Воз до Сараево?

Член од
4 јануари 2010
Мислења
90
Поени од реакции
4
Кај можам да најдам најефтина карта за воз од Скопје до Сараево за летово?
Има ли некој сајт за македонски возови ?
 
M

Moon Child

Гостин
Воз од Скопје до Сараево - нема.
Има автобус, ако сакаш ќе ти дадам број. Повратна карта со автобус до Сараево ти е околу 100 евра.
Јас зимата доаѓав од Добој до Велес, па правев комбинација. Од Добој до Белград со кола преку Хрватска иначе, а од Белград го фатив возот за Солун, кој поминува низ Велес.
Сега незнам дали го има и возот од Белград до Солун, едно време го укинаа. Нема воз ни Беград-Сараево, иначе.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.815
Ја колку што знам, од септември оваа година, после 100 и кусур години, прекинат е меѓународниот железнички сообраќај, т.е. не постои веќе.
 
Член од
24 јуни 2009
Мислења
447
Поени од реакции
164
Ја колку што знам, од септември оваа година, после 100 и кусур години, прекинат е меѓународниот железнички сообраќај, т.е. не постои веќе.
Прекинат е повремено, ја реновираат пругата србите кај Ниш негде
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Кај можам да најдам најефтина карта за воз од Скопје до Сараево за летово?
Има ли некој сајт за македонски возови ?
Пругата измеѓу Ниш и Прешево е во фаза за реконструкција.
Ако се напрајт пругата до в година би можело да имат конекција до Белград.
Доколку имат од Белград фаќаш воз за Загреб и од Загреб за Сараево.

Во последниве години многу меѓународни линии на балканов се укинати. Немат Белград-Сараево, Сараево-Будимпешта, Белград-Букурешт, Белград-Истанбул.... Евтиниве авио-линии ММЕ на железничкиов сообраќај.

Странава од МЖ (mztransportad.com.mk) во моментов е хакирана и не би ти препорачал да ја посетиш. Посекако немат никакви информации на нејзе освен ко ќе се купит некој нов воз.

Најисплатлива варијанта за возој низ балканов е балкан флекси пас. Со нејзе го имам изорано балканов. Коштат 53еур за помлади од 27год. и имаш право да се возиш 5 дена во рок од еден месец низ Македонија, Грција, Бугарија, Романија, Турција (вклучувајќи го и азискиот дел), Србија, Црна Гора и БиХ. Се доплаќат само за кушети и вагони за спиење и за патот преку Хрватска (ако се ојт во Босна).
 
M

Moon Child

Гостин
Прегледај го приврзокот 161108
Дојче бан викат дека имат. Ама можно е да е укинат. Ништо чудно.
Има, сега видов на страната на железница Федерације. Мислев оти е укинат било каков меѓународен, затоа што кога барав лани Добој-Белград немаше линија, ама добро, нема везе, сеедно воз Скопје Сараево нема со сигурност, а да правиш премештај 100 пати незнам дали вреди и да се клацкаш низ 100 држави.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.131
Поени од реакции
18.128
Друже, патуваш од една до друга дупка на светов.Тешко било каков превоз, посебно воз освен со 3-4 префрлања до Загреб, па од таму до Сарајево.Патем ни до Белград моментално не е во функција...
Автобус имаш фирма Step Tours од Гостивар до Сарајево возат.Jeс да е покомотно со воз, ама ќе губиш поприлично нерви


GOSTIVAR-TETOVO-SKOPJE-KUMANOVO-BEOGRAD(TRANZIT)-SREMSKA RACA(SR) SREMSA RACA(BIH)BIJELINA-BRCKO-TUZLA-DOBOJ-ZENIZA-SARAJEVO.
 
M

Moon Child

Гостин
Друже, патуваш од една до друга дупка на светов.Тешко било каков превоз, посебно воз освен со 3-4 префрлања до Загреб, па од таму до Сарајево.Патем ни до Белград моментално не е во функција...
Автобус имаш фирма Step Tours од Гостивар до Сарајево возат.Jeс да е покомотно со воз, ама ќе губиш поприлично нерви


GOSTIVAR-TETOVO-SKOPJE-KUMANOVO-BEOGRAD(TRANZIT)-SREMSKA RACA(SR) SREMSA RACA(BIH)BIJELINA-BRCKO-TUZLA-DOBOJ-ZENIZA-SARAJEVO.
Ова е можеби единствениот превоз до БиХ без преседнување и малтретирање таму ваму. Баба ми летото дојде кај мене во Добој преку оваа агенција. Картата е околу 100 евриќи повратна, што и не е баш ефтино.
Ако одите повеќе луѓе подобро организирајте се со кола, 100 пати поисплатливо е.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.899
Поени од реакции
1.732
Кај можам да најдам најефтина карта за воз од Скопје до Сараево за летово?
Има ли некој сајт за македонски возови ?
Мислам дека единствена врска за Сараево со воз тие преку Загреб-Добој -Сараево.
 
Член од
1 август 2015
Мислења
411
Поени од реакции
701
Автобус Скопје - Нови Пазар 15:00 Нови Пазар - Сараево 22:00, за 2-30 евра е по евтино и не патуваш 20 саата како со Степ Турс.
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Алтобус ск до Белград. Таму на алтобуска исто и на железничка имаш и комбиња шо возет до Сараево 15 до 35 евра ти е, зависит кој ќе начекаш.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Патувам барем 2 до 3 пати годишно во Сараево. И да има воз би било глупост. Јас практикувам Фудекс од Скопје до Белград, којшто трга во 00:00 од Скопје. После има автобус во 5:45 од Белград до Сараево, ако тој се испушти следниот е ов 8:00. Таа директната линија Скопје - Сараево не ми се свиѓа, знам дека нешто се влага у Хрватска предолго се патува...
 
M

Moon Child

Гостин
Патувам барем 2 до 3 пати годишно во Сараево. И да има воз би било глупост. Јас практикувам Фудекс од Скопје до Белград, којшто трга во 00:00 од Скопје. После има автобус во 5:45 од Белград до Сараево, ако тој се испушти следниот е ов 8:00. Таа директната линија Скопје - Сараево не ми се свиѓа, знам дека нешто се влага у Хрватска предолго се патува...
Долго се патува ама немаш преседнување никаде. Баба ми од Скопје до Добој патуваше едно 10-11 саати. Тури плус 3-4 саата до Сараево, и тоа е тоа. А и патот низ Хрватска не е лош воопшто. Јас секогаш попрво би одбрала без преместување таму ваму, нека и платам повеќе, мирна глава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom