Воени авиони

Член од
24 јануари 2016
Мислења
44
Поени од реакции
0
Кога сме кај "супериорноста" на западнава технологија, колку Западни земји паднаа под Германија пред Хитлер да тргни кон СССР?
Чии бродови гореа во Атлантикот? Лондон беше градот каде се живееше под земја?

Него настрана жртви, технологија, бројност... Американците и Русите имаат комплетно различен концепт на војување, што резултира со различна технологија во армиите, каде често е неспоредлива, колку и слично да изгледа.
Американците имаат стелтови, Русите имаат ПВО кое без проблем ги детектира стелтовите.
Американците имаат анти ракетна заштита што се однесува на балистички ракети, Русите имаат квази балистички крстосувачки ракети.
Русите имаа двојно повеќе тенкови отколку остатокот од светот, Американците имаа Хеликоптери опремени со анти тенковски ракети итн итн.

Единствен начин барем малку да се види која технологија е подобра е во директен судир, нешто што се надевам дека никогаш нема да го дознаеме.[DOUBLEPOST=1464208354][/DOUBLEPOST]
Толку знаеш, немале...
Причината за почетниот успех на Германците е фактот што преку цела граница СССР бил опремен со офанзивно оружје...

Ако немале оружје и опрема, како успеале да го произведат во стотици илјади за помалку од година?
Иначе името на Т-34 доаѓа од тоа што е конструиран во 1944... :tapp:
Abe vie proamerikancite sakate i istorijata da ja promenite onoj kazuva deka sad ja spasila rusija a ti kazuvas deka nemala tenkovi koj tenkovi se upotrebuvaa vo salingrackata bitka 1942
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.230
Кога сме кај "супериорноста" на западнава технологија, колку Западни земји паднаа под Германија пред Хитлер да тргни кон СССР?
Германија е западна земја
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.697
Германија е западна земја
..грешка си ептен.., таа е само најзападната земја "Русите" во однос на.... Монголија и Кина...кои им се на исток:tapp:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.230
..грешка си ептен.., таа е само најзападната земја "Русите" во однос на.... Монголија и Кина...кои им се на исток:tapp:
то ти е ланец, за монголите русија е запад и сите монголоиди би сакале да живеат во русија, за русите пак германија е на запад и сите руси би сакале да живеат во германија
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.697
то ти е ланец, за монголите русија е запад и сите монголоиди би сакале да живеат во русија, за русите пак германија е на запад и сите руси би сакале да живеат во германија
.....хммм...како стоиш со историја???? ...батали тоа кој и како сака да живее, тоа е прашање на вкус, а тоа е веќе лична работа...:sneaky:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.230
.....хммм...како стоиш со историја???? ...батали тоа кој и како сака да живее, тоа е прашање на вкус, а тоа е веќе лична работа...:sneaky:
добар! имаф тројка на полугодие
 
Член од
1 мај 2015
Мислења
478
Поени од реакции
656
F-22 Raptor
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.230
.....не се брои тоа, кажуј колку си имал у сведителство од матура????;)
не стигнаф до голема матура со осмо оделение, имам она мала матура шо се рачуна со четврто, после се зафатиф со земјоделие па тро со една тајфа смилевци куќи праење....
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.697
не стигнаф до голема матура со осмо оделение, имам она мала матура шо се рачуна со четврто, после се зафатиф со земјоделие па тро со една тајфа смилевци куќи праење....
...браво...изгледа Грујо идеата за проектот : Батали школо врати се на земјоделие у село.. ја добил на основа на твојата биографија???... Цар си нема што:):)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.230
...браво...изгледа Грујо идеата за проектот : Батали школо врати се на земјоделие у село.. ја добил на основа на твојата биографија???... Цар си нема што:):)
земјоделието секогаш ќе се исплати, и тој шо праи МИГ и тој шо праи раптор, треба да појадва, ужинка, руча, вечера.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.697
земјоделието секогаш ќе се исплати, и тој шо праи МИГ и тој шо праи раптор, треба да појадва, ужинка, руча, вечера.
...точно..и ќе му требаат уште и ѓаќи и маица, кошула, чевли итн. и душек , ќебе.....и влечки и џемпер, и лажица, вилушка .., чинија и чаша..Да не спомнуваме , алва, наполитанки и слично.
Се ќе му треба , ама нема да има.., благодрение на сдсм-овска "генијална" транзиција си останавме со прстот у уста, а децана фатија џада да аргатуат ко прадедовците им...:):););)
..затварам што се однесува до мене муабетов....
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.294
Поени од реакции
2.590
то ти е ланец, за монголите русија е запад и сите монголоиди би сакале да живеат во русија, за русите пак германија е на запад и сите руси би сакале да живеат во германија
Јебеш земљу којој Албанија запад.... судбина
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.020
Поени од реакции
1.019
Ја изонадевте темата со проштение.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom