Воздухопловно моделарство

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.699
Извинете што прашувам на сто места али вака ке сум поблиску до одговорот дали и од каде и по која цена можам да си купам модел за составување на авион во МК ?
..макета за гледање или модел за летање???[DOUBLEPOST=1448831918][/DOUBLEPOST]
Луѓе ваша мисла за делото
..си се усовршил гледам во дизајнот . Инаку за нацртаното ти треба да почекаш на соодветен погон. Во принцип другото име за авион ваков или онаков е мотор. Секој скок нагоре на ново ниво во авијацијата е врзано со појава на соодветен мотор... :sneaky:
И второ , што ќе ти е канардот кога вертикално полетуваш и слетуваш, башка ти го засенува крилото , треба подетално да ја истражиш правата локација...
 
Последно уредено:
Член од
11 август 2014
Мислења
38
Поени од реакции
6
Не ми е направен за да слетува и полетува вертикално, лошо што направив ваква сцена изгледа како да слетува вертикално. Инаку благодарам за куражот:)
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
4.879
Поени од реакции
4.997
..макета за гледање или модел за летање???[DOUBLEPOST=1448831918][/DOUBLEPOST]
..си се усовршил гледам во дизајнот . Инаку за нацртаното ти треба да почекаш на соодветен погон. Во принцип другото име за авион ваков или онаков е мотор. Секој скок нагоре на ново ниво во авијацијата е врзано со појава на соодветен мотор... :sneaky:
И второ , што ќе ти е канардот кога вертикално полетуваш и слетуваш, башка ти го засенува крилото , треба подетално да ја истражиш правата локација...
Макета за моделарство, за правење.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.699
Член од
24 мај 2014
Мислења
4.879
Поени од реакции
4.997
..во Скопје тешко, а и ако налеташ дерат со цена.., но нигде не се баш евтини што сигурно добро знаеш...;)
Баш така друже... Прашав и да ми направат макета јас само да си платам... Е тоа веке е страшно скапо. :D
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.699
Баш така друже... Прашав и да ми направат макета јас само да си платам... Е тоа веке е страшно скапо. :D
..јас ги купував по Европа , одамна не сум купил , а кога се заинтересирав ............ бајаги поскапеле.Веројатно заради смалената побарувачка..
Гледам и размерот во 1:72 отишле на 10-15 евра , а 1:35 преку 100... Незнам дали има поевтини кинези...???
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
4.879
Поени од реакции
4.997
..јас ги купував по Европа , одамна не сум купил , а кога се заинтересирав ............ бајаги поскапеле.Веројатно заради смалената побарувачка..
Гледам и размерот во 1:72 отишле на 10-15 евра , а 1:35 преку 100... Незнам дали има поевтини кинези...???
Поима неам да ти кажам а треба да бараме... Тешко ли е да го составиш, офарбаш итн. ?
 
Член од
1 мај 2015
Мислења
478
Поени од реакции
657
Луѓе ваша мисла за делото
Добра ти е идејата, но прашање е колку ќе биде практична пошто има многу недостатоци како гломазност, ареодинамичноста и поставеноста на моторите. Патем ти ги изгледав и другите две видеа, за почеток барај податоци за авиони кои постојат и ќе мора да дизајнираш по тие податоци додека да добиеш претстава и кога си решил да се бавиш ќе мора поголем дел од времето да го трошиш и на читање за дизајн и ареодинамичност.

Баш така друже... Прашав и да ми направат макета јас само да си платам... Е тоа веке е страшно скапо. :D
Зависи каква макета, порано не беа толку скапи се движеа од 600ден. па нагоре, но за ти да ја правиш зборам за пред 4-5 години. Кај нас по клубовиве ги набавуваат по интернет, сега зависи што сакаш да ти направат и каков модел, но е многу поголемо задоволството ти сам да го правиш, можеби ќе звучи смешно но порано кога се бавев набавував по два пара исти макети на почетокот :rolleyes:
 
Последно уредено:

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.699
Поима неам да ти кажам а треба да бараме... Тешко ли е да го составиш, офарбаш итн. ?
..па мислам по разни кутии-магацини имам едно 70-80, уште толку отишле лево десно и можеби неколку некаде неотворени. Одаааамна престанав да ги склопувам. Првиот , кој мислам уште е жив, го купив во Фиренца Aвро-504J на Мачбокс .......пред пола век :sneaky:
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.298
Поени од реакции
1.435
https://www.facebook.com/events/540107442836638/

По успехот на минатогодишната втора изложба, како и огромната посетеност , оваа година ја продолжуваме низата со надеж дека ќе прерасне во традиција.
Макетарскиот клуб „Мајор Михајло Ивановски - Микс“ е прв од овој вид во нашата држава, неговата основна цел е промоција на макетарското хоби како и подигнување на техничката култура.
Ве покануваме да дојдете на ТРЕТАТА ИЗЛОЖБА НА МАКЕТИ И ДИОРАМИ на која ќе можете да ги видите макетите и диорамите на членовите на клубот, но и да се информирате повеќе околу самите макети, начинот на изработка и сл.

Работно време : од 12ч. до 20ч. (освен на денот на отворањето)

ВЛЕЗОТ Е СЛОБОДЕН!!!:)
 
Член од
11 август 2014
Мислења
38
Поени од реакции
6
Малку слаба на квалитет ја направив
стр.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom