Воена инвазија врз Јемен - кој е следен?

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.744
Поени од реакции
30.393
Дап, доктрината е стара и се вика divide et impera. САД одсекогаш ја применуваат и на блискиот исток, и секаде (и кај нас). Eве една табела со меѓусебните односи на Блискиот Исток. Хутите ги нема, ама гледај за Иран и за Хезболах - исто е.

 
Член од
3 јули 2010
Мислења
1.230
Поени од реакции
1.863
Дап, доктрината е стара и се вика divide et impera. САД одсекогаш ја применуваат и на блискиот исток, и секаде (и кај нас). Eве една табела со меѓусебните односи на Блискиот Исток. Хутите ги нема, ама гледај за Иран и за Хезболах - исто е.

Не би се сложил баш со табелава. Саудиска Арабија е во непријателски однос со Ал Каеда, а Иран е во комплицирана врска со Ал Каеда?
Исто така, испуштени се и други држави што би придонеле до поголемо комплицирање на ситуацијата, пример Јордан, Пакистан, Оман, Бахреин....
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.744
Поени од реакции
30.393
Се разбира, ова е од американско списание - а кај нив (и кај нас) во јавност се пласираат меинстрим „фактите„. Таму нема да слушнеш дека Ал Каеда и ИСИС се творба на САД. Затоа и Саудите демел се непријатели со Ал Каеда - пошто се сојузници на САД, а САД нели се „најголемите непријатели„ на АлКаеда. Ама многу добро им дојде 9/11 и рушењето на СТО зградите кои демек Ал Каеда ги сруши, многу згоден изговор за сите воени акции што ги преземаа во подрачја исклучително богати со нафта и гас.
Иначе и постара е табелата од погоре, ама и таква каква е - интересна е за илустрација на работите.[DOUBLEPOST=1427457756][/DOUBLEPOST]5 facts you need to know about Yemen and its conflicts
http://rt.com/news/244325-facts-about-yemen-crisis/
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Дојде до израз Арапско-Америчката алијанса и веќе не се кријат позади проектите ко ИСИС туку поведуваат отворена воена кампања за заземање на блискиот исток.
Како е можно сето ова да помине без побуна на западните народи.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.173
Поени од реакции
16.441
Оман гаи крајно неутрална политика во однос на актуелните блискоисточни случувања. Според некои неофицијални податоци, претседателот на Јемен првин се обидел да пребегне во соседен Оман но на граница бил спречен во обидот па дури потоа префрлен во КСА.

Фасцинира упорната американска игнорантност чија погрешна* блискоисточна политика го доведе овој регион во самиот центар на хаосот. Јемен е само продолжување на трендот. Покрај шиитите и сунитите не смееме да го заборавиме присуството на Ал Каеда и ИСИЛ, кои претежно ги контролираат слабо населените делови на земјата и кои спремно чекаат да го пополнат вакумот кој ќе се создаде. Значи уште еден монструм на повидок а САД као демек се борат против истиот во Сирија и Ирак. Циркузи:icon_lol:

*Ок, не е погрешна гледано од нивна перспектива.[DOUBLEPOST=1427467512][/DOUBLEPOST]
Дојде до израз Арапско-Америчката алијанса и веќе не се кријат позади проектите ко ИСИС туку поведуваат отворена воена кампања за заземање на блискиот исток.
Како е можно сето ова да помине без побуна на западните народи.
Ме зачудува широката арапско – сунитска коалиција во случајов. Зошто Јемен е толку важен, а гледано на карта и според ситуацијата на терен, Сирија и Ирак се многу поважни. И стратешки и политички.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.744
Поени од реакции
30.393
Зошто Јемен е толку важен, а гледано на карта и според ситуацијата на терен, Сирија и Ирак се многу поважни. И стратешки и политички.
Сирија е под директна закрила на Руската Федерација, дури имаат и поморска база таму.

Ирак е под контрола на САД, Русите и Иранците се обидуваат да влијаат (сегашната власт во Ирак се шиити, исто како и најголемиот дел од населението), дури за малку ќе направеа преврат лани (кога Путин испрати воена помош, авиони и оружје за борба против ИСИС). Но САД сеуште ги држат конците во рака, во Ирак. ИСИС се погрижи за тоа. Сега освен воени советници, САД се спремаат пак да испрат војска - не за да ги бранат од ИСИС (кои тие ги контролираат), туку за да обезбедат пак на властите во Ирак да не почне да им мрда опашката.

Значи идеме на твоето прашање што е толку важно во Јемен?
Епа покрај можноста да се вршат дестабилизација и упади во Саудиска Арабија (со кои Јемен граничи), Јемен има една многу важна стратешка важност која најубаво ќе ја видиш на сликава:


Освен нафтата, таму поминува и целиот друг поморски сообраќај од Европа за Азија.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Ако одиш наведнат постојано ќе те клецаат.
Самите си се виновни.

А за дволичноста на САД. Што да кажеме освен, посилниот секогаш победува освен ако послабиот нема интелектуална супериорност. Очевидно вторава опција не е случај со зомбираните народи од Блискиот Исток (балканците не сме ништо поарни).
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
421
Поени од реакции
194
Многу ме интересира зошто ЕУ молчи како женскиот полов орган за американската марионета (п'пет стејт, сателит) Турција, чиј претседател-доживеан-како-султан-на-отоманската-империја управува 15 години со ревизионистички и царски политики кои некако сосема малку не се вклопуваат со француското одобрение за нејзиниот влез во ЕУ и "евро-атлантските вредности"?
Можеби зашто се подалеку и не им е гајле, како не им е гајле и за илегалната окупација на Кипар. Сите соседи на Турција се против фанатички надворешната политика на Ердоган, но ЕУ тоа не го збунети затоа е марионета на САД исто толку колку и Турција.
Лидерите на Арапска лига се деградирани луѓе кои се обидуваат да го скријат пред нивните општества својот материјализам преку прикривање со религијата. Се надеваме дека наскоро дојдат подобри времиња за најдобрите и чесни Арапи.
Колку и невешт да се излева врз Иран и целата пропагандна машина не може да сменат фактот дека не е нападнала ниту една земја и се вклучува во операцијата против мИнДи (Исламска Д'ржава), за разлика од Турција и Саудиска Арабија, кои случајно се сојузните на САД во регионот. Каква случајност дека мИнДи изникна токму таму каде има(ло) присуство на американски воени или биле финансирани различни групи од страна на американците - Сирија и "умерената опозиција", Ирак и "војната против тероризмот", Либија и "диктаторот Гадафи" , Пакистан и "клетката на Ал-Каеда" и многу уште други.
Зошто не реагираа така брзо со "исламска д'ржава" ? Бидејќи ги финансираат и / или имаат корист од нив.
Чист фанатизам, тоа тоа.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.173
Поени од реакции
16.441
Дојде до израз Арапско-Америчката алијанса и веќе не се кријат позади проектите ко ИСИС туку поведуваат отворена воена кампања за заземање на блискиот исток.
Како е можно сето ова да помине без побуна на западните народи.
Можеби најавата за формирање на обединета арапска војска на самитот на Арапската Лига во Египет е во насока на потврда на твојата теза.


http://rt.com/news/245009-arab-joint-force-agreed/
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.187
Поени од реакции
8.382
Хутите (Шиитска група) направија државен удар и ја зграбија власта во Јемен.
Зар има таму државен апарат, па државен удар да направат?!
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.744
Поени од реакции
30.393
Зарем некој истото тоа не може и за нас да го каже?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Можеби најавата за формирање на обединета арапска војска на самитот на Арапската Лига во Египет е во насока на потврда на твојата теза.


http://rt.com/news/245009-arab-joint-force-agreed/
Па нема што друго, ќе го користат моделот на НАТО како параван за американските геостратешки војни и сега гледајќи и плашејќи се од таквата “нова алијанса“ што им преостанува на останатите арапски држави?

Под лозунгот борба “против ИСИС која ние ја создадовме и одржуваме“ ќе изнудиме ополномоштено бомбардирање на страни земји како Сирија, Јемен, Јордан, Либан и во блиска иднина Иран.

Најинтересно е што за создавањето на воена арапска алијанса не видовме ниту една поплака од Израел, кој нели стравува од муслиманите?
Колку да знаете дека неоформалната коалиција го вклучува и него и сите НАТО земји.

Ова е многу добра стратегија, сега останува да видиме дали Русија, Иран, Индија и Кина ќе останат осамени волци или ќе видат потреба за консолидирање на заедничка воена алијанса која ќе воспостави рамнотежа во Азија.
Во спротивно, ќе бидат распарчувани дел по дел.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.744
Поени од реакции
30.393
Интересен напис за лицемерието на САД и западните медиуми, кога се во прашање кризите во Украина, и сега во Јемен.

http://www.activistpost.com/2015/03/yemen-ukraine-and-hypocrisy-of.html

Yemen, Ukraine, and the Hypocrisy of ‘Aggression’

Even a Russophobic perspective would have to admit, however reluctantly, that Russia’s presence in eastern Ukraine is minimal and indirect.

Now compare that to the outright bombardment using massive military capabilities being carried out by the Saudis and their allies in Yemen. In a matter of hours, this US-backed alliance has employed more military hardware, and wreaked more devastation, than Russia has in more than 12 months. The question of scale is critical. Russia quite correctly perceives a threat to its own borders and interests from the US-sponsored Kiev regime, and it has acted with a great degree of restraint. On the other hand, Saudi Arabia, which also perceives a Houthi-controlled Yemen as a threat to its borders and interests, has unleashed a massive military campaign to destroy the movement and effect its own regime change to reinstall Hadi.

It could not be clearer the level of hypocrisy from the US, its allies, and the compliant media. Russia is an “aggressor” while Saudi Arabia is a “defender.” Iran is sponsoring regime change in Yemen, while the US merely supported “democratic forces” in Ukraine. Assad must go, but Hadi must stay. Not to belabor the point, as it is obvious on its face, but legitimacy and illegitimacy is conferred by the US based on its interests, not international law or objective facts.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom