Возач на камион

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
7.654
Поени од реакции
13.829
so stoperki... dozivuvanja,mesta za najkvalitetni,drugi podocnezni kontakti,motel ili kabina,cena, i drugi iskustva,toa te interesira.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
3.966
Поени од реакции
7.427
Opsto za rabotata, zarabotuvackata
Зависи колку ти се вози. За македонска фирма ако возиш турбо од 1000-1300 евра.
Автоматски споено мислење:

Зборам за возење странство.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
23.576
Поени од реакции
36.788
Зависи секој различно плаќа. 60 евра дневница или може 300-500 евра од тура. Никогаш чисти не ти остануваат.

Никаква работа е ова, немаш социјален живот, сам си купуваш храна, спиеш, готвиш и јадеш во камион, се бањаш по мотели или бензински, се на се има подобри работни места каде може да ја извадиш таа плата ако имаш БГ пасош.
За млади џабе изгубено време.


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
11.500
Поени од реакции
12.349
Зависи секој различно плаќа. 60 евра дневница или може 300-500 евра од тура. Никогаш чисти не ти остануваат.

Никаква работа е ова, немаш социјален живот, сам си купуваш храна, спиеш, готвиш и јадеш во камион, се бањаш по мотели или бензински, се на се има подобри работни места каде може да ја извадиш таа плата ако имаш БГ пасош.
За млади џабе изгубено време.


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
за некого џабе изгубено време е и кифлички да прави
 

The Wild Boy

уф ама сум убаф
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.274
Поени од реакции
611
Еве ќе ти кажам.
Вујко ми скоро цел живот се е со камиони, прво возеше низ европа, после дојде кај нас друго да работи и сега пак вози но низ Македонија, од цементарница до рег Битола.
Можам да кажам дека не е лесна оваа работа. Да само седиш, и возиш, но сепак тоа е пат.
Треба да пазиш, да внимаваш како возиш, еве конкретно во неговиот случај тој вози нонстоп низ плетвар, а таму сите знаеме дека патот е тесен. Не се само патиштата проблем, туку те тераат на време да стигнеш, работиш по цел ден акаш, еве он 2 пати у ден вози. Тука има и други фактори, кој што ако почнам да набројувам ќе ми треба денови да завршам. Каде се храна, бензин, зимски гуми, па не ти знам што.
Се прави пари ама не е лесно.
Како што кажа @Forza Milan!!! , за млади луѓе залудно изгубено време.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.033
Поени од реакции
729
Зависи секој различно плаќа. 60 евра дневница или може 300-500 евра од тура. Никогаш чисти не ти остануваат.

Никаква работа е ова, немаш социјален живот, сам си купуваш храна, спиеш, готвиш и јадеш во камион, се бањаш по мотели или бензински, се на се има подобри работни места каде може да ја извадиш таа плата ако имаш БГ пасош.
За млади џабе изгубено време.


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Ne se slozuvam so ova. Imam rodnina vozese za firmi, pred 3 godini zema negov kamion, sea ima 2 kamioni i uste eden vozac. Poarno da se raboti nesto otkolku doma da se sedi. Imam drug primer covekot imase samo 3 kamioni pred 15 godini, sea ima 50 kamioni negovi i uste 150 vozaci so nivni kamioni.
Se dodeka na niv im se bendisuva da vozat kamioni ja ne bi rekol deka e gubenje vreme. Nekoj ima merak za kamion, nekoj za fotelja, nekoj i za kifli pravenje, ali site 3 se kompletno u red da se rabotat i za niedno ne bi rekol deka e gubenje vreme. Sekoja rabota ima svoi prednosti i maani.
Uspit sto bi predlozil ti da rabotat mladi lugje za da ne e za dzabe isgubeno vreme? Ocigledno ako si na rabota, bez razlika sho rabotis ke izgubis 8-10 saati poso site rabotime za plata, ne sum sretnal nieden sho raboti od uzivanje ili od ljubov kon rabotata:D, e sea moze da rabotis u konfekcija za 200 evra, mozes kifli da praes za 250, ili mozes kamion da vozis za 1200 evra mesecno. I so kamion imas slobodni denovi kade mozes da se druzis. Imam drugar vozi kamion, i koa odese nagore, imase 4 dena slobodni izmegju turi.
 
Член од
10 август 2013
Мислења
409
Поени од реакции
533
Убава работа е да си возач на камион, но само што македонските возачи не се ценети тука, не се ниту платени како што треба, газдите многу ги заебаваат за разни работи, ама посебно постарите седат и трпат бидејќи нема кај да одат на тие години, а и на доста од нив што навистина си ја сакале работата, сега многу ја мразат заради тие секакви проблеми што им се случувале.

Затоа доста од нашите исповадија бугарски пасоши и таквите најчесто сега возат низ Шведска и прават повеќе пари отколку самите Швеѓани таму.
 
На врв Bottom