Вода за пиење, од чешма или флаширана?

Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.277
Поени од реакции
1.755
За американци што се малку глупички е нормално, хамбургери, кокакола, хомосексуализам, ГМО, и флаширана вода.
Си има инспекција што ја контролира водата во секој град, и хемиски и бактериолошки. Никој нема да ризикува да заглави затвор да дава лажни податоци, особено сега кога има и приватни лаборатории.
Мислам дека е околу илјада пати е поскапа флаширана од нормалнава. Ако тргнеш по таа џендер работа 100% да купуваш, сто евро на човек годишно не ти бегаат, пофино дај ги во црква, во џамија, може да си купиш нешто, точак, тостер, вибратор...
Има и други работи, што со готвењето и миењето, ако има кадмиум и ти готвиш со таа вода? Доброто е што нема:), се е тоа проверено.
Сериозно и за модерната екологија, колку бензин се троши да се транспортира таа флаширана вода од извор, до продавница и до дома, можеби 100 грама на литар, кога ќе собереш знаеш колку многу е тоа.
На село кога сум одел, чешмата беше 300 метра од дома, денеска петпати носиш туби 2х5, 2х10, со бардаче, со магаре за повеќе, на баба ми сонот и беше водовод да има, така и не доживеа. А денеска кога ќе видам некој трансџендер комшии со лилави пантолони едвам носат една боца од 10-20 литра. Неми влегува во глава таков регрес на интелект.
Исто така доста важни се бактериите, убаво е малку да ги има, во нормалната вода од чешма ги има, природно е организмот да контактира со тие бактерии, иначе многу се изнежува. Највеќе тоа се гледа на базен, на море, таму се моча у водата и овие меките Марии сигурно ќе имаат тровање, проливи.
Околу вкусот, има различни на вкус, меки , тврди и кај флашираната и кај чешмената, природно е да пиеш од таа вода кај што живееш-од чешмата.
Сум слушал за една перверзија на запад за овие големите 20 литра боци од пластика за многукратно користење. Овие алах акбарите мастурбираат у тоа боците, поклон за неверниците, се разбира сето тоа се мие пред полнење, но сепак е пластика не е стакло, некако гадно ми е , и во работа не пијам од диспенсер.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Измеша трансџенџери, Бил гејови и чуда во пост за флаширана вода а не сфаќа дека живее на запад кај што ако не ставаш флаширана вода во кафематот, ќе го испратиш на вечните ловишта. Не дека во МКД е поинаку ама ајде, ете, да земеме во предвид некои работи.
Типичен пример за арпаџик отселен во Европа, уште во ѓезве турско врие и мисли дека му нема рамно.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Само флаширана, водата од чешма во Прилеп е катастрофа, има чуден мирис, рѓа колку пати имам видено во чаша, песок, и сл. За азбестот од цевките да не зборам...дури најкатастрофата флаширана е подобра, бидејќи барем е помината низ филтер и нема рѓа...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.648
Поени од реакции
34.917
Само флаширана, водата од чешма во Прилеп е катастрофа, има чуден мирис, рѓа колку пати имам видено во чаша, песок, и сл. За азбестот од цевките да не зборам...дури најкатастрофата флаширана е подобра, бидејќи барем е помината низ филтер и нема рѓа...
Нели ги сменија азбестните со пластични?
Кај мене откако ја сменија, новата инсталација ја направија за 30тина цм поплитко од старата и водата е далеку потопла, плус веројатно ја миксаат и со бунарската и личи како да пиеш мастило.

Инаку ако не сакате да купувате, поефтина варијанта ви се филтри на чешмата (aquaphor мислам ги имате кај нас).
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Ни оддалеку не се сите азбестни сменети, дури и главниот цевовод што е од студенчица е со азбест на некои делници, едноставно кога е граден во 1970-тите таква била технологијата во Југославија, ваљда не знаеле за азбестот пошо овде се касни по 30 години.


Инаку знам за аквафор ама сепак флашираната е подобра, сеа колку ќе испијам, 30 шишиња месечно и тоа ми е многу, зошто сок ова она, прајме муабет за некој 10 евра месечно па и 20 нека се...не му се стегам за толку.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.686
Поени од реакции
2.521
Во локална продавница каде што пазарам, 30-40 литри месечно земам флаширана во пластика. Неодамна продавачката ми вика: Добро, зошто земаш флаширана вода, само ти ми ја купуваш, никој друг. Ја прашувам зошто. Вика штетна била, предизвикувала импотенција. gawd damm
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.167
Поени од реакции
15.962
Во локална продавница каде што пазарам, 30-40 литри месечно земам флаширана во пластика. Неодамна продавачката ми вика: Добро, зошто земаш флаширана вода, само ти ми ја купуваш, никој друг. Ја прашувам зошто. Вика штетна била, предизвикувала импотенција. gawd damm
Речи и да проверите дали предизвикува.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.648
Поени од реакции
34.917
Ни оддалеку не се сите азбестни сменети, дури и главниот цевовод што е од студенчица е со азбест на некои делници, едноставно кога е граден во 1970-тите таква била технологијата во Југославија, ваљда не знаеле за азбестот пошо овде се касни по 30 години.


Инаку знам за аквафор ама сепак флашираната е подобра, сеа колку ќе испијам, 30 шишиња месечно и тоа ми е многу, зошто сок ова она, прајме муабет за некој 10 евра месечно па и 20 нека се...не му се стегам за толку.
Главниот цефковод што доаѓа од Студенчица не верувам ни да го сменат дури не рокне самиот :D
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Главниот цефковод што доаѓа од Студенчица не верувам ни да го сменат дури не рокне самиот :D

Шанси нема, огромна инвестиција тоа би било, милиончиња се во прашање :D
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Пијам вода од извор најчесто, ја филтрирам у бокал со филтер и у стаклени шишиња од 0,75 ја складирам и од шише си пијам така :)
Порано само медиум добра пиев ама штедам малку сега.
 

brnjomkd

cobragt
Член од
23 ноември 2017
Мислења
222
Поени од реакции
93
од водовот кај мене не ама имаме во селото извор кисела така да таа сто пати боље
 

Kajgana Shop

На врв Bottom