Возачка на 16 години само за одлични: Дискриминација или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
H

HoT IcE

Гостин
Проблемот не е во никаква дискриминација, туку воопшто со предлог законов.
Дали дотичните се свесни каква одговорност доаѓа при управување на моторно возило? Мислам дека не.
Па уште се бунеле зошто само одлични, во секој случај 16 години се прерано и се надевам дека законов нема да стане важечки.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.643
Абе дечки што ве гледам чудни. Ова е уште еден начин да си соберат парите. Тоа сега комисииве се скапаа од буткање, а не пак ако ги додадеш на тоа уште 16 годишни деца со аспирации кон возачка. Има да ги ошурат.
Незнам како е Скопје ама овде веќе од 15-16 возат возат. Е сега колку пати платиле казни, они си знаат. Ама по некоја проста математика, сигурно е поскапо од буткање еднаш-двапати. Сега тоа со одличноста, е моронско.
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Проблемот не е во никаква дискриминација, туку воопшто со предлог законов.
Дали дотичните се свесни каква одговорност доаѓа при управување на моторно возило? Мислам дека не.
Па уште се бунеле зошто само одлични, во секој случај 16 години се прерано и се надевам дека законов нема да стане важечки.
Каква одговорност?
 
H

HoT IcE

Гостин
Каква одговорност?
Каква одговорност?
Не знам како можеш да прашаш оваква глупост. Самото учествување во сообраќај на пат носи одговорност, како од тоа да не згазиш некој пешак, или да не загрозиш безбедност поради непромислени постапки, или пак неумење да се реагира во опасна ситуација на пат, денешно модерно дете освен плескање компјутер и ајфон ништо друго не знае, камоли некои основни работи за автомобил и однесување за возач.
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
475
Поени од реакции
177
Јас не ти викам дека е некоја филозофија, туку повеќе прават да е филозофија. Кога си полагал ти за да видиш што прават сега комисииве? Брате под 3 пат тешко дека ќе положиш со овие. Демантирај ме ако си положил ти порано.

Јас стојам на фактот дека ова е потег за собирање пари. А Скопје и онака е џунгла невидена. Уште средношколци фалат таму.
Сеа да не мислиш дека те лажам ама ја од прва положив без проблем.
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Каква одговорност?
Не знам како можеш да прашаш оваква глупост. Самото учествување во сообраќај на пат носи одговорност, како од тоа да не згазиш некој пешак, или да не загрозиш безбедност поради непромислени постапки, или пак неумење да се реагира во опасна ситуација на пат, денешно модерно дете освен плескање компјутер и ајфон ништо друго не знае, камоли некои основни работи за автомобил и однесување за возач.
А ти пошо не си модерна, не знаеш! Се кладам дека знаеш како да ракуваш со ајфон, а и гледам на компјутер дремеш (па уште по форуми, тоа значи имаш време на претек). Да ви се плукнам у возрасните, појма немате!
Место да не цените ко генерација и да ја гледате иднината во нас, не утепувате до даске!
Ако некој ругаш веќе, биди пример. Ако не си пример, ќути си, пошо само докажуваш дека не си ништо подобра од еден 16 годишник.

Ако некое дете освен ајфон и компјутер ништо не знае, дефинитивно не е во него проблемот, него во луѓето кои го научиле на тоа!
И уште не сфаќа постарата генерација, дека ако јас се пијанчам (тоа ми текна под „непромислени постапки“) на 16, дефинитивно не сум го научила тоа од „така шо ми текнало“, туку или сум го научила од моите врсници, кои го научиле од нивните родители, постари другарчиња и слично, или сум го научила од свадбите на кои ме носеле моите, каде 50% од луѓето не можеле да стојат од што биле пијани.

И не знам од каде заклучоков дека сме малоуни пошо иаме 16 и дека не знаеме дека треба да пазиме да не згазиме човек на улица.
Мислам, wow! Ја па мислев треба да газам луѓе додека возам....
Ако некој неумее да реагира во опасна сигуација тоа се старите особи после 55, а не ние 16 годишни, што имаме побрзи рефлекси од кој било 55 годишник.

А личното искуство со сообраќајни несреќи ми покажува дека возраста нема никаква врска со несреќата, непромислените постапки и неумеењето. Најчесто несреќи се случуваат поради невнимание, а после доаѓа делот „неумеење да се справиш во ситуација“ во која си се нашол поради тоа што не си внимавал, а ова повеќе им се случува на постари и поискусни, кои се опуштаат во вожња.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
А ти пошо не си модерна, не знаеш! Се кладам дека знаеш како да ракуваш со ајфон, а и гледам на компјутер дремеш (па уште по форуми, тоа значи имаш време на претек). Да ви се плукнам у возрасните, појма немате!
Место да не цените ко генерација и да ја гледате иднината во нас, не утепувате до даске!
Ако некој ругаш веќе, биди пример. Ако не си пример, ќути си, пошо само докажуваш дека не си ништо подобра од еден 16 годишник.

Ако некое дете освен ајфон и компјутер ништо не знае, дефинитивно не е во него проблемот, него во луѓето кои го научиле на тоа!
И уште не сфаќа постарата генерација, дека ако јас се пијанчам (тоа ми текна под „непромислени постапки“) на 16, дефинитивно не сум го научила тоа од „така шо ми текнало“, туку или сум го научила од моите врсници, кои го научиле од нивните родители, постари другарчиња и слично, или сум го научила од свадбите на кои ме носеле моите, каде 50% од луѓето не можеле да стојат од што биле пијани.

И не знам од каде заклучоков дека сме малоуни пошо иаме 16 и дека не знаеме дека треба да пазиме да не згазиме човек на улица.
Мислам, wow! Ја па мислев треба да газам луѓе додека возам....
Ако некој неумее да реагира во опасна сигуација тоа се старите особи после 55, а не ние 16 годишни, што имаме побрзи рефлекси од кој било 55 годишник.

А личното искуство со сообраќајни несреќи ми покажува дека возраста нема никаква врска со несреќата, непромислените постапки и неумеењето. Најчесто несреќи се случуваат поради невнимание, а после доаѓа делот „неумеење да се справиш во ситуација“ во која си се нашол поради тоа што не си внимавал, а ова повеќе им се случува на постари и поискусни, кои се опуштаат во вожња.
Не ве утепува никој, ви посочува дека има многу поважни работи од тоа да возите на 16 години и да бидете постојана закана за безбедноста во сообраќајот, особено женските со нивните рефлекси и смиреноста, и машките што глумат мангупи.
Јас лично познавам четворица другари што имаат направено сообраќајки пред 18 години и каде што имаат загрозено туѓи животи.

Наместо да се фокусираат на подобро образование и подобри услови за развој на младите, они возачки ќе им делат, џабе е веќе зборење...
 
H

HoT IcE

Гостин
А ти пошо не си модерна, не знаеш! Се кладам дека знаеш како да ракуваш со ајфон, а и гледам на компјутер дремеш (па уште по форуми, тоа значи имаш време на претек). Да ви се плукнам у возрасните, појма немате!
Место да не цените ко генерација и да ја гледате иднината во нас, не утепувате до даске!
Ако некој ругаш веќе, биди пример. Ако не си пример, ќути си, пошо само докажуваш дека не си ништо подобра од еден 16 годишник.

Ако некое дете освен ајфон и компјутер ништо не знае, дефинитивно не е во него проблемот, него во луѓето кои го научиле на тоа!
И уште не сфаќа постарата генерација, дека ако јас се пијанчам (тоа ми текна под „непромислени постапки“) на 16, дефинитивно не сум го научила тоа од „така шо ми текнало“, туку или сум го научила од моите врсници, кои го научиле од нивните родители, постари другарчиња и слично, или сум го научила од свадбите на кои ме носеле моите, каде 50% од луѓето не можеле да стојат од што биле пијани.

И не знам од каде заклучоков дека сме малоуни пошо иаме 16 и дека не знаеме дека треба да пазиме да не згазиме човек на улица.
Мислам, wow! Ја па мислев треба да газам луѓе додека возам....
Ако некој неумее да реагира во опасна сигуација тоа се старите особи после 55, а не ние 16 годишни, што имаме побрзи рефлекси од кој било 55 годишник.

А личното искуство со сообраќајни несреќи ми покажува дека возраста нема никаква врска со несреќата, непромислените постапки и неумеењето. Најчесто несреќи се случуваат поради невнимание, а после доаѓа делот „неумеење да се справиш во ситуација“ во која си се нашол поради тоа што не си внимавал, а ова повеќе им се случува на постари и поискусни, кои се опуштаат во вожња.[/quote]
1 болд: Машко сум.
2 болд со подвлечено: Знам да ракувам со ајфон и компјутер, и да имам слободно време да седам на форуми и да се расправам со вжештени глави како тебе што мислат дека се што лети се јаде. И впрочем, не сум јас старец, но имам наполнето 18 години и знам како сум се јас однесувал и размислувал на 16 години и не зборам на памет.
3 болд: Јас не ругам никого, тоа што се ти пронајде во тој пост е друга работа. Јас ги зборувам работите реално како што се, и пред се поаѓам од себе. Со тоа што ги пиша во болдов почна да ја труеш темава и да зборуваш оф-топик, какво сега непочитување на младите генерации.
4 болд: Веќе наоѓаш изговор за твои непромислени постапки, и бараш оправдување и кривица во друг, тоа не е во ред. Неможе родител сосила да ти даде, може само да ти земе, сигурен сум дека никој родител не му вика на дете: 'Иди сине напиј се ко лудо, и земи клучевите пали гуми у чаршија.'
5 болд: Рефлекси и години во сообраќај, два спротивни света, и во ниеден контекст не идат заедно. Едно е рефлекс, друго е искуство и смиреност, ја од рефлекс ќе стегнам рачна кочница шо викаш ти и зад мене возче од други автомобили судрени.
6 болд: Конечно да се согласам со тебе, но само поради невнимание, туку и поради непочитување на знаци и правила. Но според твојот пост, јас заклучив дека ти немаш 5 пати седнато да возиш во град.

И само за крај да ти кажам, јас имам 18 години, и знам како сум размислувал и постапувал на 16, и знам како е сега кога имам положено и возам по град, и сеуште неможам да кажам дека имам доволно искуство и знаење да се возам цел ден во авто(мислам на тие опасни ситуации).
Мојот пост ти е најреален без доза на влијание од американски филмови.
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
1 болд: Машко сум.
2 болд со подвлечено: Знам да ракувам со ајфон и компјутер, и да имам слободно време да седам на форуми и да се расправам со вжештени глави како тебе што мислат дека се што лети се јаде. И впрочем, не сум јас старец, но имам наполнето 18 години и знам како сум се јас однесувал и размислувал на 16 години и не зборам на памет.
3 болд: Јас не ругам никого, тоа што се ти пронајде во тој пост е друга работа. Јас ги зборувам работите реално како што се, и пред се поаѓам од себе. Со тоа што ги пиша во болдов почна да ја труеш темава и да зборуваш оф-топик, какво сега непочитување на младите генерации.
4 болд: Веќе наоѓаш изговор за твои непромислени постапки, и бараш оправдување и кривица во друг, тоа не е во ред. Неможе родител сосила да ти даде, може само да ти земе, сигурен сум дека никој родител не му вика на дете: 'Иди сине напиј се ко лудо, и земи клучевите пали гуми у чаршија.'
5 болд: Рефлекси и години во сообраќај, два спротивни света, и во ниеден контекст не идат заедно. Едно е рефлекс, друго е искуство и смиреност, ја од рефлекс ќе стегнам рачна кочница шо викаш ти и зад мене возче од други автомобили судрени.
6 болд: Конечно да се согласам со тебе, но само поради невнимание, туку и поради непочитување на знаци и правила. Но според твојот пост, јас заклучив дека ти немаш 5 пати седнато да возиш во град.

И само за крај да ти кажам, јас имам 18 години, и знам како сум размислувал и постапувал на 16, и знам како е сега кога имам положено и возам по град, и сеуште неможам да кажам дека имам доволно искуство и знаење да се возам цел ден во авто(мислам на тие опасни ситуации).
Мојот пост ти е најреален без доза на влијание од американски филмови.
Извини, имам обичај да ве поистоветувам со аватарите.
And you're doing it again. Не мислам дека се што лета се јаде. Ама дефинитивно мислам дека кога некој кретен може да им возачка, зошто јас да немам? А има многу такви и не можеш да ми го докажеш спротивното. А на крај краева, не е возачката дозвола точката на пресврт во мојот живот што ќе ми го промени размислувањето и однесувањето. Ако не си го променам сама, личната карта што ќе ја добијам на 18 па ич.
Не знам дали „16 годишни, мислат дека све што лета се јаде“ и „денешно модерно дете освен плескање компјутер и ајфон ништо друго не знае“ не е ругање. Ако не е ругање, тогаш е лечење фрустрации!
Пошто, колку и да сакаш да не наречеш деца и помала генерација, иста генерација сме, џабе што си 2 години постар. Првата генерација од кога Македонија се осамостои. Можеш да се фалиш ти колку си пател во животот, како ти се смениле размислувањата за 2 години и останато, ама ние сме иста генерација. 1990-1994. Така да, ќути си и брани си ја генерацијата.

Ама не беее, македонче! Оно вистината ја бара! И секогаш се залага за вистината! Да! -.-
Кои катастрофи од менталитет -.-
Место да се браниме едни со други, да си помагаме, да се фалиме колку сме примерни, паметни, едуцирани (85% од матурантите лани на факултет се запишале!), вие... „Ма они ли мене ќе ми се курчат, копиљаци“, а тоа уствари 2+/- години разлика xD
Смешни сте! И за жалење ни е цел менталитет!

А за тоа дека барам оправдување за моите постапки, кога ќе ме запознаеш, тогаш збори. Дотогаш, лош пример оставате и тоа е факт!
И на глава да се превртувате тука пред нас, дека никој не може чашата да ти ја стави во уста, ние нема да го сметаме вашиот збор како валиден, бидејќи ако некој сака да му веруваат, треба да има авторитет, пред се, а после и се останато. Прво вие не ја ставајте во уста, па после ние, помали сме и поглупи.

Воопшто не се пронајдов во твојот пост, се кладам дека имам исто толку таленти колку што имаш и ти и истите вештини што ги поседуваш и ти, ги поседувам и јас.

Искуство и смиреност кај постарите? ХАХАХАХА! Е сега стварно ме насмеа :)))
Какво е тоа искуство, без правење грешки? Од почитување знаци? Од внимателност? Па и 35 години да има некој возачко искуство, ако дотогаш не направил судар, нема да знае како да изреагира. А уште полошо, ако 55 годишен човек има рефлекси како твоите (како што тврдиш ти), ќе ја направи истата грешка што и ти би ја направил на 18.
Ама да се вратиме на моето (и на тебе повеќе ти оди во прилог), дека кога имаш побрзи рефлекси, не само што подобро ти работат рацете и нозете, туку и очите и мозокот и се што придонесува за еден возач да има поголемо внимание додека вози, без да се напрега многу.

Јас цел живот се возам во кола, со кола до продавница ме носат (не е за фалење, ама ми оди во прилог на темава). Во автобус почнав пред 5 месеци да се возам пошо ги мрзи да ме носат од сабајле во 7.30 на школо. Ја гледам разликата во возењето на мајка ми пред 5 години, кога имаше 45 и сега на 50 колку и се успорени рефлексите и воопшто, спретноста да управува со возилото. Пред некој ден на паркинг, некој беше паркирал друга кола позади неа, ама имаше место да излезе. Не знаеше колата да ја извади во рикверц, па мораше брат ми да седне што има 3 години искуство и за 1 минута да ја реши ситуацијата. Мајка ми е многу добар возач, не и се случило ова досега.

Ти можда заклучи дека неам 5 пати седнато да возам, а јас по твојот муабет можам да заклучам дека ти кога седнуваш да возиш се плашиш некој да не те поткачи или да не не испочитуваш некој знак.
Во Скопје не се почитуваат знаци (не знам за другите градови). Не се дава сигнал кога се престројуваш, не се застанува на пешак на пешачки, се паркира каде што е забрането, те претекнуваат од десна страна, се вози 80-100km/h на Партизанска, Кузман - Питу, Јане Сандански, Јужен Булевар и Првомајска, на раскрсница каде што нема семафори не се почитуваат знаци за предност и слично.

Дали тогаш и 70% (грубо) од возачите во Скопје не ја знаат опасноста од непочитување на дадените правила?
Што се тие подобри од некој 16 годишник, тогаш?
Зошто тие да имаат возачка дозвола, а тој 16 годишник, не?

Наместо да се фокусираат на подобро образование и подобри услови за развој на младите, они возачки ќе им делат, џабе е веќе зборење...
Според тебе добро е што имаме еден куп магистри, нели? :)
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Според тебе добро е што имаме еден куп магистри, нели? :)
подобро =/= повеќе....
Иначе да, добро е да имаме еден куп магистри, али образовани магистри...
 
H

HoT IcE

Гостин
Немам потреба веќе да ти реплицирам, очигледно е дека се правиш будала, или па си стварно глупава и не ја сфаќаш мојата поента.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
83
Поени од реакции
22
Каква врска имаат оценките со возењето жити се, демек посмирени и слично.. па со тестот кога ќе го полагаат и тие и тие ќе го проверат своето знаење ако според тебе тој што не е одличен не учи и незнае (демек не е интелегентен) нема ни да го научи тестот и ќе падне а истото се однесува и на часевите што ќе ги зима за возење. За возењето ти треба пред се искуство, рефлекс, визуелност па и храброст а не дали си имал 5ка Македонски или Математика.. познавам деца кои од 5ка оценка друга никогаш не добиле а во некои области ништо не се разбираат, пример сите 5ки му се учи информатика а незнае мејл како да си направи или пак како да си смени лозинка на мејл, фејсбук итн. :facepalm:
I pak kje recam, zboruvam generalno, ne zboruvam za lugje shto gi poznavas ili ne gi poznavas. Generalno, decata so povisoki ocenki se deca so povisoka intelegencija i podobro domasno vospituvanje. Ako nekogo go mrzi da nauci 5 lekcii istorija, GENERALNO kje go mrzi i da nauci soobrakjajni pravila i znaci i so toa zagrozuva zivoti na drugi lugje.
--- надополнето: 24 март 2012 во 14:57 ---
Многу мрчите,озбилно...

сите тука се прават големи батковци и дади,или татковци и мајки,а сите вие сте ја краделе колата на стариот од паркинг,за да свртите едно кругче,сте се прашувале зашто немате дозвола и зашто не идете во школо со кола...а сега тука нешто драпате мадиња,продавате мозок за бубрег...

демек сите се грижите вие,примерни возачи сте,паметни,све супер...ма немој да ме јебеш бре...

танга нација ебате...за све мрчите,што луѓе ќе бевте...све не ви е погодено,све е погрешно,све вие знаете...како тогаш сте на форумов,а имате по 20+ години,и ај што сте на форум,све супер,ама и за све мрчите ? а сте толку паметни и бистри и полни со идеи ?

да ги потикнеле за учење...оф мори мајко :facepalm:
Zatoa se vika forum, za da ima lugje shto mrcat i za da se delat mislenja. I sakas da kazes deka ova nema da gi pottikne na ucenje? Site shto sakaat kola kje ucat povekje. Ako nejkat, kje ostane po staro.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
I pak kje recam, zboruvam generalno, ne zboruvam za lugje shto gi poznavas ili ne gi poznavas. Generalno, decata so povisoki ocenki se deca so povisoka intelegencija i podobro domasno vospituvanje. Ako nekogo go mrzi da nauci 5 lekcii istorija, GENERALNO kje go mrzi i da nauci soobrakjajni pravila i znaci i so toa zagrozuva zivoti na drugi lugje.
--- надополнето: 24 март 2012 во 14:57 ---

Zatoa se vika forum, za da ima lugje shto mrcat i za da se delat mislenja. I sakas da kazes deka ova nema da gi pottikne na ucenje? Site shto sakaat kola kje ucat povekje. Ako nejkat, kje ostane po staro.
Ќе крадат повеќе колата од дома.

Просто.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom