Воздухопловен Винг и ПВО на Република Македонија

Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.419
Поени од реакции
40.251
Ne mi e jasno kako Litvanija koja ima pomalku mi-8 od nas moze da si gi servisira svoite i na drugi drzavi a nie ne.
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.018
Ima servisen centar
Prosto.
 
Член од
20 септември 2016
Мислења
475
Поени од реакции
732
Ооооо нашиот чичко Зоки од темата за Специјални единици е тука:D. Поздрав до сите!
Ме интересира колку е бројот на ми-24 во АРМ? шест или осум се? Фала однапред.:)
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.018
Ооооо нашиот чичко Зоки од темата за Специјални единици е тука:D. Поздрав до сите!
Ме интересира колку е бројот на ми-24 во АРМ? шест или осум се? Фала однапред.:)
12 vkupno
10 Mi-24 V + 2 Mi-24 K.
e drugoto pisete pismo na general Stab
 
Член од
1 мај 2015
Мислења
477
Поени од реакции
657
Toa se vodi kako modernizacija plus GPS i oznacuvanje na vratite so razlicna boja ne kompletno da bidat farbani tuku samo ramkite :rolleyes:
 
Член од
25 септември 2009
Мислења
793
Поени од реакции
368
Знае некој нешто повеќе за ова:

Авиони утре 50 минути ќе го надлетуваат СкопјеПо повод 10 јуни - ден на Воздухопловната бригада, утре од 10.40 до 11.30 часот, планирано е надлетување над Градот Скопје со 7 воздухоплови во формација.

Летот на формацијата ќе биде од аеродромот „Александар Велики“, преку централното градско подрачје, до населбата Ѓорче Петров и обратно.

Воздухопловите ќе летаат на висина од 100 метри, соопшти Центарот за управување со кризи.http://www.plusinfo.mk/vest/117319/avioni-utre-50-minuti-kje-go-nadletuvaat-skopje
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.018
ДЕн на ВВ
во ред е!
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
sme imale avioni? ili misli na helikopterite
Како неаме, канадерите, оние за прскање против комарци и оние цесните сеа шо се користат за обука на млади пилоти.
Таман 7 комада колку шо ќе летаат денес :)
 
Член од
1 мај 2015
Мислења
477
Поени од реакции
657
На денешен ден 10 јуни 1992 година, како прва македонска посада која полета беа старешините мајор Илијевски Дане и капетан Александар Манев, со авион од типот Утва-75 во периодот од 10.15 до 10.35 часот во пилотажна зона Драчево.

Во чест на тој историски настан, 10 јуни традиционално се слави како ден на македонското воено воздухопловство.


Слика од настанот.
Нека е честит денот на Македонското Воено Воздухопловство !
Летаа три борбени хеликоптери Ми-17 и Ми-8 кој беше воружен од сликите доле, како и злиновите, повеќе слики подоцна, а до тогаш ќе гледаме слики од редовните годишни плански активности за обука на единиците, на АП „Криволак“ се реализира гранатирање, ракетирање и бомбардирање (ГРБ) со хеликоптери од типот Ми-8 од составот на воздухопловната бригада (вбр).
ГРБ-то беше изведено со ненаведувани ракети со кои што се гаѓаат цели на земја. Активноста се изведува како дел од редовната обука на пилотите, а воедно и стекнување на поголемо искуство.
Пред реализација на ГРБ пилотите најпрвин изведуваат теоретска обука, по што следува фиктивно ракетирање и гаѓање и на крај се пристапува кон изведување на боево ракетирање и гаѓање.
Активноста се изведува под надзор на искусни пилоти кои учествуваат во целиот процес на планирање и изведување на гаѓањето. Имено, на денешното гаѓање присуствуваа и командантот на Здружената оперативна команда, бригаден генерал Зоран Милевски, командантот на вбр, полковник Роберт Малезански, началникот на штаб во вбр, полковник Зоран Илиев и началници на секции во вбр.
По завршеток на гаѓањата се анализира целиот процес и се извлекуваат заклучоци и научени лекции од активноста.
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.018
Како неаме, канадерите, оние за прскање против комарци и оние цесните сеа шо се користат за обука на млади пилоти.
Таман 7 комада колку шо ќе летаат денес :)
Zlin 147 / zlin 247 ako ne se lazam Cesni ni z alek.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom