Возач почетник - странски државјанин

Член од
11 јануари 2016
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво,

Наскоро треба другарче од Софија да ми дојде на гости, арно ама он има 20 години и возачка помалку од 2 години а вози BMW појако од 100 коњски сили. Според законите во државава он е возач почетник и ако е македонец не би смеел да вози. Ме интересира ако некој знае дали законот за сообраќај (делот возач почетник) важи и за странски државјани?

Поздрав
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
689
Поени од реакции
512
Пред 2 години еден другар од Германија дојде со кола која имаше преку 100кв, возачка немаше 2 години, и не допре полиција во 2часот по полноќ, му покажа Германска возачка и одма не пушти...
 
Член од
11 јануари 2016
Мислења
3
Поени од реакции
0
Пред 2 години еден другар од Германија дојде со кола која имаше преку 100кв, возачка немаше 2 години, и не допре полиција во 2часот по полноќ, му покажа Германска возачка и одма не пушти...
Фала за брзиот и корисен одговор Rockey
 
Член од
27 август 2015
Мислења
73
Поени од реакции
20
Ако на возачката не пишува кој датум положил, пример на Американската е така они реално не знаат кога си положил.
Али ипак не прават проблеми ако е странска.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.792
Поени од реакции
3.317
Возачот-почетник на територијата на Македонија е само оној кој има македонска возачка дозвола!
Значи секој кој има нечија друга возачка дозвола, без оглед колку е стар или колку време ја има не е возач почетник!
Е, ако некој возач почетник, според македонски закон, со македонска возачка дозвола вози во странство, исто така таму не е возач почетник!
 
Член од
11 јануари 2016
Мислења
3
Поени од реакции
0
Возачот-почетник на територијата на Македонија е само оној кој има македонска возачка дозвола!
Значи секој кој има нечија друга возачка дозвола, без оглед колку е стар или колку време ја има не е возач почетник!
Е, ако некој возач почетник, според македонски закон, со македонска возачка дозвола вози во странство, исто така таму не е возач почетник!
Дали можеби знаеш од кој член од законот за сообраќај произлегува оваа?
 
Член од
6 февруари 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
Sega vaka jas sum Drzavjanin na Makedonija. Pred eden mesec zemav megunarodna vozacka od Turcija dali ke se smetam vozac pocetnik i dali treba da se smeni ovaa vizacka so makedonska
 
На врв Bottom