Водењакот пукна : шо прајме сеа?

Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Тоа е и проблемот : ништа није сигурно а денешната практика е до крај да се чува “у кучи“ и сфе натурално да биде освен крајни случаи на неминовна цезарка. Не е ова од мене - не се пораѓам ја!!!!

(Не ми се смејте бе, види ги!!!! - Кога бев мал велев дека ќе бидам гинеколог и оттаму знам). :pos: :pos: :pos:
 
Член од
6 март 2005
Мислења
772
Поени од реакции
5
Епа ај чим имаш гинеколошки предиспозиции, кажи ни откако ќе пукне водењакот за колку време ќе излезе детето? Дали ќе бидеме приморани да глумиме надри гинеколози? :roll:
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
:pos: :pos: :pos:
Ме потсети на мојата ситуација... Ме буди жена ми во два саат по полноќ онака со припотресен глас.. „Дојди во купатило да видиш нешто..“ Јас малку подизнервиран си викам „Пак ли виде бубашваба, у пи*ку матер!“ Кога ќе видам шо ќе видам...Вода - али сакаш :) :)

Јес да малку ми се затресоа колената, па ми се стегна стомакот и хитно ми се приоде во WC, али инаку јуначки го поднесов моментот :) :)

Па се истушира, ја прибравме торбицата (што седеше спремна цела недела), в кола и во Чаир. Па оттаму не измаршираа - нешто као немало вода - па трк во државна. И после четири дена, реши син ми да излезе :)
 
Член од
6 март 2005
Мислења
772
Поени од реакции
5
Браво spooky за постов :cos4: , сега ми олесни.. :bild:
Мацедалиен ме уплаши, водењакот пукна, леле сега што да правиме, брзо ова она, кога по 4 дена чим е работата може и на викенд негде да се отиде, Маврово на скијање.. :pos: :pos:
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
јузер напиша:
Браво spooky за постов :cos4: , сега ми олесни.. :bild:
Мацедалиен ме уплаши, водењакот пукна, леле сега што да правиме, брзо ова она, кога по 4 дена чим е работата може и на викенд негде да се отиде, Маврово на скијање.. :pos: :pos:
Чек, чек.. Не е баш така...
Проблемот за 4 дена беше што жена ми уште немаше контракции, т.е. баткава нејќеше да излезе одвнатре, а ни мускулатурата не беше олабавена... (како што викаат популарно, „не беше отворена“).

Инаку со пукнат водењак немаат обичај да ги чуват подолго од 24 часа, затоа што ако истече извесен процент од плодовата вода, може да има оштетувања на плодот.

Затоа после пукнат водењак - жената директно во болница кај што ќе прават нон-стоп контрола на состојбата на плодот и мајката, а ти можеш после и на годишен одмор :) :) :)
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
јузер напиша:
Браво spooky за постов :cos4: , сега ми олесни.. :bild:
Мацедалиен ме уплаши, водењакот пукна, леле сега што да правиме, брзо ова она, кога по 4 дена чим е работата може и на викенд негде да се отиде, Маврово на скијање.. :pos: :pos:
Zavisi zlaten, od mnogu shto. Ako pukne i sve istece, obicno cekaat da pocnat sami kontrakcii, ako e se u red i ne pocnuvaat davaat lekovi da gi predizvikaat i na tenane go vadat. Ako slucajno taa voda ne istece celosno, i se poremeti bazata kaj shto e bebeto, pa komplikacii so papocna vrvca i ostali stvari - se provociraat odma kontrakcii ili se prai carski rez i se vadi smesta.
E sea ima i nestrucnjaci sto pojma nemaat so praat, pa drzat da pocnat sami kontrakciite i se ragja dete so beli drobovi polni voda :(
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.710
Поени од реакции
15.581
http://mkd-news.com/ushte-4-predvremeno-rodeni-bebina-pochinaa-na-skopska-ginekologija-vo-eden-den-dezhurniot-pedijatar-suspendiran/

не ја бива работата, министерот бега во градоначалништво а докторите мислат само на одење во Германија
.. треба да се побара од Германија да стави мораторијум за вработување одредени профили доктори од РМ, како што направија за доктори од африкански држави
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Како прво ама ја погоди темава, свака част а како второ супер си се македонските лекари во Германија и да имаше потреба, Германија одамна ќе ставеше критериуми за нив. Проблем се партиските полтрони кои се изнавработија на клиниките по критериум книшка или рамковен ама што има да ти објаснуваме сега кога спиеше 10 години во идила и за се што ќе се случеше тука ни потеше дека и во Хрватска е така.

Крш македонсково здравство а, е крш е, добро утро.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.710
Поени од реакции
15.581
Како прво ама ја погоди темава, свака част а како второ супер си се македонските лекари во Германија и да имаше потреба, Германија одамна ќе ставеше критериуми за нив. Проблем се партиските полтрони кои се изнавработија на клиниките по критериум книшка или рамковен ама што има да ти објаснуваме сега кога спиеше 10 години во идила и за се што ќе се случеше тука ни потеше дека и во Хрватска е така.

Крш македонсково здравство а, е крш е, добро утро.
Германија стави Мораторијум за вработување на африкански доктори ЗА ДА ИМА во Африка доктори...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.710
Поени од реакции
15.581

Kajgana Shop

На врв Bottom