Внесување на мал, лесен дрон во Македонија купен во странство

Член од
28 ноември 2012
Мислења
13
Поени од реакции
21
Здраво,

Купив дрон во странство и сега сакам да снимам во Македонија природни убавини низ цела држава.

Дали некој има неодамнешно искуство што треба да се направи кога
ќе слетам на аеродром? Треба да го пријавам? Кои документи ми се потребни ако да?

Дронот е подарок од жена ми, и затоа сметката е на нејзино име. Документ дека сме венчани да земам со мене?

За регистрација за летање потребно е ако дронот е толку лесен? 400 грама тежи и мал е. Џебен скоро.

Благодарам!
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Нема посебни ограничување за дрон, посебно ако е мал!
Цената е битна, ако е под 350 евра не плаќаш царина. Носи си ја сметката како доказ и кажи дека е подарок некому овде и толку.
 
Член од
28 ноември 2012
Мислења
13
Поени од реакции
21
Fala na odgovor @Che59 cenata e nakaj 700 evra. Jas ke si go zemam dronot posle nazad vo stranstvo, ne go ostavam doma. Imam smetka i se.

Da go prijavam na granica?
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.504
Поени од реакции
62.320
А во која странска служба влезе? Знам, немаше примања последниов период.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Fala na odgovor @Che59 cenata e nakaj 700 evra. Jas ke si go zemam dronot posle nazad vo stranstvo, ne go ostavam doma. Imam smetka i se.

Da go prijavam na granica?
700 евра па и не е некој џебен дрон. Штом е над 350 треба да го пријавиш, ехее па кога ќе видат дека е дрон, еден милион прашања ќе има.
Пријави дека ќе го враќаш, инаку што да ти кажам, можеш да ризикуваш да не го пријавуваш ама ако те пратат на преглед на багаж, ќе ти го земат а и како ќе го изнесеш после? Значи само пријавување му е чаре.
 
И

Име И Презиме

Гостин
Би додал дека ти е потребна дозвола за да можеш да снимаш (управуваш ) со дрон во Македонија .Незнам како е регулирано законски за да можеш да направиш (влез - излез) со опремата и да снимаш но сигурен сум дека е мн усложнето .Никако не играј на крата да го прикриеш (ке останеш без дрон и со казна ) .Во една емисија Васко Евтов патувајки со опрема за снимање на емисијата напомена дека посебни формулари пополнувале и тоа траело неколку часа .

https://www.pravdiko.mk/zakonski-ogranichuvana-za-upravuvane-dronovi-vo-makedonija/
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Како и секогаш во нашата збунета земја, видела жабата......
На евиденција и регистрација се подложни дронови над 20 кгр. член 7 од цитираниот закон.
Фантомите на DJI во никоја категорија не спаѓаат, така да е оставена дупка за слободна интерпретација на цариници, полицајци и останати државни органи.
 
И

Име И Презиме

Гостин
Малце оф топик но еве дали некој знае колку чинат дозволите и каде се прават полагања и тестирања ?
 

interlove

Die with memories not dreams
Член од
14 ноември 2014
Мислења
2.419
Поени од реакции
3.642
Досега не сум видел џебен дрон кој кошта 700евра, баш би сакал да видам/знам што модел е овој дрон?
 
Член од
28 ноември 2012
Мислења
13
Поени од реакции
21
Фала за одговорите дечки.

Читав овој дел: За употреба на активна опрема за снимање од воздух, странски воздухоплов без екипаж, треба да има одобрение кое ќе биде во согласност со Законот за одбрана на Република Македонија.

и се прашувам, дали Македонија произведува дронови воопшто? Јас сум државјанин на Македонија ако тоа се мисли.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom