Возраст за прв сексуален однос

  • Креатор на темата city
  • Време на започнување

љубов,секс,петинг.


  • Вкупно гласачи
    109
Член од
27 јануари 2009
Мислења
1.044
Поени од реакции
40
Од каде тоа дека телото е подготвено за односи на 12 години? :nesvest:
epa sekoe devojce koga ke dobie moze da ima odnosi i da zabremeni a denesnive se mn napredni pa na 12 poveketo imaat dobieno

18-20. Ме е финтата телесно да си созреан, тоа се случува уште на 13-14... Убавината е во вистинската емоција која се создава нешто по 18-тата. Барем кај мене беше така...:smir:
se soglasuvam potpolno , ne e rabotata samo da go napravis toa tuku bitno e i so kogo i so cuvstva

18-20. Не е финтата телесно да си созреан, тоа се случува уште на 13-14... Убавината е во вистинската емоција која се создава нешто по 18-тата. Барем кај мене беше така...:smir:
se soglasuvam potpolno , ne e bitno samo da go napravis toa tuku bitno e so kogo i so cuvstva

18-20. Не е финтата телесно да си созреан, тоа се случува уште на 13-14... Убавината е во вистинската емоција која се создава нешто по 18-тата. Барем кај мене беше така...:smir:
se soglasuvam potpolno , ne e bitno samo da go napravis toa tuku bitno e so kogo i so cuvstva

18-20. Не е финтата телесно да си созреан, тоа се случува уште на 13-14... Убавината е во вистинската емоција која се создава нешто по 18-тата. Барем кај мене беше така...:smir:
se soglasuvam potpolno , ne e bitno samo da go napravis toa tuku bitno e so kogo i so cuvstva
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
epa sekoe devojce koga ke dobie moze da ima odnosi i da zabremeni a denesnive se mn napredni pa na 12 poveketo imaat dobieno


se soglasuvam potpolno , ne e rabotata samo da go napravis toa tuku bitno e i so kogo i so cuvstva


se soglasuvam potpolno , ne e bitno samo da go napravis toa tuku bitno e so kogo i so cuvstva


se soglasuvam potpolno , ne e bitno samo da go napravis toa tuku bitno e so kogo i so cuvstva


se soglasuvam potpolno , ne e bitno samo da go napravis toa tuku bitno e so kogo i so cuvstva

Добиваат и на 10 години, но тоа не значи дека телото им е подготвено за односи. Физички не се доразвиени алоо! :nesvest:
 
I

InF3cTeD

Гостин
Добиваат и на 10 години, но тоа не значи дека телото им е подготвено за односи. Физички не се доразвиени алоо! :nesvest:
точно е овоа...ама мислам дека ни на 12-13 години телото не им е оформено сеуште како шо треба а не па секс да имаат...најубаво за женски е после 18
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
415
Поени од реакции
11
14 години е сеуште дете! Иако се прават не знам ти што, не се созреани ниту физички ниту емотивно да го направат тој чекор. Се прават многу грешки како резултат на недовербата која ја има помеѓу децата и родителите. Имам слушано секакви приказни, како на пример, забременила од прв пат затоа што мислела дека нема потреба од заштита, ако и е прв пат (од кај д фак сеа тоа?), премногу рано имала сексуален однос, па доживеала толку големи трауми, што неколку години подоцна не помислила на такво нешто, но дефинитивно д винер е таа што се скинала со краставица само за да му докаже да дечкото дека имала некого пред него! Абе ајде...
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
Најубоо на 16-17 :) За девојчињата де.... а машките коа стигнат, тие на 5 години да им даеш ќе брцнат негде х)
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
14 години е сеуште дете! Иако се прават не знам ти што, не се созреани ниту физички ниту емотивно да го направат тој чекор. Се прават многу грешки како резултат на недовербата која ја има помеѓу децата и родителите. Имам слушано секакви приказни, како на пример, забременила од прв пат затоа што мислела дека нема потреба од заштита, ако и е прв пат (од кај д фак сеа тоа?), премногу рано имала сексуален однос, па доживеала толку големи трауми, што неколку години подоцна не помислила на такво нешто, но дефинитивно д винер е таа што се скинала со краставица само за да му докаже да дечкото дека имала некого пред него! Абе ајде...
:nesvest::nesvest: Божеее!! Кај им е умот на ваквите?
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
30 пати на темава ви имам кажано да не се мачите да пишувате постови со бројки или не е битно. Или образложете ги мислењата или не пишувајте. Ако пишете ќе бидат избришани.
 
Член од
21 јануари 2008
Мислења
27
Поени од реакции
2
Јас мислам дека нема некоја совршена возраст за прв секс... Психички е кај секој различно ама физички се што е под 16 - 17 год е глупаво... бар според мене :toe:
 
Член од
31 декември 2007
Мислења
145
Поени од реакции
1
Mislam deka 16 e najsoodvetnata vozdrast za toa..
hahaahh so krastavica...aj toa e okej
ama sum slusnala deka nekoja si se zadovoluvala so riba...Toa e znaci preterizam..I so sise imam slusnato..toa e pateticno,zimi se..
on topic: 16+ za zenski.. za maski malce pokasno...da dozreat malce:baeh::pos2::drk::helou:
 

Вено

Кишобран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
144
Поени од реакции
1
Не е све до годините мислам, али мислам дека ке да е глупо ако биде под 15-16.така да 16,17+ (= chill.
 
E

`EsCaPe`

Гостин
Мислев, а и имам пишано дека над 16, значи околу 16 години.
Но со оглед на тоа што неколку блиски пријателки се бремени, ќе си почекам. Не ми се брза, а и не ми се гледа деца од сега.
:icon_lol:

А и на крај и краева зошто би имало одредена возраст за првиот однос?
Кога некој ќе се чувствува спремен, тогаш.
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
А и на крај и краева зошто би имало одредена возраст за првиот однос?
Кога некој ќе се чувствува спремен, тогаш.
Да, ама тој „некој“ може да се почувствува спремен и на 14 години.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Се’ што е над 17-18 години мислам дека е нормална возраст за прв сексуален однос. Под, или некаде над 21-22 ми е некако премногу рано или доцна...
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Мислев, а и имам пишано дека над 16, значи околу 16 години.
Но со оглед на тоа што неколку блиски пријателки се бремени, ќе си почекам. Не ми се брза, а и не ми се гледа деца од сега.
:icon_lol:

А и на крај и краева зошто би имало одредена возраст за првиот однос?
Кога некој ќе се чувствува спремен, тогаш.
Епа ако знаеш да се заштитиш нема да гледаш деца. :pipi:
 
Член од
13 март 2009
Мислења
17
Поени од реакции
1
Години над 16-17, или пак кога ќе знае дека мора да биде заштитен, тогаш нека го прави тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom