѓе кои сакаат да волонтираат да најдат места каде што можат да го направат тоа. Лично, волонтерството ми носи сатисфакција а и дипломите се важни ако некој сака да се запише на факултет надвор од Македонија.

Можете а волнтирате на Скопскиот Маратон на почеток на Мај.
http://www.skopskimaraton.com.mk/volonteri.html
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.812
Поени од реакции
25.389
Супер е темава. Ќе ја ставам како важна, за да не падне во заборав, па ако има некој некакви информации за волонтирање нека ги поставува тука.
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.591
Поени од реакции
924
Во зоолошка сум волонтирал и тоа со двајца другари со кои ја делиме истата пасија спрема животнте скоро секој четврток бевме по 5 саати...
Задоволство претставува да знаеш дека си учевствувал во некоа добротворна акција :D
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
23.613
Поени од реакции
36.868
Кај нас во факултетот има волонтери кои се со полно работно време од 8:30-16:30 за 3000 ден месечно нели е многу малку пари?
 

/МIRЧ3_МкД\

Временски патник
Член од
7 март 2012
Мислења
380
Поени од реакции
102
Не сум волонтирал , а нели волонтерската работа во најголем дел случаи не се плаќа ?
Познавам медицинска сестра која работи во болница десетина години и уште се води како волонтер ( т.е нема решение за работа ) и за тоа зема околу 4000 надоместок. Да ти ибам волонтерството, во најголем број на случаи го користат како изговор за да не ти дадат решение, а те користат во полно работно време
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.200
Поени од реакции
4.933
Не сум волонтирал , а нели волонтерската работа во најголем дел случаи не се плаќа ? или сепак им се дава на волонтерите одредена сума на пари?
Јас сум волонтирал и знам како е, работиш дури и повеќе од редовните работници, кои се вработени за стално, но за разлика од нив кои земаат цели плати по 20 илјадарки месечно, тебе како волонтер ти следуваат месечно максимум 4-4.5 илјадарки, тоа нешто му доаѓа само како хранарина и превоз, без плата, а работа секој ден најнормално по 8 саати, немаш здравствено и пензиско, не ти тече стаж, сини картони јок, слободни денови јок, боледување јок, годишен(летен) одмор само 5-10 работни денови максимум ! ЈБГ
Кој волонтирал или пак волонтира, знае како е !
 
П

Паган-др

Гостин
Волонтирав за последниот МОТ и Бела Ноќ, во техничка поддршка. Ама пак имавме некој мал хонорар (превоз, храна).

Сега се пријавив за маратонот, ќе видиме што ќе излезе.
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.591
Поени од реакции
924
zdravo :)
Jas imam zavrseno sredno medicinsko uciliste i veke 4 meseca volontiram vo veleskata bolnica.Ja rabotam rabotata kako medicinska sestra i sum mn zadovolna bidejki im pomagam na lugeto koi sto idat na lekar poradi razni problemi :):pipi:
Е ова е ептен слатка исповед :D
Само така продолжи и помагај им на луѓето,кога тогаш со добро ќе ти се врати све :D
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
83
Поени од реакции
22
Кај нас во факултетот има волонтери кои се со полно работно време од 8:30-16:30 за 3000 ден месечно нели е многу малку пари?
Па ако се волонтери не ни треба да земаат пари реално :D Затоа се волонтери :D
--- надополнето: 16 април 2012 во 12:08 ---
Волонтирав за последниот МОТ и Бела Ноќ, во техничка поддршка. Ама пак имавме некој мал хонорар (превоз, храна).

Сега се пријавив за маратонот, ќе видиме што ќе излезе.
Можеби ќе се видиме :D Јас волонтирам во Карпош за тоа. :D
 
Член од
5 февруари 2012
Мислења
54
Поени од реакции
14
браво за темава и јас се пријавив за волонтирање на маратонот..се надевам дека ќе ме стават заедно со другарките...има уште некој што се пријавил ? :)
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
83
Поени од реакции
22
Да не има некој инфо за други волонтерски акции?
 
O

onlya

Гостин
браво за темава и јас се пријавив за волонтирање на маратонот..се надевам дека ќе ме стават заедно со другарките...има уште некој што се пријавил ? :)
До кога трае пријавувањето или малку сум закаснила? :D Иначе волонтирав лани на скопскиот маратон и сакам сега пак :)

Да не има некој инфо за други волонтерски акции?
Мислам имаше една волонтерска акција на Матка ама што како врска немам
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.479
Јас веќе 6 години сум волонтер во Црвен Крст
 
На врв Bottom