Возачите ќе смеат да имаат најмногу 0,1 промил алкохол

mr.cornelius1

И ОНДАК ТО..
Член од
1 ноември 2009
Мислења
773
Поени од реакции
14
Јас би рекол најдобро е вака...

Возиш нерегистрирана кола, не си врзан со каиш, ниту светлата ти се запалени. Згора на тоа имаш и пивнато 4-5 чашки, па нека се дума за шо ќе те казни ако те застани. Поисплатливо е да платиш една-две казни годишно, од да ја регистрираш колата и да се придржуваш на “македонските закони“
Нема што да се мисли..ќе те казни за се
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Баш ме интересира како го оправдуваат овој закон, пошто 0,1-0,5 промили не прави некоја голема разлика во свеста на возачот, речиси да не се осеќа.

Подобро комплет да го забранат, бар знаеш дека не смееш воопшто да пиеше кога ќе излезеш не вака да се стегаш во пиењето и да се думаш дал имаш 0,1 или 0,15 промили :toe:
 
T

the Carpenter

Гостин
Пред малку јадев супа. малку појќе оцет ставив. Среќа што не возам :)
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Ја мислев бранко бил лош...лелее.
edit...ако продолжи вака 0.01 гласови ќе добие на наредни избори
 

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
181
УУУу јеботе овие не се тачни .....аман бе па порано нека направат 0.00 да знаеме на шо сме овака буквално од мирисање на алкохол ке имаш 0,1 ццццц јбг тоа когапиеш не вози кога возеш не пи (шо е не е толку лошо) ама смешни се со законите 0.1 бе ке се го попушам жими се....
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
До пред промената кај нас во европа вака некако стојат дозволените промили алкохол при возење:



А еве уште една карта од 2005 сега има некои мали разлики пошто и кај другиве се менува тоа:

 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
ne se tacni samo da se puni budzet a toa meracite moze i kalibrirani se od 0,2 nagore da pokazat, ccc. ne napraja site profesionalni vozaci ni pivo da nemoze u grad da ispies katastrofa
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Не ми е јасно, ако сакаат да се решиме од несреќи, нека им забранат на жените да возат и крај. :)

Океи, заебанција на страна, преку ден не можеш во град од што нема паркинзи, ноќе не можеш зашто ќе треба да станеш калуѓерка...уште малце и да ја шитнам колава скроз, повеќе ќе ги возам оние малине Бураго по дома, него неа.
 
?

..........

Гостин
Ако....:toe: подржувам, ваков закон, преку глава ми е од пијаници, и пијани возачи, кој дрифтат по градски улици.......
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Ако....:toe: подржувам, ваков закон, преку глава ми е од пијаници, и пијани возачи, кој дрифтат по градски улици.......
Има разлика од пиво до пијаница.

Информирај се прво што поддржуваш, па после поддржувај го. Можда реченицата "од еден секс не се станува педер" е грешна, али дефинитивно "од едно пиво не се станува пијан".

Дрифтерите се диви и без пиво, тоа се друга сорта на луѓе - не е заради алкохолот.
 

TurboCharger

КарамбатА
Член од
17 јули 2009
Мислења
398
Поени од реакции
14
Океи, заебанција на страна, преку ден не можеш во град од што нема паркинзи, ноќе не можеш зашто ќе треба да станеш калуѓерка...уште малце и да ја шитнам колава скроз, повеќе ќе ги возам оние малине Бураго по дома, него неа.
ќе почнат да казнуваат и за возење Бураго количиња под дејство на алкохол
 

RaZ-R

Артилерец
Член од
8 ноември 2009
Мислења
3.393
Поени од реакции
2.430
Незнам само што има толку разлика од 0.5 до 0.1:tapp:


Татко ми има возено со 5 промили и ништо,а ја има слупано колата сосема трезен
 
?

..........

Гостин
Има разлика од пиво до пијаница.

Информирај се прво што поддржуваш, па после поддржувај го. Можда реченицата "од еден секс не се станува педер" е грешна, али дефинитивно "од едно пиво не се станува пијан".

Дрифтерите се диви и без пиво, тоа се друга сорта на луѓе - не е заради алкохолот.
Во право си Мац)) има и вакви и (такви),

па баш заради (таквите) го подржувам овој закон...
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Ај де те видам сега биди махер ако те сопрат да се извлечеш без казна. За нешто ќе го пиеш. :) Јас веќе не застанувам ако ме сопира џандар... озбилно. :) Сигурно помала ќе биде казната во тој случај.
 

SrRulz

Siempre Real Madrid
Член од
8 декември 2007
Мислења
4.845
Поени од реакции
221
Какви се овие закони бе шо е финтата не ми е јасно, алкохолот го забранија да се продава после 19 ч, сега па и тоа со 0,1 промили... да помирисаш коњак ќе имаш повеќе убаво спомна некој погоре, забранија кога ќе положиш да неможеш да ја возиш колата на татко ти ако е над 1200 кубика(И шо треба специјално нова да купувам до 1200 кубика и не ти знам колку коњски сили само за мене??), а казните се шо да ти кажам ако те фатат навечер како се возиш со колата, па и ако имаш 0,1 промили алкохол во крвта и немаш некој искусен до тебе баш сакам да знам колкава ќе е казната 5.000 евра ако ја платиш за 5 дена 2.500 на лице место :pos: :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom