Водич за после купувањето на мобилниот телефон

Член од
7 април 2015
Мислења
2.648
Поени од реакции
1.538
Јас исто имам читано дека не треба да се чека целосно да се испразни батеријата па тогаш да се става на полнење туку да се има некоја средина пример кога ќе дојде до 30 или некоја друг процент. Јас така почнав да правам последни неколку месеци, али не знам колку е ова добро.
Доколу сакаш да зимап Пауер Банк само Анкер и Mophie би ти ги препорачал, и двата се премиум брендови со одлична репутација и секако премиум цена. Нз дали можат да се најдат во МК, но од Анкер сум презадоволен, најдобар бренд според мене.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Јас прво го средувам софтверот, па после маски, стакла глупости. Кoлку и да го пазиш ќе се најдеш некој несмасен да ти го среди.

Без маска телефонот е мазен и е лизга. Обично земам нилкин, а не од оние две за евро, па ти падне телефонот на една страна, а маската на друга. Како си "легна" и скоро и да не се приметува дека има заштитна маска. Стаклото има олеофобик слој кој не остава отпечатоци и е пријатен за допир.

Пауер банк не ми треба и онака како со мене да носам акумулатор. :D
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.864
Поени од реакции
7.552
Надополнување на мојот прв пост

Апликации кој мора да се имаат
- Zegde апликација за симнување разно разни позадини, рингтонови, игри...
- Тunein aпликација за слушање радио стримови од целиот свет.
- Мој весник апликација генератор на вести од многу македонски интернет портали.


Апликации кој би било добро да се инсталираат
- Aliexpress доколку често купувате разно разни производи од интернет
- eBay доколку често купувате разно разни работи од интернет
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.648
Поени од реакции
1.538
Надополнување на мојот прв пост

Апликации кој мора да се имаат
- Zegde апликација за симнување разно разни позадини, рингтонови, игри...
- Тunein aпликација за слушање радио стримови од целиот свет.
- Мој весник апликација генератор на вести од многу македонски интернет портали.


Апликации кој би било добро да се инсталираат
- Aliexpress доколку често купувате разно разни производи од интернет
- eBay доколку често купувате разно разни работи од интернет
Исто така Backdrops, Tapet, Wallrox за многу добри позадини, многу подобри од Зедге и Wallpapers na Google. АирДроид исто така многу корисна апликација, како и ОнеДраиве поради интеграцијата со Виндоус 10. Секој си има разни преференции, па така изборот на апликации е за секој различен. Еве јас обично правам КлиарДата на Гоогле за да добијам ГуглНоу во Македонија, од што МК е неподржана земја.
 

TrikkY

Shit happens. [God]
Член од
4 мај 2012
Мислења
203
Поени од реакции
243
CCleaner никогаш не би го инсталирал во мобилниот, па и на никого не би му го препорачал. Истото важи и за сите преостанати такви апликаци што служат за бришење на кеш меморија, кои работат во позадина на мобилниот и константно го успоруваат. Ако сакате да бришите кеш, како што ви нагласија погоре слободно можите тоа да го направите во Settings.
Што се работи до купување на Case & Tempered glass, јас сум само за купување на квалитетен Case од марката https://www.otterbox.com/. Служам една од овие, досега екран немам скршено, можеби дека не сум дотолку несмасен па не ми паѓа многу мобилниот, али и кога паднал ништо не му било на мобилниот.
Tempered glass-от не велам дека не помага но ако ударот е премногу јак, ни 3 Tempered glass-ови не го спасува екранот, поготово новиве Galaxy s8, Galaxy s7 Edge.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom