Воена интервенција во Сирија?

Што мислите, дали САД воено ќе интервенираат во Сирија?


  • Вкупно гласачи
    33

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.159
Поени од реакции
3.486
Ситуацијата во Сирија е слична на ситуацијата во Либија пред воената интервенција. Тенковите се на улици, пукаат врз демонстрантите, гранатираат објекти и сл.
Во Сирија која е позната како сојузник на Иран има Руска воена база.
Што мислите, дали САД и пријателчињата ќе извршат воена интервенција врз Сирија со цел истиснување на Руското воено присуство, елиминирање на еден од клучните сојузници на Иран и поставување свои пиони таму?
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
11.949
Поени од реакции
18.023
Аман бе ,уште не можат со Гадафи да се справат,одма мислат за следната играчка!Како беше она,Светска Влада?Американциве не да смрдат,корнат на таква замисла!
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.159
Поени од реакции
3.486
Аман бе ,уште не можат со Гадафи да се справат,одма мислат за следната играчка!Како беше она,Светска Влада?Американциве не да смрдат,корнат на таква замисла!
Гадафи и не беше целта во Либија. Не беше ниту нафтата.
Целта беа Кинезите. Тие имаа доста големи инвестиции таму, од кои сакаа во иднина да бидат обезбедени со снабдување со енергенси. САД им го поматија планот.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Ситуацијата во Сирија е слична на ситуацијата во Либија пред воената интервенција. Тенковите се на улици, пукаат врз демонстрантите, гранатираат објекти и сл.
Во Сирија која е позната како сојузник на Иран има Руска воена база.
Што мислите, дали САД и пријателчињата ќе извршат воена интервенција врз Сирија со цел истиснување на Руското воено присуство, елиминирање на еден од клучните сојузници на Иран и поставување свои пиони таму?
Не, там ке игра друга држава - соседка на Сириja. Таа со сите сили ке се мачи да зачува статуквото во Сириja и тежко да дозволи да падне сегашниот режим,заштото ако падне Сириja на ред иде таа.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.159
Поени од реакции
3.486
Не, там ке игра друга држава - соседка на Сириja. Таа со сите сили ке се мачи да зачува статуквото во Сириja и тежко да дозволи да падне сегашниот режим,заштото ако падне Сириja на ред иде таа.
Проблемот тука се САД на кои и тоа како им пречи Руското воено присуство (Русите можат цела флота да стационираат таму) во Сирија, но и фактот што Сирија е сојузник на Иран.
Доколку САД извршат воена операција врз Сирија, тоа ќе биде одговор на и тоа како зголеменото Руско влијание во светот, на некој начин ќе покажат дека не се даваат така лесно.

Можна е и друга опција, Русите да реагираат...
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
9.707
Поени од реакции
14.646
можна е опцијата Израел+САД v. Иран + Сирија.....
ако направат нешто американциве
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Проблемот тука се САД на кои и тоа како им пречи Руското воено присуство (Русите можат цела флота да стационираат таму) во Сирија, но и фактот што Сирија е сојузник на Иран.
Доколку САД извршат воена операција врз Сирија, тоа ќе биде одговор на и тоа како зголеменото Руско влијание во светот, на некој начин ќе покажат дека не се даваат така лесно.

Можна е и друга опција, Русите да реагираат...
За мен има друга сила тамо,коja и сега игра тивко во зачуване на мира во Сириja и се моли пак тивко ништо да не се промени,заштото наредната е таа. Револуциите додеха до неjната граница.
Започване на военна интервенциja во Сириja от страна на САД е лудост. Това ке изправи на нозе и Иран и Либан и Палестина. Многу тежко ке им е да играт и против Гадафи и Ирак да чуват и Афганистан и сега Сириja со сите други. Не знам,може и да не сум прав,но така мислам.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.159
Поени од реакции
3.486
За мен има друга сила тамо,коja и сега игра тивко во зачуване на мира во Сириja и се моли пак тивко ништо да не се промени,заштото наредната е таа. Револуциите додеха до неjната граница.
Започване на военна интервенциja во Сириja от страна на САД е лудост. Това ке изправи на нозе и Иран и Либан и Палестина. Многу тежко ке им е да играт и против Гадафи и Ирак да чуват и Афганистан и сега Сириja со сите други. Не знам,може и да не сум прав,но така мислам.
ОК, тоа е твое мислење и во најголем дел се сложувам. Единствено што мислам е дека САД завршија работа со Гадафи. А и доколку не е така, Французите, Италјаните, Норвежаните се тука да превземат.
Сепак останува да видиме, да не има некоја скриена карта во ракавот Гадафи...
 
T

Tetro

Гостин
Сирија под се’ поголем меѓународен притисок


Сиријската војска во офанзива против антивладините демонстранти

Режимот во Дамаск не попушта пред силниот притисок на меѓународната заедница. Со несмалена жестина армијата и полицијата дејствуваат против опозиционерите. За првпат се употребени и хеликоптери, велат очевидци.

http://www.time.mk/read/d7520ff071/3576aaf2e5/index.html
 

Misirkov

Модератор
Член од
17 март 2005
Мислења
11.495
Поени од реакции
1.577
Не мислам дека е слична ситуацијата во Сирија и Либија. Израел е за статус кво во Сирија, а тоа е битна многу работа во ситуацијава. Се плашам дека војската ќе направи масакар со оглед на тоа што Сиријците не се вооружени.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
9.707
Поени од реакции
14.646
Сирија е сосед на Израел...така да дел од операцијата би се одвивала преку Израел, тогаш би се замешала и Исламската Република Иран.......е тогаш обама има да пожолти.....
така да......САД немаат 'топки' да удрат и да издржат до крај..се виде колку се силни во Авганистан и Ирак.....Ја имаат блокирано Либија а ништо не можат да направат...убиваат само цивили. Сирија е голем залак за нив
 
T

Tetro

Гостин
Израел е за статус кво во Сирија, а тоа е битна многу работа во ситуацијава
дел од операцијата би се одвивала преку Израел, тогаш би се замешала и Исламската Република Иран.......е тогаш обама има да пожолти.....
така да......САД немаат 'топки' да удрат и да издржат до крај..се виде колку се силни во Авганистан и Ирак.....Ја имаат блокирано Либија а ништо не можат да направат...убиваат само цивили. Сирија е голем залак за нив
Русија е против одлуката да се дејствува во Сирија.

http://english.ruvr.ru/2011/06/11/51601564.html

Moscow will continue to vote against an anti-Syrian resolution in the UN Security Council and will oppose any moves to intervene in the domestic conflict in Syria.
Russia will veto the UN Security Council’s resolution on Syria, even after Britain and France have changed the text of it to be less aggressive. The edited version of the resolution calls for an immediate end of violence, condemns human rights violations in Syria and urges Damascus to open the country for international observers.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.159
Поени од реакции
3.486
Русија е против одлуката да се дејствува во Сирија.

http://english.ruvr.ru/2011/06/11/51601564.html

Moscow will continue to vote against an anti-Syrian resolution in the UN Security Council and will oppose any moves to intervene in the domestic conflict in Syria.
Russia will veto the UN Security Council’s resolution on Syria, even after Britain and France have changed the text of it to be less aggressive. The edited version of the resolution calls for an immediate end of violence, condemns human rights violations in Syria and urges Damascus to open the country for international observers.
Сосем нормално, Русите во Сирија имаат воена база, доколку се смени владата "можеби" ќе се смени и ставот на Сиријците во однос на постоењето на руска база во нивната земја...
--- надополнето: Jun 11, 2011 7:24 PM ---
Во недостаток на уверливи фолс флег ситуации се користи дури и ова...фантомска киднапирана лезбача-блогер...

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2001186/Does-kidnapped-U-S-lesbian-blogger-Amina-Arraf-Syria-actually-exist.html
Пааа... досега сириската влада има убиено над 1000 луѓе..... толку мислиш дека ќе се фатат за една блогерка? :)
Бтв, не им требаа фолс флег за Гадафи да го прими писмото.

Ама и ова со блогеркава ми изгледа премногу..... аматерски? :)
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
9.707
Поени од реакции
14.646
абе работата е САД да има контрола врз тој дел на Медитеранот. Со Нато е обезбеден северниот дел на Медитеран...сега Египет....Тунис, Либија...имаше исто во Алжир...Фали уште Мароко и Либија....Јемен Бахреин...Рутата на нафтата....
зашто не пробуваат во Монголија.....не им треба песок .)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom