Возачка на 16 години само за одлични: Дискриминација или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 ноември 2011
Мислења
475
Поени од реакции
177
Би сакал да продискутираме на оваа тема која се однесува на младите.Јас мислам дека законот е тотално без врска и е дискриминирачки и дека нема да даде никакви резултати за подобрување на успехот на некои ученици.Што мислите вие?

Дали одличниот успех треба да биде услов за возачка дозвола?
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Без врска е.
Ученикот кога ќе свати дека за него учи дури тогаш ќе успее.
Но сепак мотивација плус за учење не е на лошо.
 

Gunner4ever

Vive la France
Член од
14 ноември 2009
Мислења
663
Поени од реакции
130
Ako e odlicen bi trebalo da e pameten, a ako e pameten ke svati deka ne treba da se ima vozacka pod 18 god, vo sekoj drug slucaj nikoj ne smee da ima vozacka
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.175
Поени од реакции
34.324
Ako e odlicen bi trebalo da e pameten, a ako e pameten ke svati deka ne treba da se ima vozacka pod 18 god, vo sekoj drug slucaj nikoj ne smee da ima vozacka
Ќе мора да те поправам. Вака некако стојат работите:

- Ако е одличен во училиште, не значи дека е паметен;
- Ако е паметен, не значи дека ќе биде одличен;
- Ако е паметен, не значи дека ќе биде добар возач;
- Ако е одличен во училиште, не значи дека ќе биде добар возач;
- Ако е добар возач, треба да добие возачка дозвола;

Да, предлогот е дискриминирачки според секоја логика. Јас сфаќам дека на нив замислата им е да ги „наградат“ добрите ученици и да ги поттикнат „лошите“ да учат повеќе - ама идејата е крајно глупава. Што ќе биде следно? Пензија на 60 години за тие со подобар успех во животот, а за останатите на 64?
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Возачка пред 18 е глупост, не се свесни што ќе си направат. Ова пак со одлични ученици е смешно, мислев дека одамна утврдивме - оценките не се мерило за знаење и интелигенција во нашата држава.
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Возачка пред 18 е глупост, не се свесни што ќе си направат. Ова пак со одлични ученици е смешно, мислев дека одамна утврдивме - оценките не се мерило за знаење и интелигенција во нашата држава.
А чекај, како тоа ти прво лајкнуваш пост во кој што некој го има ставот дека ако некој е одличен следува дека е паметен, а после пишуваш твој пост во кој што викаш дека оценките не се мерило за интелигенција. Доста контрадикторно, ама нема везе.

Инаку за темата, мислам дека е дискриминаторско поради тоа што стварно, оценките не се мерило за тоа кој колку е паметен, секој деген може да земе и да учи 24/7 и да има 5-ки а да нема мозок, додека друг кој што не пипа книга да биде 100 пати попаметен од него и да му фаќа кликерот. Така да, не ја оправдувам одлуката.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Не значи дека ако не учат и нема да знаат да возат. :tapp:
Oние неодличните се подобри во возењето. ;)
 
Член од
8 февруари 2009
Мислења
3.833
Поени од реакции
1.325
Уште какви не глупости нема да се предложат, еј не ми се верува.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
По глупо неможело...ај да направат, возачка на 18 само за тие што се со 10ки на факултет ? тогаш,низ Македонијава ќе се вози само точак,евентуално и за тоа да стават некое ограничување..

Строги тестови,без ни малку попуштање,и све ќе биде ОК. тој што вози бесно и без памет,ќе биде таков цел живот,посебно со колата...јбг.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
ROFL која глупост е ова еј, познавам некои луѓе што едвај завршија средно, бандера до бандера, а возат као Фитипалди, од друга страна знам некои што имале 5.00 успех а не знаат волан да држат во рака, невидени антиталенти.. Значи ако е лош ученик не значи дека ќе биде лош возач, баш напротив.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.094
Поени од реакции
5.741
ROFL која глупост е ова еј, познавам некои луѓе што едвај завршија средно, бандера до бандера, а возат као Фитипалди, од друга страна знам некои што имале 5.00 успех а не знаат волан да држат во рака, невидени антиталенти.. Значи ако е лош ученик не значи дека ќе биде лош возач, баш напротив.
А ти каде прочита дека тие што се одлични одма ќе им дадат возачка? o_O
Тоа што се одлични ќе значи само дека ќе имаат можност само да полагаат пред останатите. Е сеа тоа што на полагање положуваат само 2-3ца од 20 души (и тоа повеќето 19+ години) доволно кажува колкави шансите за да добијат возачка на толку рана возраст.
И не знам за вас али јас на ова гледам како одлична мотивација за пропалиците што сакаат да се курчат да фатат книга и да земат да учат. Пошто нели, би биле многу поголеми мангупи со кола на 16 години :D
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
А ти каде прочита дека тие што се одлични одма ќе им дадат возачка? o_O
Тоа што се одлични ќе значи само дека ќе имаат можност само да полагаат пред останатите. Е сеа тоа што на полагање положуваат само 2-3ца од 20 души (и тоа повеќето 19+ години) доволно кажува колкави шансите за да добијат возачка на толку рана возраст.
И не знам за вас али јас на ова гледам како одлична мотивација за пропалиците што сакаат да се курчат да фатат книга и да земат да учат. Пошто нели, би биле многу поголеми мангупи со кола на 16 години :D
Голем .!. ќе крадат од дома колата и готово...
 
М

Мартин`

Гостин
Сестра ми беше одлична средно со сите 5ки еве заврши и факултет со добар просек (незнам точно колку беше) и се добро тоа но за кола/мотор ете не ја бива толку едноставно.. нема некој си добар рефлекс и од неа доста повеќе знам да возам и кола и мотор а не сум бил одличен во средно образование. И сега она заслужува возачка а јас не според законов ? :D

Глупост голема е законов ама ајде..
 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
Ќе мора да те поправам. Вака некако стојат работите:

- Ако е одличен во училиште, не значи дека е паметен;
- Ако е паметен, не значи дека ќе биде добар возач;
- Ако е одличен во училиште, не значи дека ќе биде добар возач;
- Ако е добар возач, треба да добие возачка дозвола;

Да, предлогот е дискриминирачки според секоја логика. Јас сфаќам дека на нив замислата им е да ги „наградат“ добрите ученици и да ги поттикнат „лошите“ да учат повеќе - ама идејата е крајно глупава. Што ќе биде следно? Пензија на 60 години за тие со подобар успех во животот, а за останатите на 64?
Поттик за лошите ученици,што и реално во изобилство се,а сакаат да возат коли ваму-таму.
За мене интересна идеја е ова, и не разбирам зошто после секој коментар мешаш/те баби жаби, што врска имаше пензијава ...... :confused:
 
Z

Zona Pelucida

Гостин
Каква врска има успехот на школо со способноста да возиш кола? Пошто сите таксисти и шофери на автобуси имаат факултет завршено и имаат IQ над 150. Не е ова дискриминација, ова е глупост на денот...Wait for it...на векот!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom