Општи вело муабети, прашања, совети

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Bidejki sum nov na forumov, najprvin sakam da ve pozdravam
Pred nedela dena kupiv velosiped, a duri podocna go vidov forumov. Mozebi izbrzav so kupuvanjeto ama takov sum,mnogu ne razgleduvam, nabrzina donesuvam resenie (kupuvam/ ne kupuvam)
Velosipedot e ovoj http://www.velosiped.mk/index.php/shop-store/maski/viper-assault-h-detail pa bi ve zamolil vas kako poupateni dali vredi ovoj velosiped kako za pocetnik.
prethodnite 5 dena go vozam (dobro se snaogam, do dusa ne sum vozel vakov porano) i neznam dali e dobro kako za pocetnik da se vozi 22-25km dnevno (so prilicno interesni ugornini)
i uste edno prasanje na kolku vreme ili na kolku pominato e najdobro da se podmackaat sindzirite (lancite) i so sto e najdobro da se podmackaat
Ако шифтерите ти се поставени како на сликата, одма носи го да ти ги наместат како што треба, многу ниско се поставни на воланот. Среди ги што побрзо пред да скршиш врат некаде. Инаку за парите е ок, ако се навлечеш на роад, за брзо време ќе сакаш некое карбонче :D
 
R

red.devil

Гостин
Некој да сподели искуства за сервис и проверка на велосипеди?
Еве поконкретно, дали има некој искуство со Модус Бајк? Гледам поевтини се од другиве, па ме интересира за квалитет и услуга.
Или препорачајте некои каде што сте имале добри искуства. :)
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.100
Поени од реакции
5.839

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Дечки, краток едит од мојот прв ден на точак сезонава. Се погоди и време и температура, се забавував низ локалните трим патеки :)

По извозени 70/80/90км има ли потреба да се чисти и подмачка ланецот ? ?
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Некој да сподели искуства за сервис и проверка на велосипеди?
Еве поконкретно, дали има некој искуство со Модус Бајк? Гледам поевтини се од другиве, па ме интересира за квалитет и услуга.
Или препорачајте некои каде што сте имале добри искуства. :)
Зависи што сакаш да правиш. Различни сервиси ги бива за различни работи. Оди во Модус бајк, но барај го само Марко, ако е таму тој да ти го сервисира.
 
Член од
4 ноември 2016
Мислења
15
Поени од реакции
5
20161219_135535.jpg
20161228_134611.jpg Ги продавам овие вистински лепотани.Првата машина е scott spark35 carbon 700 евра,а другиот е scott genius 50 и тој е 800 евра.Точачињата се во супер состојба.Ако има заинтересирани нека ми пишат пп.Поздрав
 

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
По извозени 70/80/90км има ли потреба да се чисти и подмачка ланецот ? ?
Ако возиш 70 километри по сув асфалтен пат, што ќе му чистиш?
Ако возиш 70 километри по влажен шумски пат, 2-3 пати ќе си подмачкаш ланец ако користиш „суво“ уље (ми се случувало во повеќе наврати) :)

Подмачкувањето и чистењето зависи од теренот (дали е чист, прашњав, кал и песок) и условите (дожд, снег, суво време). ;)
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Ако возиш 70 километри по сув асфалтен пат, што ќе му чистиш?
Ако возиш 70 километри по влажен шумски пат, 2-3 пати ќе си подмачкаш ланец ако користиш „суво“ уље (ми се случувало во повеќе наврати) :)

Подмачкувањето и чистењето зависи од теренот (дали е чист, прашњав, кал и песок) и условите (дожд, снег, суво време). ;)
Конкретно јас извозив околу 75км по офроуд и асфалт комбинирано. Затоа и ми е прашањето. Инаку овакво масло користам исто мислење дали е ок ?
http://www.joes-no-flats.com/?categoryId=12885
(For DRY Conditions)
 
Член од
19 март 2013
Мислења
329
Поени од реакции
177
Acohipmk од каде го купуваш finish line маслото?
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Acohipmk од каде го купуваш finish line маслото?
КТМ, карпош 4, на партизанска до Агротехна, спроти Антико трговскиот, пред копачка обложувалницата, од центар према Ѓорче, после City Mall од лева страна. :D
 

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
Конкретно јас извозив околу 75км по офроуд и асфалт комбинирано. Затоа и ми е прашањето. Инаку овакво масло користам исто мислење дали е ок ?
http://www.joes-no-flats.com/?categoryId=12885
(For DRY Conditions)
Истото го користам, и не ми се свиѓа. Чекам да го дотрошам и да сменам бренд. Не издржува долго, и обично подмачкувам ланец на секое второ возење, а после 4то или 5то возење го вадам ланецот и го перам детално.

Во твојов случај, за следно возење само дотури и вози, а за чистење... ќе си видиш по состојбата на остатокот од трансмисијата.
 

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
Мислење за овој велосипед: https://www.facebook.com/hemimotorfaca/photos/a.405035789635279.1073741828.394776670661191/827917577347096/?type=3&theater
Велосипедот ќе биде користен за рекреативно возење, во главно по асфалт.
Дали има добри дискови и механизам ?
Скокај, барај половен велосипед на reklama5.mk или pazar3.mk, или пак по групите на фејсбук за продажба на велосипеди.
Ова чудо тежи 20 килограми, има канта механизми и дискови само за козметика.

Голема грешка е што рекреативци кои се надеваат дека ќе се навлечат на возење купуваат најефтин нов точак, кој освен формата на точак, воопшто не служи како што би требало да служи точак. Затоа е подобро за истите пари да се купи половен, кој можеби е стар но компонентите, на времето кога бил нов, биле квалитетни и уште си држат функционалност.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom