Вода за пиење, од чешма или флаширана?

Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.819
Поени од реакции
7.187
Денеска ја тестирав Евината, има резултат од 115 ppm
Доколку е потребно можам и слика да прикачам
А си тестирал дестилирана вода колку ппм има... зашто не пиеш дестилирана вода тогаш ...
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Охридска од чешма...оваа од пластикиве некако тапа ми е нема свежина и не ја гаси жедта.
Охридска од чешма = гарантиран стомачен вирус :(
 

G1-Killer

Life is a game
Член од
18 декември 2009
Мислења
352
Поени од реакции
452
Охридска од чешма = гарантиран стомачен вирус :(
26 години ја пијам никош не сум имал проблем...можда дека цефководот е саглам или можда дека живеам скоро на почеток од цефководот кој го снабдува пола град...појма неам.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
26 години ја пијам никош не сум имал проблем...можда дека цефководот е саглам или можда дека живеам скоро на почеток од цефководот кој го снабдува пола град...појма неам.
Брат, ти имаш имунитет стекнато. Нека дојде некој од надвор да се напие, најмалку што добива е пролив :)
 

G1-Killer

Life is a game
Член од
18 декември 2009
Мислења
352
Поени од реакции
452
Брат, ти имаш имунитет стекнато. Нека дојде некој од надвор да се напие, најмалку што добива е пролив :)
Можно е...пијав Битолска од чешма 4 години ништо не ми беше, Скопје кратко неколку месеци ја пијав ок ми беше само некако повеќе хлорирана ја осеќав....изгледа охридскава најлоша е затоа немаме мака по другиве места :)
 

Don Huan

Alter Ego
Член од
12 јануари 2020
Мислења
256
Поени од реакции
333
Мене како романтичар воопсто не ми е романтично и природно да пијам хлоринара вода, или флаширана која мириса на пластика.
Веќе неколку години си пунам изворска чиста вода од Бога дадена, од човека недопрена. За кратко време водата од чешма почна да ми мириса на хлор, а онаа флаширтана кои во многу ретки счучаи купувам буквално ми мириса на пластика. Во нашава земја сеуште имаме благодетни чисти извори. Секој може да си наполни. Изворската вода не замисува ни после 2 недели, за тие кои неможат често да си полнат.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Vo Mk pijam od cesma, ovde pijam flasirana bidejki od cesma vikaat se piela, ali kaj mene ima vkus na bakarna cevka :D . Za gotvenje koristam od cesma ali ja filtriram prvo.
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Германија е посебна приказна. Таму се гордеат со водата за пиење од чешма. У ресторан ако нарачаш вода, треба да нагласиш дека сакаш да купиш флаширана. Инаку, ти носат од чешма.
Баш обратно е во Германија. Водата од чешма се викат Leitungswasser или преведено Цевковна Вода. Овој збор имат негативна конотација. Во ресторан ако порачаш вода никогаш не ти носет дирекно чешмовача туку се носит флаширана газирана вода. За негазирана флаширана требит да нагласиш, а недај боже да порачаш од чешма ќе те опулет ко мајка им да си им ја убил.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.069
Поени од реакции
78.290
Баш обратно е во Германија. Водата од чешма се викат Leitungswasser или преведено Цевковна Вода. Овој збор имат негативна конотација. Во ресторан ако порачаш вода никогаш не ти носет дирекно чешмовача туку се носит флаширана газирана вода. За негазирана флаширана требит да нагласиш, а недај боже да порачаш од чешма ќе те опулет ко мајка им да си им ја убил.
Ја коа бев у Северна Рајна Вестфалија, пред две години, така беше. Изгледа Германија е широк поим.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Од јаму најубава е. И тој к'д фати жабокрек.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.232
Поени од реакции
7.040
Зависи кај живееш. Вода со голема количина на калциум е многу "тврда" и невкусна барем за мој вкус. Во МК од град до град варира водаѕа со калциум во зависност од изворот. Штипската, велешката вода се според мене тврди, скопската, прилепската и така и така. Во некои градови па количината на калциум е многу ниска. Како ќе се погоди. Во Германија па секаде водата од чешма е со многу висок процент на калциум и со тоа невкусна за пиење. Обично водата со многу калциум ја газираат пошто е никаква на вкус ако е негазирана.

Најубава вода со многу низок удел на калциум е во Германија volvic али кошта исто колку и кока кола.
За мене секоја вода со калцим повеќе од 40 mg/l е ноу гоу.

Најсмешни ми се у Скопје коа ќе седнат у кафиќ и коа ќе ја порачаат она италијанската бљувотина пелегрино која е прав каменец вода. Ама ете демек "знаеме шупиеме" :pos:
 
Член од
27 декември 2020
Мислења
74
Поени од реакции
210
Скопската ми е ок (барем на вкус) и не купувам флаширана.
Колку е навистина добра или не, не сум се замислила. Искрено, немам нерви и за тоа.
 
Член од
31 јули 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Не очекував добар резултат. Го имавме еднаш на работа и беше буквално бели партали низ водата (тоа беше пластично шише со диспензерот). Roblox Guides get-mobdrovip.com
 

Kajgana Shop

На врв Bottom