Внимавајте што купувате!-пазарот е преплавен со одлични кинески копии!

Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Впрочем погледнете го следниов линк >>>> http://bit.ly/44I2Sd ,истиот проблем го има и во продавниците за цвикери особено оние "оригиналните":toe:
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Нејќам да кликнам. Пастирај што има.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Ништо спектакуларно... јутена торба со логото на некој дизајнер, во кинеска продукција.

И што ако има кинески копии? Се додека се одлични, нека тераат луѓето! Немам ништо против.

кога можат iPhone да го продаваат за 50 долари, со речиси истите карактеристики како и оној што го продава T-mobile за 500 , можам да ги поддржам само.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Зошто да не кликнеш? Па тоа е само скратен линк направен со помош на сајтот www.bit.ly не се секирај.А до Dzish ,не е проблемот тоа што има кинески копии и јас сум на нивна страна,туку во тоа што нашиве продавачи не се ИСКРЕНИ,ни продаваат на нечесен начин,тоа ме нервира.Инаку кинезиве далеку ќе дотуркаат со квалитетот,сетете се само на Hyundai и Kia(мислам на корејциве исти беа а сега кај се):helou:
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
И добро де. Оваа торба на Луи Витон е над 1000 евра, а онаа кинеската е до 50сетина евра.
Немам јас 1000 евра а премногу пример ми се допаѓа некоја дизајнерска чанта. И зашто да не ја купам за 20-30-50 евра? Ќе си ја купам и ич нема да ме боли. Е само нема со неа да се шетам низ ЕУ, зашто таму лупаат казни за вакви копии.
А ако има глупи луѓе што ќе помислат дека ова е навистина Луи Витон оригинална торба за само 50 евра, е тогаш нивен проблем што немаат мозок.

Пола продавници се преплавени со кинески производи. Пола наши продавници за кондури имаат кинеска роба. И тоа е ќе купуваме кинеско. Нема секој пари од Виктор Шевињон и Полини да купи чевли, ќе купува од 1000-2000 денари што се од секоја останата продавница и ќе чита одоздола Маде ин Чајна. Исто е и со чанти и секаква гардароба.
Дома сите имаме доста работи од кинеско производство. Некои се од оние ефтините неквалитетни, некои се ефтини а просечен квалитет што ги има во секоја втора продавница, а некои се скапи и се тоа бидејќи секој втор бренд има фабрики во Кина.
Не се замарам ич со Маде ин Чајна.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
И добро де. Оваа торба на Луи Витон е над 1000 евра, а онаа кинеската е до 50сетина евра.
Немам јас 1000 евра а премногу пример ми се допаѓа некоја дизајнерска чанта. И зашто да не ја купам за 20-30-50 евра? Ќе си ја купам и ич нема да ме боли. Е само нема со неа да се шетам низ ЕУ, зашто таму лупаат казни за вакви копии.
Шо има некој да те казни дека си купил/а кинеска чанта? Макар и од Е.У. да е... си имаат таму тие правила, нека ги контролираат произведувачите и продавачите, ти како краен корисник ама ич немаш одговорност за тоа дали торбата е оригинал или не.
 
B

black angel

Гостин
И добро де. Оваа торба на Луи Витон е над 1000 евра, а онаа кинеската е до 50сетина евра.
Немам јас 1000 евра а премногу пример ми се допаѓа некоја дизајнерска чанта. И зашто да не ја купам за 20-30-50 евра? Ќе си ја купам и ич нема да ме боли. Е само нема со неа да се шетам низ ЕУ, зашто таму лупаат казни за вакви копии.
А ако има глупи луѓе што ќе помислат дека ова е навистина Луи Витон оригинална торба за само 50 евра, е тогаш нивен проблем што немаат мозок.

Пола продавници се преплавени со кинески производи. Пола наши продавници за кондури имаат кинеска роба. И тоа е ќе купуваме кинеско. Нема секој пари од Виктор Шевињон и Полини да купи чевли, ќе купува од 1000-2000 денари што се од секоја останата продавница и ќе чита одоздола Маде ин Чајна. Исто е и со чанти и секаква гардароба.
Дома сите имаме доста работи од кинеско производство. Некои се од оние ефтините неквалитетни, некои се ефтини а просечен квалитет што ги има во секоја втора продавница, а некои се скапи и се тоа бидејќи секој втор бренд има фабрики во Кина.
Не се замарам ич со Маде ин Чајна.
back to reality во нашава држава нема секој пари ко тебе да си овозможи чевли од 7,000-8,000 денари па што му преостанува...или да купи скапо ѓубре од 12,000 денари што е бетер од Кинеските производи и не вреди за тие пари или нешто поефтино и пак ке има да си дозволи да купи некое друго парче облека.......не е ништо страшно да се носи и таква гардероба Made in China и таа си има некој одреден квалитет.......јбг немаме висок стандард не сме Италија ние
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Шо има некој да те казни дека си купил/а кинеска чанта? Макар и од Е.У. да е... си имаат таму тие правила, нека ги контролираат произведувачите и продавачите, ти како краен корисник ама ич немаш одговорност за тоа дали торбата е оригинал или не.
За воља на вистината постои таков закон. Освен што ги казнуваат произведувачите и продавачите и одговорност е на купувачот да внимава и да не купува копии на познатите брендови.
Тој закон постои и се казнуваат купувачите.
Значи збориме за Луи Витон. Д&Г, Версаче ... копии, не за некои други брендови. Туку за вистински дизајнерските парчиња. Тоа е за да се заштитат дизајнерите. Светот е преплавен со копии.
Јас и го подржувам тој закон, нека се казнат и купувачите. Што се прават мангупи и купуваат ташни за 50 евра копии од улични купувачи, од тајни продавници итн.
Можат да купат и друга чанта за 50 евра која е убава и не е копија на бренд.
Ама они сакаат да се мангупи и да мислат сите кои ќе ги видат дека купиле чанта од 1000 евра, а таа е всушност копија.
Нека ги казнат!
А разликите во оригинал и копија се само во едно сериско бројче.

back to reality во нашава држава нема секој пари ко тебе да си овозможи чевли од 7,000-8,000 денари па што му преостанува...или да купи скапо ѓубре од 12,000 денари што е бетер од Кинеските производи и не вреди за тие пари или нешто поефтино и пак ке има да си дозволи да купи некое друго парче облека.......не е ништо страшно да се носи и таква гардероба Made in China и таа си има некој одреден квалитет.......јбг немаме висок стандард не сме Италија ние
Па немаме стандард тоа зборам. Ке носиме, и носам како што кажав кинеско. И ич не ми е гајле. Не знам зашто спомна ко мене немале пари за 7000-8000 за чевли? Не реков дека давам јас, него дека некои даваат сите останати сме робови на кинеската гардароба.

А ако сакаш оригинал и да си сигурен дека не е копија отиди си во конкретната продавница. Нема да купуваш Д&Г чевли во некоја продавница обична каде божем се продаваат сите марки (како што една жена ми тупеше во скопска продавница дека сигурно чевлите кои беа околу 150 евра се Д&Г и реков едноставно да лаже некој друг). Д&Г чевли се купуваат во Д&Г овластена продавница.
Само такво купување е сигурно купување на бренд.
А не во обично продавниче со кинеско лого Шанел, продаваат торби и велат дека се на 50% попуст.
Додека има луѓе да се палат и да се лажат на тие 50% попусти на брендовите во некои неовластени продавници, ќе има излажани купувачи. А само тие се виновни што се прелажани. Кога веруваат на се и сешто.
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Нејќам да кликнам. Пастирај што има.
Кина е многу позната по копирањето на познати брендови. Сега се свртуваат на позната марка која произведува торби и куфери.






А дај друг пат вистина не скратувајте линкови, изгледа како вирус. Не сме на Twitter или на Фејсбук.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Темава е постара,но сакав да прашам нешто...пред неколку години купив домашни патики во Кинеска продавница но ниеднаш не ги облеков :mad:....имаат некој страшен тежок мирис и никако не исчезнува....
Дајте совет како да ги изветреам,или да ги фрлам :(
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Темава е постара,но сакав да прашам нешто...пред неколку години купив домашни патики во Кинеска продавница но ниеднаш не ги облеков :mad:....имаат некој страшен тежок мирис и никако не исчезнува....
Дајте совет како да ги изветреам,или да ги фрлам :(
Десет години се потребни за да исчезне миризбата, толку им треба на бактериите кој што ја предизвикуваат да го завршат животниот циклус.
Друга опција ти е да ги ставиш прво во релна на 74 степени на половина час а потоа да ги замрзнеш во фрижидер.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Десет години се потребни за да исчезне миризбата, толку им треба на бактериите кој што ја предизвикуваат да го завршат животниот циклус.
Друга опција ти е да ги ставиш прво во релна на 74 степени на половина час а потоа да ги замрзнеш во фрижидер.
многу утешително....фала за советот :confused:
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Темава е постара,но сакав да прашам нешто...пред неколку години купив домашни патики во Кинеска продавница но ниеднаш не ги облеков :mad:....имаат некој страшен тежок мирис и никако не исчезнува....
Дајте совет како да ги изветреам,или да ги фрлам :(
Стави сода во нив и носи ги, нема да мирисаат :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom