Воздухопловно моделарство

d r a g a n

Чаве
Член од
13 мај 2009
Мислења
352
Поени од реакции
82
Користев ПВА, цијаноакрилат и 10минутнен епоксид.

Рамењачите, дијагоналните ребра и вертикалците се со епоксид, а трупот и останатото со цијаноакрилат и малце ПВА(кај шо ми требаше време за манипулација со спојот)
--- надополнето: 7 февруари 2013 во 19:09 ---
Користев епоксид на места кај шо можеше и со ЦА, ама реков да ја потрошам цела смеса да не оди џабе.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.699
Како ја припремаш трската?? Може ли под пареа се омекне???
 

d r a g a n

Чаве
Член од
13 мај 2009
Мислења
352
Поени од реакции
82
Трската е незгоден материјал за виткање. Влакната на трската за разлика од клетките на балзата се доста поотпорни на распаѓање па треба екста мака која на крајот не се исплаќа. Истиот модел од балза би бил 20% полесен и сигурен сум поцврст.


Јас практикувам во екпрес лонец(без преливен вентил) да ставам пола литро вода и 100мл средство за чистење прозорци кое има амонијак на оган добри 3-4 часа. Се загрева доста и притисокот расти ама не вервам дека ја достигнувам или преминувам критичната точка на амонијакот, така да си земам здраво за готово(без мерења - претпоставувам само бидејќи откако ќе го отворам лонецот уште смрди) дека амонијакот е структурно константен. Го оставам преку ноќ да се олади(тогаш и почнува да делува амонијакот) посекако неможам да го отворам лонецот, нема преливен вентил. Наредниот ден директно од лонец ги ставам на картонски калап лентичките и го оставам да исушат добро. Ја задржуваат формата.

Сум имал и обиди само во врела вода да ги киснам лентите, ама после сушење има негде 10-20% еластична деформација. Во лонец и со амонијак викањето е потполно пластично, на мала цена на структурната цврстина на влакната.

Доста инфериорен материјал за моделирање е трската споредено со балзата, и по специфична цврстина и по начин на изработка ама работам на неколку проекти со балза и ова го работам чисто од мерак. Не би го препорачал за воздухопловни модели.
--- надополнето: 7 февруари 2013 во 22:21 ---
ехх требаше пократко ама се заборајв :D:D:D
 

filipmakedonski

Македонец
Член од
25 ноември 2007
Мислења
1.278
Поени од реакции
31
Малку зарѓав со моделарството, но сега сакам повторно да започнам со хобиво кое ме исполнуваше „на времето“. Затоа сакам да ви поставам две прашања бидејќи гледам дека сте поупатени:
1) Дали некаде во Македонија може да се набави цел кит за изработка на едрилица? Знам дека едно време продаваа во Политехна, ама вчера ги прашав и ме известија дека веќе не држат такви материјали.
2) Каде може да се набави квалитетна балза, депрон/стиропор и моделарска шперплоча и по која цена?

Однапред ви благодарам на одговорот. :)
 

d r a g a n

Чаве
Член од
13 мај 2009
Мислења
352
Поени од реакции
82
неможам ништо подобар одговор да ти дадам освен - балза набавувам од аероклубовите, депрон од продавница за ламинат а аерошпер неможам да најдам :)
 

filipmakedonski

Македонец
Член од
25 ноември 2007
Мислења
1.278
Поени од реакции
31
неможам ништо подобар одговор да ти дадам освен - балза набавувам од аероклубовите, депрон од продавница за ламинат а аерошпер неможам да најдам :)
Благодарам на одговорот, ќе пробам да скрпам материјали, ако не успеам ќе набавам нешто од нет.
 
Член од
11 август 2014
Мислења
38
Поени од реакции
6
Јас се занимавам со 3D дизајнирање на авиони па ме интересира каде можам да ги постирам моите проекти .
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.699
Јас се занимавам со 3D дизајнирање на авиони па ме интересира каде можам да ги постирам моите проекти .
...како не...има овде неколкумина кои љубопитно чекаат да ги видат твоите дизајни.....:vozbud:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.699
..ахаа, а со кој софтвер црташ??? имаш ли некое знаење околу принципите, методите и стандардите на конструкција на модерни авиони, или само некоја естетика те интересира???
..пробај со designspark тоа ти е бесплатна верзија на spaceclaim engineer и како за без пари е одличен 3D, ако малку му влезеш има добри можности за нешто симетрично ко авион.....

 
Член од
11 август 2014
Мислења
38
Поени од реакции
6
Немам познавање така естецки ги дизајнирам, инаку ме интересираат методите и принципите за конструкција .А како софтвер го користев Blender.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.130
Поени од реакции
5.384
Извинете што прашувам на сто места али вака ке сум поблиску до одговорот дали и од каде и по која цена можам да си купам модел за составување на авион во МК ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom