Возачка дозвола за "М" категорија (мотор до 50cc)

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од ТheWanтed., 14 септември 2011.

 1. ТheWanтed.

  ТheWanтed.

  Член од:
  19 декември 2010
  Мислења:
  523
  Допаѓања:
  23
  "М" Категорија претставува можност за возење на велосипед со мотор до 50cc.
  Имам прашање во врска со полагање на овој испит. Значи се полага само ТЕСТ и во тоа сум запознаен но имам прашање (подобро речено, прашања).
  Добив ИЗЈАВА (потврда) со 2 Уплатници (1;Уплатувач-2;Налогодавач). Е сега значи Уплатувачот ја претставува цената на возачката или? Ми рекоа кои се потребните документи и мислам дека со нив треба да се појде кај Нотар за да завери Изјавата. Дали знаете колку чини заверување од ваков тип?
  Инаку вработената спомна и Авто Школа и сакам да прашам дали се полага тестот во неа или? И дали накнадно се наплаќа и во Авто Школата?
  Со пополнета потврда треба да бидам до 21 Септември, се полага секој четврток. Ве молам ако сте запознаени со процесите сврзани со "М" Категорија да одговорите. Фала однапред!
   
 2. Dimitar171

  Dimitar171

  Член од:
  17 август 2011
  Мислења:
  3.697
  Допаѓања:
  3.883
  се полага и во вторник мислам.Иначе ја го полагав ова,нотар е зависи колку ке ти земе..до 500 че мислам.Тестот се полага во АМСМ,а за тоа авто школа нема врска мислам..сеа нешто ако смениле подобро прашај ги пак во АМСМ...и научи ги убаво тестовите,истите се како на кола али ја од заебавање паднав :icon_mrgr:
   
 3. ТheWanтed.

  ТheWanтed.

  Член од:
  19 декември 2010
  Мислења:
  523
  Допаѓања:
  23
  Фала другар инаку во авто школа се полагал тестот ау сеа ако треба и таму да се плати -.-
   
 4. Мартин`

  Мартин` Гостин

  Само уплаќањето и демек спремањето оди преку автошколата, инаку мислам ќе полагаш во АМСМ.
   
 5. Dimitar171

  Dimitar171

  Член од:
  17 август 2011
  Мислења:
  3.697
  Допаѓања:
  3.883
  Немогуче у авто школа да се полага:)Ја полагам на 19ти во АМСМ али дека ми е 2р пат мене само 1700 требаше да платам без други маткања.Е сеа за тебе прв пат незнам..ми нема логика само спремање за тест теорија:pos:само парички да се лапнат значи.
   
  На ТheWanтed. му/ѝ се допаѓа ова.
 6. ТheWanтed.

  ТheWanтed.

  Член од:
  19 декември 2010
  Мислења:
  523
  Допаѓања:
  23
  Ах се подразбира тоа али така рекоа да изберам Авто Школа за полагање :)
   
  На Dimitar171 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. ТheWanтed.

  ТheWanтed.

  Член од:
  19 декември 2010
  Мислења:
  523
  Допаѓања:
  23
  Знае некој за кое време ти стигнуа извод?
   
 8. JeepMkd

  JeepMkd Scratch model builder

  Член од:
  25 јуни 2008
  Мислења:
  1.576
  Допаѓања:
  466
  Каков извод? Од матична книга на родени?
  Ако прашуваш за ова, одиш во полициска станица (барем кај нас е така) потполнуваш барање, ти даваат две уплатници, ги плаќаш и се враќаш пак. Во зависност од тоа колку има или нема гужва, може и за 5 минути да завршиш работа. Обавезно ти требаат матичните броеви од родителите.
   
  На ТheWanтed. му/ѝ се допаѓа ова.
 9. ТheWanтed.

  ТheWanтed.

  Член од:
  19 декември 2010
  Мислења:
  523
  Допаѓања:
  23
  Требаше вчера до го земам пред 4 али бев преокупиран со кошарката така да останува за понеделник. Тогаш ќе одам и на нотар да завери податоци од лична карта на родители и извод од мкнр. :]
   
 10. ТheWanтed.

  ТheWanтed.

  Член од:
  19 декември 2010
  Мислења:
  523
  Допаѓања:
  23
  Да прашам дали некој знае каде онлајн можам да ги видам тестовите?
   
 11. Dzish

  Dzish unlike any other...

  Член од:
  15 февруари 2007
  Мислења:
  13.995
  Допаѓања:
  2.659
  Истите се за Б категорија... барај во темава. Мада онлај нема да најдиш никаде, треба да си ги спуштиш (200-300 MB се).
   
 12. ТheWanтed.

  ТheWanтed.

  Член од:
  19 декември 2010
  Мислења:
  523
  Допаѓања:
  23
  Фала! Инаку другарот ми даде едни тестови па ќе разгледам а сеа и тие ќе ги спуштам и така. Само уште нешто...Дали треба заверената потврда (од нотар) да се врати кај Здружение за возачи и каде се полага тестот? (Часот се одржува во АвтоШкола тоа дознав)
   
 13. toto22

  toto22

  Член од:
  14 август 2010
  Мислења:
  104
  Допаѓања:
  20
  abe drugar citam pogore sto pisuvate za M kategorija se polaga u AMSM, samo pred da polagas treba da odis kaj niv da zemes 3 casa... mislam deka se polaga sekoj den od 13h i tolku...nema avto skola... u AMSM se plaka okolu 3200den. sto baras u zdruzenie na vozaci??? zaverenata potvrda od notar ti treba za u AMSM deka roditelite se soglasuvaat da polagas (ako si maloleten)... ako dakas ke ti pisam kaj da gi kupis testovite cinat 80 denari, ke si gi naucis ke otides da polagas i ke zavrsis rabota.... i ne se sekiraj ne e nisto strasno i tesko
   
  На ТheWanтed. му/ѝ се допаѓа ова.
 14. ТheWanтed.

  ТheWanтed.

  Член од:
  19 декември 2010
  Мислења:
  523
  Допаѓања:
  23
  Другар тестовите ги зедов и сеа се 20 и тоа ме загрижува инаку кај нас (КОЧАНИ)нема АМСМ така да замена е ЗНВ (Здружението) и таму треба да се однесе изјавата (потврдата).
   
 15. ТheWanтed.

  ТheWanтed.

  Член од:
  19 декември 2010
  Мислења:
  523
  Допаѓања:
  23
  Остана уште да ги решам тестовите. Засега оди добро, најдов книга и се има во неа. Само што под тоа се не се подразбира следново прашање: Пред влез на зграда, двор или гаража забрането е ПАРЌИРАЊЕ, ЗАПИРАЊЕ или и ДВЕТЕ?
   

Сподели преку: