Воведување на "такса влез" во супермаркети и продавници како и во Трговските центри

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
А доколку не ти се допаѓаат патиките или нема број за тебе......?????
А БЕ МОРА ДА ТИ СЕ СВИЃААТ!!!11111 Нема тука ми се свиѓа, не ми се свиѓа!! Има да го купиш бре!
Нема број, ќе ги купиш помали/поголеми!!!:icon_mrgr:

Не само да се наплаќа, јас мислам пред трговските центри да седат и батки со калашникови, кога ќе излагаш да проверат што си купил, ако е само една маичка, да те вратат назад, да купиш и фармерки!!!:facepalm:[DOUBLEPOST=1407767355][/DOUBLEPOST]
Малку се високи цените за нашите стандарди па и влез да наплаќаме? Јас се чудам како до сега не ги затворија веќе постоечките трговски центри..
Не се сега до толку.
Имаш продавници со поскапа облека, имаш и такви со поефтина. За секого има по нешто да се најде, нема причина да се затворат. Штом не се затвориле до сега, значи има купувачи.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Ако се воведе ова гарант после 1 месец ќе видите на вести на Шител наслов :

Со одлука на Владата на жените над 62 години и на мажите над 64 години им се овозможува бесплатен влез во трговските центри, маркетите, бутиците и пазарите. Ова е само уште еден доказ дека Груевски мисли на благосостојбата на македонските граѓани.

Ајде отвори очи. Јас веќе сум разговарал со многу фирми и се готови да го имплементираат. Во крајна сметка ако немаш пари и одиш да шеташ значи им го губиш времето на вработените и си потенцијален ризик. Секако целта на тоа е фокус кон вистинските клиенти. И ако идеш да купиш на пример патики не е проблем да платиш 30 денари такса влез во Молот или супермаркетот и секако кога ќе ги купиш патиките на пример на касата ќе ти вратат 25 денара. 5 денара се такса од која ќе се платат чистачките, одржавањето на молот и слично.
Значи ако се воведе ваква глупост, да бараме врски у МВР и да ти ја дознаеме ајпи адресата а ?
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.626
Поени од реакции
14.398
Идејата е топ. Затоа има интернет и можеш да си видиш на интернет карактеристики за телефонот. И постои телефон од секој салон и ќе се јавиш и прашаш. Наскоро ќе ја воведат.
Колку ти е глуп и нелогичен постот - чудо едно. Телефон де купува со гледање на спецификации преку интернет??? Ај смени ја темата, ќе заглавиш на оваа
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.274
Поени од реакции
45.673
душичиња бе, 70% од нив немаат динар промет свртено, се заринкаа со дуќаните, не знаат кај да ја фатат, уште па ќе наплаќале шетање .
Иначе паркингот во Рамстор што се наплаќа е некоја поблага форма на ова.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Поголема глупост од ова немам слушнато, и можи да го има само во Русија или во земји каде што има огромна разлика помеѓу сиромашни и Богати, незнам зошто не стават обезбедување на врата и да пушта кој сака исто како во дискотека да одиш.

Никогаш нема да опстои вакво нешто и да се имплементира после некој месец ќе пропадни.

Денес трговските го прават баш спротивното нудат многу бесплатни и интересни работи само за да има повеќше посетители и да можат да ги креваат повеќе кириите.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
душичиња бе, 70% од нив немаат динар промет свртено, се заринкаа со дуќаните, не знаат кај да ја фатат, уште па ќе наплаќале шетање .
Иначе паркингот во Рамстор што се наплаќа е некоја поблага форма на ова.
За ова може да се обвини и менталитетот на нашиот народ, не е крив Рамстор тука. На почеток беше бесплатно, но жителите од околните згради си ги паркираа колите на паркингот, наместо на своите паркинзи пред зградите, па така фаќаа место на оние кои доаѓаа за да шетаат/купуваат во Рамстор.

Сега се подготвува истото и за City Mall. Треба да сфатат и луѓето дека ако паркингот е бесплатен, не значи дека ако живее на 100 метри од трговскиот, таму треба да си ја паркира колата како да е паркингот на неговата зграда. :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Разговарал со фирмите, абе нема грешка. Разговарал... Од Сити Мол едвај чекаат да дојдат Косовари да ги избричат за викенди, ќе наплаќале влез
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Разговарал со фирмите, абе нема грешка. Разговарал...
Види, и разговор сам со себе се рачуна за разговор, секој со своите погледи и пракса во животот...:icon_lol:
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.645
Поени од реакции
13.100
За ова може да се обвини и менталитетот на нашиот народ, не е крив Рамстор тука. На почеток беше бесплатно, но жителите од околните згради си ги паркираа колите на паркингот, наместо на своите паркинзи пред зградите, па така фаќаа место на оние кои доаѓаа за да шетаат/купуваат во Рамстор.

Сега се подготвува истото и за City Mall. Треба да сфатат и луѓето дека ако паркингот е бесплатен, не значи дека ако живее на 100 метри од трговскиот, таму треба да си ја паркира колата како да е паркингот на неговата зграда. :)
Ова е тој тажен момент на циганчење до кола кожа. Не само што имаат паркинг со рампа пред зграда, и ете фактот дека плаќаат некоја сиболична цена од 120 денари месечно за картица, ама брате они мораат да се пикаат по места каде паркингот е бесплатен, дури и по цена на далечина од 500 метри. Сити мол располага со огромен паркинг порстор, кој се кладам 40% е исполнет со таканаречени шлепачи.
И да биде секаде бесплатно, (и кај нив, и кај трговскиве, пак ќе има систем на циганчење. Тоа е општо непишано правило.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Sve i svasta. Dali trgovcive gi smetaat potencijalnite kupci za obicni ofci oni si znaat. I na narodot ke ostane dali ke gi kazni ili ne ako pravat ovakvi gluposti,to est dali ke bidat ofci ili ne.
Na zapad od pregolema konkurencija sekoj den izmisluvaat novi i novi nacini kako da gi pritegnat musteriite, od sisanje bez pari, koncerti na sred market, besplatna konzumacija na sve i svasta, besplatni igroteki za deca i bebinja, nagradni igri za site, i tie so kupuvaat i tie sto setaat.....
A pa tek ako zeme zamav internet shopingot, kade tek posle ke im bide krajot na trgovcite, na zapad kupuenje preku internet e skoro sve najmalku 20% poeftino u odnos na cenite vo trgovskite lanci. Srekja sto makedonija e uste malce zaostanata vo ovoj pogled.
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Sve i svasta. Dali trgovcive gi smetaat potencijalnite kupci za obicni ofci oni si znaat. I na narodot ke ostane dali ke gi kazni ili ne ako pravat ovakvi gluposti,to est dali ke bidat ofci ili ne.
Na zapad od pregolema konkurencija sekoj den izmisluvaat novi i novi nacini kako da gi pritegnat musteriite, od sisanje bez pari, koncerti na sred market, besplatna konzumacija na sve i svasta, besplatni igroteki za deca i bebinja, nagradni igri za site, i tie so kupuvaat i tie sto setaat.....
A pa tek ako zeme zamav internet shopingot, kade tek posle ke im bide krajot na trgovcite, na zapad kupuenje preku internet e skoro sve najmalku 20% poeftino u odnos na cenite vo trgovskite lanci. Srekja sto makedonija e uste malce zaostanata vo ovoj pogled.
Нормално е дека преку интернет купувањето е поефтино кога ти нудат стока која била изложена и ја пипале или пак кондури кои стоеле во излог. Ако сакаш ново во продавница ќе си отидеш ко човек. Ова треба да го има и во салоните на мобилните оператори и на бензинските пумпи итн.
Далеку си ти од Запад.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Ајде отвори очи. Јас веќе сум разговарал со многу фирми и се готови да го имплементираат. Во крајна сметка ако немаш пари и одиш да шеташ значи им го губиш времето на вработените и си потенцијален ризик. Секако целта на тоа е фокус кон вистинските клиенти. И ако идеш да купиш на пример патики не е проблем да платиш 30 денари такса влез во Молот или супермаркетот и секако кога ќе ги купиш патиките на пример на касата ќе ти вратат 25 денара. 5 денара се такса од која ќе се платат чистачките, одржавањето на молот и слично.
Зависи како. Плаќаш такса влез и после ти враќаат дел од парите кога купуваш нешто. Ова е убаво во салоните на мобилните оператори да се воведе како и во ексклузивните продавници. Веќе во Русија го има во скапите трговски центри.
Да не си Охриѓанец со сличен бизнис, по некоја "случајност"? Ова не е нормално да се имплементира сегде.

А ако немам намера да купам? Онака ми се шета да видам што има по излози, или внатре во продавниците, без намера да купам. Како што рече Саладин, ова е најголема глупост што му се случила на до сега веќе длабоко капиталистичко уредување. И некој после ќе ми ја спомнува Русија како противтежа на капиталистички САД ... Овие се поскренати и од Американците.

И нека е 30 денари таксата. Нека е бе и 20. Се случува ете да требам да купам нешто некому за роденден. Како што немам слободен пристап, требам да платам за да влезам и разгледам. Не наоѓам нешто што ми треба таму, идам на друго место, па на трето и тако даље. Може ќе се вратам на претходно место затоа што нешто друго не сум нашол, па ете нешто претходно што сум видел ќе го земам ко за поклон. Се на се, само за влез и разгледување, јас ќе треба да фукнам 200-300 денари? Не фала. Луѓе има што купуваат поклони некому и за пола од таа цена, бидејќи толку располагаат со финансии.

Остај ако да речеме купувам нешто за женско, па треба и другарка да донесам со мене за помош околу избори и идеи. Треба и она да фукне 200-300 денари само за да ме дружи и да помогне? Тоа ти е 400-600 денари од 10 минути време. Сите преку ноќ невиден капитал само од шетачиве ќе добијат. Разбирам зошто ти е привлечно ко идеја, ама за да се постави, треба да има простор и услови. Кај нас како што рекоа и другиве, ова е финансиско самоубиство. Во ек на економска криза, фрапантен процент на невработеност, и умирачка средна класа, ова да го поставиш како режим овде треба да се навистина нетокму во тоа тиквата. 8 години градење некаква си економија и покрај овие проблеми отишле во неповрат, помножени со нула.

Како што рекоа и други членови, ова ќе функционира во богати квартови, каде има поголема популација богати луѓе, елитни ресторани и молови, и доволно голема средна класа да ги исполни работните позиции во овие места. Каде си се залетал и ти и тие имагинарните фирми со кои си разговарал со овој концепт, овде? Овој новиов трговски/ресторан што ќе го отвараат на плоштад, ај како било, некој ако влезе најверојатно има намера да седне и да јаде/пие, и има подлабок џеб, таксата ќе ја покрие од чиста формалност, со тоа што 10 пати поголем од неа бакшиш ќе остави на маса. Ама тука се погодени условите бидејќи не се работи за општо режим, туку таков кој е стациониран на едно место кое добро си ја познава клиентелата и знае да се одржи на скапо и елитно ниво. Чисто прометно можам и Пелистер да го спомнам, со претпоставувам помала такса од другово место за кое зборев, ама пак, ова ти се исклочоци. Никој нема да ти плаќа такса за да влезе во Веро и Тинекс, уште па помалку Кам маркет. Да не зборам за остали помали продавници.

Сума сумарум: This is bullshit on the highest scale.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Прво човекот кој ја отворил темата - нека наведе каде тоа тој платил влез во трговски центар во Русија- нека го наведе името на тој мол, центар....а не само ширење дезинформации.
Второ- плаТни се едино паркинзите и тоалетите- што е и нормална појава насекаде во свет( и тоа не сите ТЦ- има и со бесплатни паркинзи)
Трето - човеков е или некој од власта- па пуштен на форумов со „фикс„ идеја да опипа пулс кај народов- или е сопственик на некоја т-мобајл, one ili слично па е разгневен од „пипкањата “на мобилните апартати- а воедно и од слабиот промет
Четврто- трговските центри во Русија се „памет да ти штукне“ за разлика од тие во МКД, во нив има и аквапарк, има картици со попусти кои можеш да си ги испринташ од интернет и да појдеш и да купуваш на попуст, со спа центри, со салони за егзотични масажи, со куглани, билијард, со бесплатен интернет низ нив, катчиња за деца, ресторани ...и да не набројувам.
важно - никаде не е платен влезот-
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Нормално е дека преку интернет купувањето е поефтино кога ти нудат стока која била изложена и ја пипале или пак кондури кои стоеле во излог. Ако сакаш ново во продавница ќе си отидеш ко човек. Ова треба да го има и во салоните на мобилните оператори и на бензинските пумпи итн.
Далеку си ти од Запад.
:pos:amazon.com треба всушност да биде buvljak.com :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom