Возење велосипед на магистрала

Fasty

Артист
Член од
1 август 2011
Мислења
182
Поени од реакции
47
Значи ги прашувам добрите познавачи на правото и законите.
Сакам да возам Скопје-Охрид-Скопје на автопат со точак.Мислам дека за 12 часа или 2 дена ќе бидам во Охрид.Да не објаснувам детално сепак поседувам точак со кој се развива брзина од 60километра на час.Ме интересира колку и дали е дозволено да се вози на автопат магистрала ако не е дозволено дали познавате некој пат покрај самиот автопат што води до Охрид.Ако го знаете патот кажете ми како да го најдам патот и дали почнува од скопје патот.Кој се условите на патот.А за патарина ако евентуално возам на автопат мислев 20-30 денари како за мотор да наплатам?!
Би возелдо Охрид и би останал таму еден два дена .. 500 денари е соба ебаго.
Ќе зеам две резервни гуми неколку алати .. шатор 6-7 маици 50 евра.. и пумпа и тоа би било тоа..(еден ранец..):)
Што мисли добар познавач на правото ..дали би ме казниле за возење на автопат ?!
Зашто се казнува возење велосипед на автопат.Која е целта на законот и кога е изгласан и по чива иницијатива?Дали во улици и патишта ќе добијам доволно информации за тоа каков пат е „легален“ за велосипеди.Ако го познаваш бројот -безплатен- што знам дека го има за информации „road information“..напиши го тука во реплика/коментар/ѕид/инбокс/фејзбук.

Напомена : Ако темата не ти се допадна можеш едноставно да кажеш не ми се допаѓа.Ако во темата негде грешам ќе ја посочиш грешката.Наспроти тоа да оставаш коментари од стилот : Што трипаш,ќе ти дадам дрога, што дрога си земал, опамети се,будала си и слично. -СЕТО ТОА МОЖДА Е ВИСТИНА НО ВИЕ ТОА НЕ СЕ ТРУДИТЕ ДА ГО ДОКАЖЕТЕ И УСПЕХ ВИ Е АКО НАВРЕДИТЕ!!-Ако не го делиш моето мислење ќе кажш дека не го делиш.Ако имаш некој факт-кажи го.Негативното мислење го ценам доколку е проследено со добар контра-аргумент.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.651
Поени од реакции
211
По автопат несмееш да возиш точак казната не се сеќавам колкава беше. Имаш стар пат до тетово и од тетово до гостивар треба по него да одиш а понатаму немаш проблем бидејќи не е автопат. Јас имам возено кичево охрид, и мој совет ти е да го изведеш тоа во раните утрински часови, јас возев од 5 сабајле докај 8 30. Во тој период имаше многу малку сообраќај инаку премногу има на тие патишта и опасно е. Обавезно ако планираш во ова време да возиш земи си шушкавец пошто е бајаги ладно и покрај тоа што вртиш на педали :).
 

Fasty

Артист
Член од
1 август 2011
Мислења
182
Поени од реакции
47
По автопат несмееш да возиш точак казната не се сеќавам колкава беше. Имаш стар пат до тетово и од тетово до гостивар треба по него да одиш а понатаму немаш проблем бидејќи не е автопат. Јас имам возено кичево охрид, и мој совет ти е да го изведеш тоа во раните утрински часови, јас возев од 5 сабајле докај 8 30. Во тој период имаше многу малку сообраќај инаку премногу има на тие патишта и опасно е. Обавезно ако планираш во ова време да возиш земи си шушкавец пошто е бајаги ладно и покрај тоа што вртиш на педали :).
секако дека ќе земам јакна тренерка или нешо ..ама не те сватив
ако си од скопје кажи како да излезам на патот
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.651
Поени од реакции
211
Мислам дека преку сарај се излегува натаму ама не ме фаќај за збор еве некој ако знае точно нека каже
 

El Bohemio

Silver Gate
Член од
6 јули 2009
Мислења
1.055
Поени од реакции
933
Значи ги прашувам добрите познавачи на правото и законите.
Сакам да возам Скопје-Охрид-Скопје на автопат со точак.Мислам дека за 12 часа или 2 дена ќе бидам во Охрид.Да не објаснувам детално сепак поседувам точак со кој се развива брзина од 60километра на час.Ме интересира колку и дали е дозволено да се вози на автопат магистрала ако не е дозволено дали познавате некој пат покрај самиот автопат што води до Охрид.Ако го знаете патот кажете ми како да го најдам патот и дали почнува од скопје патот.Кој се условите на патот.А за патарина ако евентуално возам на автопат мислев 20-30 денари како за мотор да наплатам?!
Би возелдо Охрид и би останал таму еден два дена .. 500 денари е соба ебаго.
Ќе зеам две резервни гуми неколку алати .. шатор 6-7 маици 50 евра.. и пумпа и тоа би било тоа..(еден ранец..):)
Што мисли добар познавач на правото ..дали би ме казниле за возење на автопат ?!
Зашто се казнува возење велосипед на автопат.Која е целта на законот и кога е изгласан и по чива иницијатива?Дали во улици и патишта ќе добијам доволно информации за тоа каков пат е „легален“ за велосипеди.Ако го познаваш бројот -безплатен- што знам дека го има за информации „road information“..напиши го тука во реплика/коментар/ѕид/инбокс/фејзбук.

Напомена : Ако темата не ти се допадна можеш едноставно да кажеш не ми се допаѓа.Ако во темата негде грешам ќе ја посочиш грешката.Наспроти тоа да оставаш коментари од стилот : Што трипаш,ќе ти дадам дрога, што дрога си земал, опамети се,будала си и слично. -СЕТО ТОА МОЖДА Е ВИСТИНА НО ВИЕ ТОА НЕ СЕ ТРУДИТЕ ДА ГО ДОКАЖЕТЕ И УСПЕХ ВИ Е АКО НАВРЕДИТЕ!!-Ако не го делиш моето мислење ќе кажш дека не го делиш.Ако имаш некој факт-кажи го.Негативното мислење го ценам доколку е проследено со добар контра-аргумент.
http://www.makedonijapat.com.mk/user/file/zakoni/Bezbednost_vo_soobrakajot_na_patistata_54_03052007.pdf
 

Fasty

Артист
Член од
1 август 2011
Мислења
182
Поени од реакции
47
се е тоа топ !!..ама неможам да читам закон и сите ставки и членови во стилот „возач е лице што пијано раководи со возило“ хахахахах :tapp: многу детално ебаго
мене ми треба делот -КОЛКАВА Е КАЗНАТА И КОЈ Е ПАТОТ ЗА ВЕЛОСИПЕДИ СКОПЈЕ ОХРИД СКОПЈЕ
КАКО ДА ГО НАЈДАМ ПАТОТ ПРЕКУ КОЈА ОПШТИНА СЕ ИСКАЧА ЗА НА ПАТОТ..дајте ми безплатен број од од улици патишта
 
T

Tetro

Гостин
се е тоа топ !!..ама неможам да читам закон и сите ставки и членови во стилот „возач е лице што пијано раководи со возило“ хахахахах :tapp: многу детално ебаго
мене ми треба делот -КОЛКАВА Е КАЗНАТА И КОЈ Е ПАТОТ ЗА ВЕЛОСИПЕДИ СКОПЈЕ ОХРИД СКОПЈЕ
КАКО ДА ГО НАЈДАМ ПАТОТ ПРЕКУ КОЈА ОПШТИНА СЕ ИСКАЧА ЗА НА ПАТОТ..дајте ми безплатен број од од улици патишта
Сине, на гугл имаш мапа. Глеј си таму, ги има означено сите патишта, па и козји патеки дури. Е и законот е тој, не може некој сега специјално за тебе да вади членови и да ти ги објаснува поединечно. Па и мене кога ми треба нешто, со барам сам, ако иам време де.
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.824
Поени од реакции
878
секако дека ќе земам јакна тренерка или нешо ..ама не те сватив
ако си од скопје кажи како да излезам на патот
Ако одиш од Скопје

Ѓорче - Сарај па на стариот пат за Тетово.
Мислам дека оди паралелно со автопатот Скопје-Тетово,само незнам во каква состојба е патот.Ако одел некој сега убрзо може да каже.

А зошто не си земеш мобилен со интернет,ги имаш сите патишта на Google maps.
 

Fasty

Артист
Член од
1 август 2011
Мислења
182
Поени од реакции
47
абе пријателе вачлист !!
нема гуг стрит вју за македонија бе..не сме секси ние да имаше јако ќе беше ..мапа па и ти..многу е несигурно така патот едноставно е означен после скопје ама кај да терам јас исток запад север југ..како да го најдам бе ?!?!?!не е мапата само !!
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.495
Поени од реакции
2.350
Значи ги прашувам добрите познавачи на правото и законите.
Сакам да возам Скопје-Охрид-Скопје на автопат со точак.Мислам дека за 12 часа или 2 дена ќе бидам во Охрид.Да не објаснувам детално сепак поседувам точак со кој се развива брзина од 60километра на час.Ме интересира колку и дали е дозволено да се вози на автопат магистрала ако не е дозволено дали познавате некој пат покрај самиот автопат што води до Охрид.Ако го знаете патот кажете ми како да го најдам патот и дали почнува од скопје патот.Кој се условите на патот.А за патарина ако евентуално возам на автопат мислев 20-30 денари како за мотор да наплатам?!
Би возелдо Охрид и би останал таму еден два дена .. 500 денари е соба ебаго.
Ќе зеам две резервни гуми неколку алати .. шатор 6-7 маици 50 евра.. и пумпа и тоа би било тоа..(еден ранец..):)
Што мисли добар познавач на правото ..дали би ме казниле за возење на автопат ?!
Зашто се казнува возење велосипед на автопат.Која е целта на законот и кога е изгласан и по чива иницијатива?Дали во улици и патишта ќе добијам доволно информации за тоа каков пат е „легален“ за велосипеди.Ако го познаваш бројот -безплатен- што знам дека го има за информации „road information“..напиши го тука во реплика/коментар/ѕид/инбокс/фејзбук.

Напомена : Ако темата не ти се допадна можеш едноставно да кажеш не ми се допаѓа.Ако во темата негде грешам ќе ја посочиш грешката.Наспроти тоа да оставаш коментари од стилот : Што трипаш,ќе ти дадам дрога, што дрога си земал, опамети се,будала си и слично. -СЕТО ТОА МОЖДА Е ВИСТИНА НО ВИЕ ТОА НЕ СЕ ТРУДИТЕ ДА ГО ДОКАЖЕТЕ И УСПЕХ ВИ Е АКО НАВРЕДИТЕ!!-Ако не го делиш моето мислење ќе кажш дека не го делиш.Ако имаш некој факт-кажи го.Негативното мислење го ценам доколку е проследено со добар контра-аргумент.
ми се допаѓа твојот стил, ти текнува нешто одма дејствуваш..
keep going (y)
 

Fasty

Артист
Член од
1 август 2011
Мислења
182
Поени од реакции
47
Ако одиш од Скопје

Ѓорче - Сарај па на стариот пат за Тетово.
Мислам дека оди паралелно со автопатот Скопје-Тетово,само незнам во каква состојба е патот.Ако одел некој сега убрзо може да каже.

А зошто не си земеш мобилен со интернет,ги имаш сите патишта на Google maps.
неам пари за теков телефон ..тоа сеште за мене останува исто скапо колку и туристички лет до месечината !
ама објасни ми ја ако сакас рутата ..рецимо скопје тетово гостивар./.како иде патот да знам од прилика..дајте број бе од улици патишта они имаат милион броеви ниеден не им знам !
 
T

Tetro

Гостин
абе пријателе вачлист !!
нема гуг стрит вју за македонија бе..не сме секси ние да имаше јако ќе беше ..мапа па и ти..многу е несигурно така патот едноставно е означен после скопје ама кај да терам јас исток запад север југ..како да го најдам бе ?!?!?!не е мапата само !!
Ами ако си толку способен да се изгубиш у Македонија, и тоа на релација Скопје-Охрид, би ти честитал со орденот за неснаодливост у 21-ви век.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.495
Поени од реакции
2.350
Ами ако си толку способен да се изгубиш у Македонија, и тоа на релација Скопје-Охрид, би ти честитал со орденот за неснаодливост у 21-ви век.
не дека ќе се изгуби туку ќе изгуби време во погрешен правец јас на водно поради погрешна патека изгубив три саати додека дојдам до некое село не па по некои патишта скопје тетово гостивар.
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.824
Поени од реакции
878
неам пари за теков телефон ..тоа сеште за мене останува исто скапо колку и туристички лет до месечината !
ама објасни ми ја ако сакас рутата ..рецимо скопје тетово гостивар./.како иде патот да знам од прилика..дајте број бе од улици патишта они имаат милион броеви ниеден не им знам !
Дај не не дупи,отвори Google maps

http://maps.google.com/maps?hl=en&client=firefox-a&rls=org.mozilla:en-US:official&tab=nl

Светло жутиот пат од Ѓорче низ Сарај па цепаш Тетово.
 

El Bohemio

Silver Gate
Член од
6 јули 2009
Мислења
1.055
Поени од реакции
933
се е тоа топ !!..ама неможам да читам закон и сите ставки и членови во стилот „возач е лице што пијано раководи со возило“ хахахахах :tapp: многу детално ебаго
мене ми треба делот -КОЛКАВА Е КАЗНАТА И КОЈ Е ПАТОТ ЗА ВЕЛОСИПЕДИ СКОПЈЕ ОХРИД СКОПЈЕ
КАКО ДА ГО НАЈДАМ ПАТОТ ПРЕКУ КОЈА ОПШТИНА СЕ ИСКАЧА ЗА НА ПАТОТ..дајте ми безплатен број од од улици патишта
http://www.amsmspi.mk/mk/kontakt.asp#kontakt
 
На врв Bottom