Возачка дозвола за "М" категорија (мотор до 50cc)

Член од
19 декември 2010
Мислења
523
Поени од реакции
23
"М" Категорија претставува можност за возење на велосипед со мотор до 50cc.
Имам прашање во врска со полагање на овој испит. Значи се полага само ТЕСТ и во тоа сум запознаен но имам прашање (подобро речено, прашања).
Добив ИЗЈАВА (потврда) со 2 Уплатници (1;Уплатувач-2;Налогодавач). Е сега значи Уплатувачот ја претставува цената на возачката или? Ми рекоа кои се потребните документи и мислам дека со нив треба да се појде кај Нотар за да завери Изјавата. Дали знаете колку чини заверување од ваков тип?
Инаку вработената спомна и Авто Школа и сакам да прашам дали се полага тестот во неа или? И дали накнадно се наплаќа и во Авто Школата?
Со пополнета потврда треба да бидам до 21 Септември, се полага секој четврток. Ве молам ако сте запознаени со процесите сврзани со "М" Категорија да одговорите. Фала однапред!
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.716
Поени од реакции
17.378
се полага и во вторник мислам.Иначе ја го полагав ова,нотар е зависи колку ке ти земе..до 500 че мислам.Тестот се полага во АМСМ,а за тоа авто школа нема врска мислам..сеа нешто ако смениле подобро прашај ги пак во АМСМ...и научи ги убаво тестовите,истите се како на кола али ја од заебавање паднав :icon_mrgr:
 
Член од
19 декември 2010
Мислења
523
Поени од реакции
23
Фала другар инаку во авто школа се полагал тестот ау сеа ако треба и таму да се плати -.-
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.716
Поени од реакции
17.378
Немогуче у авто школа да се полага:)Ја полагам на 19ти во АМСМ али дека ми е 2р пат мене само 1700 требаше да платам без други маткања.Е сеа за тебе прв пат незнам..ми нема логика само спремање за тест теорија:pos:само парички да се лапнат значи.
 
Член од
19 декември 2010
Мислења
523
Поени од реакции
23
Ах се подразбира тоа али така рекоа да изберам Авто Школа за полагање :)
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Каков извод? Од матична книга на родени?
Ако прашуваш за ова, одиш во полициска станица (барем кај нас е така) потполнуваш барање, ти даваат две уплатници, ги плаќаш и се враќаш пак. Во зависност од тоа колку има или нема гужва, може и за 5 минути да завршиш работа. Обавезно ти требаат матичните броеви од родителите.
 
Член од
19 декември 2010
Мислења
523
Поени од реакции
23
Требаше вчера до го земам пред 4 али бев преокупиран со кошарката така да останува за понеделник. Тогаш ќе одам и на нотар да завери податоци од лична карта на родители и извод од мкнр. :]
 
Член од
19 декември 2010
Мислења
523
Поени од реакции
23
Да прашам дали некој знае каде онлајн можам да ги видам тестовите?
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Да прашам дали некој знае каде онлајн можам да ги видам тестовите?
Истите се за Б категорија... барај во темава. Мада онлај нема да најдиш никаде, треба да си ги спуштиш (200-300 MB се).
 
Член од
19 декември 2010
Мислења
523
Поени од реакции
23
Истите се за Б категорија... барај во темава. Мада онлај нема да најдиш никаде, треба да си ги спуштиш (200-300 MB се).
Фала! Инаку другарот ми даде едни тестови па ќе разгледам а сеа и тие ќе ги спуштам и така. Само уште нешто...Дали треба заверената потврда (од нотар) да се врати кај Здружение за возачи и каде се полага тестот? (Часот се одржува во АвтоШкола тоа дознав)
 
Член од
14 август 2010
Мислења
104
Поени од реакции
22
Фала! Инаку другарот ми даде едни тестови па ќе разгледам а сеа и тие ќе ги спуштам и така. Само уште нешто...Дали треба заверената потврда (од нотар) да се врати кај Здружение за возачи и каде се полага тестот? (Часот се одржува во АвтоШкола тоа дознав)
abe drugar citam pogore sto pisuvate za M kategorija se polaga u AMSM, samo pred da polagas treba da odis kaj niv da zemes 3 casa... mislam deka se polaga sekoj den od 13h i tolku...nema avto skola... u AMSM se plaka okolu 3200den. sto baras u zdruzenie na vozaci??? zaverenata potvrda od notar ti treba za u AMSM deka roditelite se soglasuvaat da polagas (ako si maloleten)... ako dakas ke ti pisam kaj da gi kupis testovite cinat 80 denari, ke si gi naucis ke otides da polagas i ke zavrsis rabota.... i ne se sekiraj ne e nisto strasno i tesko
 
Член од
19 декември 2010
Мислења
523
Поени од реакции
23
abe drugar citam pogore sto pisuvate za M kategorija se polaga u AMSM, samo pred da polagas treba da odis kaj niv da zemes 3 casa... mislam deka se polaga sekoj den od 13h i tolku...nema avto skola... u AMSM se plaka okolu 3200den. sto baras u zdruzenie na vozaci??? zaverenata potvrda od notar ti treba za u AMSM deka roditelite se soglasuvaat da polagas (ako si maloleten)... ako dakas ke ti pisam kaj da gi kupis testovite cinat 80 denari, ke si gi naucis ke otides da polagas i ke zavrsis rabota.... i ne se sekiraj ne e nisto strasno i tesko
Другар тестовите ги зедов и сеа се 20 и тоа ме загрижува инаку кај нас (КОЧАНИ)нема АМСМ така да замена е ЗНВ (Здружението) и таму треба да се однесе изјавата (потврдата).
 
Член од
19 декември 2010
Мислења
523
Поени од реакции
23
Остана уште да ги решам тестовите. Засега оди добро, најдов книга и се има во неа. Само што под тоа се не се подразбира следново прашање: Пред влез на зграда, двор или гаража забрането е ПАРЌИРАЊЕ, ЗАПИРАЊЕ или и ДВЕТЕ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom