Вознемирување, закани по телефон

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Knoppix, 30 јуни 2019.

 1. Knoppix

  Knoppix El Patrón

  Член од:
  16 април 2012
  Мислења:
  630
  Допаѓања:
  1.757
  Прашањето е какви се казните, што треба да се прави ако некој константно ве вознемирува преку телефон. Во мојот случај нон-стоп ми вртат и ме вознемируваат и кога ги блокирав скриените броеви почнаа и без скрен до сега имам 7 блокирано и не се откажуваат.
  Дали може да се пушти некоја тужба бидејќи ги имам броевите или да се пријави во полиција?
   
 2. Almeida

  Almeida гад

  Член од:
  15 февруари 2015
  Мислења:
  6.131
  Допаѓања:
  13.107
  Ако добро се сеќавам "Ангеле од работа" наеба за ова, па и оној што го малтретираше Стојан. Меѓутоа, тоа беше рендом реметење. Зависи ти во какви релации си со тие што вртат. Ме чуди зошто не си пријавил до сега. Секаков вид вознемирување се пријавува во полиција. Не сум правник и во стилот на бијонс реплицирам (додуша не барав ништо на википедија), ама ова мислам дека не е ништо ново и невообичено.
  Мене ме чуди оваа форма на општење во денешно време кога постојат милиони начини за лоцирање, анализа исл.
  Е сега, познавајќи го лоповскиов систем...ако имаш среќа да се закачиш со некој "јак", тогаш барај друго чаре, ама пријава во мвр по мене е сосема логична акција....или контактирај го операторот, па тие да се обратат до мвр.
   
  F.E.A.R., Anco, Knoppix и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  77.163
  Допаѓања:
  161.202
  Пријави во полиција, по службена должност ќе ги викнат
   
  На Knoppix му/ѝ се допаѓа ова.
 4. PIRATIC

  PIRATIC diplomiran klozetar

  Член од:
  26 јануари 2012
  Мислења:
  5.790
  Допаѓања:
  4.525
  Јас го имав истиов проблем пред неколку години кога една досадна и би рекол луда/ненормална/забегана нешто повозрасна од мене женска особа постојано ми досаѓаше на мобилниот телефон со месеци и најчесто ми вртеше доцна навечер или во раните утрински часови и бидејќи сфати дека на нејзиниот број не и одговарам ниту на повици, ниту на пораки, почна да ми врти и од десетина други броеви ... претпоставувам дека тие броеви се од нејзини колеги, колешки, пријатели, пријателки, роднини, членови од семејството и.т.н. на крај ми скурчи и јас си го променив бројот и шуќур ја отарасив !
  Што да се каже едноставно некои луѓе немаат и незнаат за мерка, ем ги одбиваш, не ги сакаш, не сакаш да ги комуницираш/контактираш и они оп уште поупорни во нивните непотребни малоумни досаѓања !
   
  На Knoppix му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Knoppix

  Knoppix El Patrón

  Член од:
  16 април 2012
  Мислења:
  630
  Допаѓања:
  1.757
  Иста ситуација...
   

Сподели преку: