Вознемирување, закани по телефон

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
630
Поени од реакции
1.757
Прашањето е какви се казните, што треба да се прави ако некој константно ве вознемирува преку телефон. Во мојот случај нон-стоп ми вртат и ме вознемируваат и кога ги блокирав скриените броеви почнаа и без скрен до сега имам 7 блокирано и не се откажуваат.
Дали може да се пушти некоја тужба бидејќи ги имам броевите или да се пријави во полиција?
 

Almeida

гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.148
Поени од реакции
13.152
Ако добро се сеќавам "Ангеле од работа" наеба за ова, па и оној што го малтретираше Стојан. Меѓутоа, тоа беше рендом реметење. Зависи ти во какви релации си со тие што вртат. Ме чуди зошто не си пријавил до сега. Секаков вид вознемирување се пријавува во полиција. Не сум правник и во стилот на бијонс реплицирам (додуша не барав ништо на википедија), ама ова мислам дека не е ништо ново и невообичено.
Мене ме чуди оваа форма на општење во денешно време кога постојат милиони начини за лоцирање, анализа исл.
Е сега, познавајќи го лоповскиов систем...ако имаш среќа да се закачиш со некој "јак", тогаш барај друго чаре, ама пријава во мвр по мене е сосема логична акција....или контактирај го операторот, па тие да се обратат до мвр.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
77.675
Поени од реакции
163.011
Прашањето е какви се казните, што треба да се прави ако некој константно ве вознемирува преку телефон. Во мојот случај нон-стоп ми вртат и ме вознемируваат и кога ги блокирав скриените броеви почнаа и без скрен до сега имам 7 блокирано и не се откажуваат.
Дали може да се пушти некоја тужба бидејќи ги имам броевите или да се пријави во полиција?
Пријави во полиција, по службена должност ќе ги викнат
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
5.794
Поени од реакции
4.532
Јас го имав истиов проблем пред неколку години кога една досадна и би рекол луда/ненормална/забегана нешто повозрасна од мене женска особа постојано ми досаѓаше на мобилниот телефон со месеци и најчесто ми вртеше доцна навечер или во раните утрински часови и бидејќи сфати дека на нејзиниот број не и одговарам ниту на повици, ниту на пораки, почна да ми врти и од десетина други броеви ... претпоставувам дека тие броеви се од нејзини колеги, колешки, пријатели, пријателки, роднини, членови од семејството и.т.н. на крај ми скурчи и јас си го променив бројот и шуќур ја отарасив !
Што да се каже едноставно некои луѓе немаат и незнаат за мерка, ем ги одбиваш, не ги сакаш, не сакаш да ги комуницираш/контактираш и они оп уште поупорни во нивните непотребни малоумни досаѓања !
 

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
630
Поени од реакции
1.757
Јас го имав истиов проблем пред неколку години кога една досадна и би рекол луда/ненормална/забегана нешто повозрасна од мене женска особа постојано ми досаѓаше на мобилниот телефон со месеци и најчесто ми вртеше доцна навечер или во раните утрински часови и бидејќи сфати дека на нејзиниот број не и одговарам ниту на повици, ниту на пораки, почна да ми врти и од десетина други броеви ... претпоставувам дека тие броеви се од нејзини колеги, колешки, пријатели, пријателки, роднини, членови од семејството и.т.н. на крај ми скурчи и јас си го променив бројот и шуќур ја отарасив !
Што да се каже едноставно некои луѓе немаат и незнаат за мерка, ем ги одбиваш, не ги сакаш, не сакаш да ги комуницираш/контактираш и они оп уште поупорни во нивните непотребни малоумни досаѓања !
Иста ситуација...
 
На врв Bottom