Воени авиони

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.229
Русите од немај каде дури многу подоцна ја менуваат стратегијата и може да се забележи со машини кои изгледа сосема лесно им ставаат бибер на опашките на американските... Башка заклучија дека со ракетите кои ги дотераа до совршенство на сегашното ниво на технологија го метат и со малиот прст на приучен средношколец...што е далеку посовршена метода.
ова од борбени искуства е или од проспекти и брошури на руси кои го продаваат тие “совршени“ ракети и обараат дронови на полигони во точно закажано време?

Не знам дал си чул за Јом Кипур војната, египет и арапските земји извршија ненадеен воздушен и артиериски напад на израелските положаи, кај Шарм ел Шеик 2 (два) израелски фантоми се судрија со 28 (двајст и осум) египетски Мигови, после 30 сетина минути бркајнци и акробации во воздух, беа соборени 7 Мига плус уште еден веројатен, уз губиток на 0 (нула) фантоми.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.697
ова од борбени искуства е или од проспекти и брошури на руси кои го продаваат тие “совршени“ ракети и обараат дронови на полигони во точно закажано време?

Не знам дал си чул за Јом Кипур војната, египет и арапските земји извршија ненадеен воздушен и артиериски напад на израелските положаи, кај Шарм ел Шеик 2 (два) израелски фантоми се судрија со 28 (двајст и осум) египетски Мигови, после 30 сетина минути бркајнци и акробации во воздух, беа соборени 7 Мига плус уште еден веројатен, уз губиток на 0 (нула) фантоми.
...јас знам и случаи каде спичкале десетина од еднаш и тоа со руски пилоти унутра....за што има и аудио запис од комуникацијата на сите страни во тоа време.....:vozbud:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.229
...јас знам и случаи каде спичкале десетина од еднаш и тоа со руски пилоти унутра....за што има и аудио запис од комуникацијата на сите страни во тоа време.....:vozbud:
Имаше такви случаеви посебно во корејската војна кога корејците немаа свои обучени пилоти па појќето летале руси и кинези, велат имаа и учено русите по некоја фраза на корејски за да преку радио повремено комуницираат.
То беа воглавном ветерани од втора светска војна и беа сериозни противници на амерички пилоти, после кога дојдоа од школи по кина и русија корејски пилоти се уште неискусни, американците имаа и 12:1 однос во воздушни борби.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.697
Имаше такви случаеви посебно во корејската војна кога корејците немаа свои обучени пилоти па појќето летале руси и кинези, велат имаа и учено русите по некоја фраза на корејски за да преку радио повремено комуницираат.
То беа воглавном ветерани од втора светска војна и беа сериозни противници на амерички пилоти, после кога дојдоа од школи по кина и русија корејски пилоти се уште неискусни, американците имаа и 12:1 однос во воздушни борби.
...не се разбираме, спичкани биле руски пилоти од израелците. Па после спичкавине ја издишале надмената надуеност , се спастриле па израелциве сега ги заобиколуваат на пристојно растојание... :)
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.020
Поени од реакции
1.019
[DOUBLEPOST=1474914731][/DOUBLEPOST]
[DOUBLEPOST=1474914782][/DOUBLEPOST]
 
Член од
11 август 2014
Мислења
38
Поени од реакции
6
Offtopic , некој наслов да ме испровоцира за “Машински Материјали“ да биде поврзано со авијација.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom