Возачка дозвола на 16 години?

Nikolic

Џентлмен
Член од
8 април 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
68
Поради големиот број на сообраќајни инциденти од страна на малолетници ЛДП даде предлог закон за добивање возачка дозвола на 16 години со цел да се обучуваат младите возачи кои и бездруго би возеле без возачка но така барем би имале некое знаење.Дали ќе се донесе овој закон?Дали ке биде корисен?Ваше мислење...
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Ја би забранил некаде до 21 да се вози... И полиција да стега казни. Не е ова вистинското решение според мене.
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
за А категорија би било добро
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Со ваква младина дај им на 16 кола па тоа ке биде крв насекаде. Казни само казни..
 

SrRulz

Siempre Real Madrid
Член од
8 декември 2007
Мислења
4.845
Поени од реакции
221
Ајде бе нека го направат на 16 години да полагаме ајде ќе чекам да наполнам 18 да полагам глупа работа :tapp:
 

SrRulz

Siempre Real Madrid
Член од
8 декември 2007
Мислења
4.845
Поени од реакции
221
Ја би забранил некаде до 21 да се вози... И полиција да стега казни. Не е ова вистинското решение според мене.
Ццц и што кога ќе полагат на 21 година? Ма дај не зезај и онака ќе возат без возачки глупости..ајде нека направат на 60 години да полагаме.. :pos:
 

Nikolic

Џентлмен
Член од
8 април 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
68
Со ваква младина дај им на 16 кола па тоа ке биде крв насекаде. Казни само казни..
абе сите сме свесни дека има и на 16 години што возат али така барем би биле пообучени би ги знаеле знаците правилата ова она...мислам дека држи законот
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Каков глуп предлог.. мислите дека сега е хаос? Тек тогаш како ќе биде..

И јас сум на исто мислење со Викторгг. До 21, сус. Точак или моторче - да, ама волан да не смеат да пипнат. Дупло повеќе контроли, да се сотрат уште на почеток тие што мислат дека за нив закон не важи.
 

SrRulz

Siempre Real Madrid
Член од
8 декември 2007
Мислења
4.845
Поени од реакции
221
абе сите сме свесни дека има и на 16 години што возат али така барем би биле пообучени би ги знаеле знаците правилата ова она...мислам дека држи законот
Јас ги знам и знаците,и знам да возам ама немам право да полагам :tapp:.Дај боже да го направат на 16 години да се полага :)
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
абе сите сме свесни дека има и на 16 години што возат али така барем би биле пообучени би ги знаеле знаците правилата ова она...мислам дека држи законот
Држи мај ес, оној некни на 14 се изеба па после плачеше не па некој на 16 ќе се накурчи и колата ќе му биде како оружје... не подржувам.
 

Nikolic

Џентлмен
Член од
8 април 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
68
Јас ги знам и знаците,и знам да возам ама немам право да полагам :tapp:.Дај боже да го направат на 16 години да се полага :)
ти мош знааш...мош и некој друг мисле оти "знаа" ама сепак не знаа и праа сообраќајки
 

Nikolic

Џентлмен
Член од
8 април 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
68
Држи мај ес, оној некни на 14 се изеба па после плачеше не па некој на 16 ќе се накурчи и колата ќе му биде како оружје... не подржувам.
абе и нема некоја разлика на дете од 16 години и дете од 18...тоа ти е исто како баба од 80 и баба од 82 години..правиш некоја разлика?
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
абе и нема некоја разлика на дете од 16 години и дете од 18...тоа ти е исто како баба од 80 и баба од 82 години..правиш некоја разлика?
Ооо и тоа како има, колку год имаш сега 16 да речеме не си имал секс може за една година ќе го имаш и ќе си колку толку искусен во тоа.... сфаќаш ИСКУСТВО ЗА ЖИВОТ.
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
На 16 години дури и премногу е дозволено да се полага, А1 категорија т.е. моторцикли до 125 кубни сантиметри. А моментално има 125ки спортски кои со посебен третман кај чичко Јово Априлиа можат да развијат брзина од 160-180 km/h. Малце е премногу за 16 годишник да вози со таа брзина ама тоа е:(
А законот за млади возачи е прекрасен но за жал не се употребува (возење максимум до 22:00 и максимална кубикажа на кола да е 1400кубика) и што е најважно 0.0 промили алкохол, кое може уште подобро како во Хрватска што е независно од возраста нивото на алкохол е 0.0 промили:)
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Глуп закон и жалосно ако се воведе....е тек тогаш ќе има сообраќајки на кило...дете на волан....ма дај плис...ќе ми се фура некој со кола на 16 години дете уште во памет, ќе се прави кој сум јас пред другарите, и ојде..... можеби требало на 14 на полагаат, повеќе ќе стекне искуство мај ес :tapp:
Може од 16 да има курс некој за учење на знаците, правила, али добивање возачка во никој случај.
Истите кои се малолетни сега и кои се за тоа, за неколку години и самите ќе се против ова!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom