Вмешаноста на црквата некогаш и сега

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.601
Поени од реакции
6.019
лелеее queen of self hate, ау боже мој непостоечки сега се видов и прочитав.
Од кој ракав воопшто ги вадиш овие глупости? Барем да аргументораше зошто немаше да мрдниме од место. Да ја втемелеше некако хипотезава.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.895
Поени од реакции
17.516
Се е бајатост околу старите религии. Затоа треба нов морал, нова етика далеку од боговите.
Жената е исто со мажот. Доста со христијанско-исламските ставови како жената е само зло, мажот глава... Христос во семејството.
Каде си видел ти дека жената е зло во овие две религии?
Автоматски споено мислење:

Ako zenite go vladeea svetot tesko deka ke se pomestevme od kameno doba.
Ахахах, не го очекував ова од тебе.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.242
Поени од реакции
27.584
лелеее queen of self hate, ау боже мој непостоечки сега се видов и прочитав.
Од кој ракав воопшто ги вадиш овие глупости? Барем да аргументораше зошто немаше да мрдниме од место. Да ја втемелеше некако хипотезава.
Zatoa sto mazite po priroda se pokompetitivni od zenite. A zenite se pomirni.
Taka e i vo simpanzoto, taka bilo i vo australopitekus, taka bilo u vo homo naledi, taka bilo i vo homo erectus.
Milijardi toni krv se proleani za da sme tamu kaj sto sme.
Najgolemite tehnoloski napredoci se doneseni vo voeno kriznu situacii.

Toa ne znaci deka zenite nemaat nikakov doprines vo opstestvoto, voopsto, i toa ne znaci deka odnesuvanjeto vo minatoto e opravdanie za nekoi seuste da se odnesuvaat ko kromanjonci.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Нема што да се вметне, погледни околу себе. Зар мислиш дека жените би изградиле цели градови и би креирале цели цивилизации сами? Не заборавај дека на кралиците/цариците (не била само Викторија) им биле дадени империите на тацна. За истите империи мажите гинеле. Истите империи мажите ги ширеле. Дали тоа биле градските ѕидини, бродоградилиштата или воените полиња.

Големите прашања се зошто мажите бележат значително поголем успех на скоро сите полиња и во ерата на рамноправноста и еднаквоста?

Христијанството жената не ја перцепира како лоша и злобна. Баш првата христијанка на Балканот била жена- Лидија. Христијанството има и значителен број на светици, но и Христијанството има црна историја околу прогонот, убивањето и мачењето на жени под изговорот дека се вештерки. Тој суд се викал инквизиција. Дури шпанската инквизиција го нападната и Колумбо затоа што видел светлина која сметал дека нешто небеско!

Да, за Марија и за Магдалена. За нивната улога се одлучувало на црковните концили. Нивните животни приказни се приспособувале кон животот и делото на Исус.

И да, во Библијата може да се воочи и подредената улога на жената (да биде покорна пред мажот).

Не знам што му сметаат на Хепта 10те Божји заповеди. Иако сум атеист, дел од нив се елементарната основа на човековиот морал (дури се одлична почетна точка на категоричкиот императив). :)
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.242
Поени од реакции
27.584
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.666
Не знам што му сметаат на Хепта 10те Божји заповеди. Иако сум атеист, дел од нив се елементарната основа на човековиот морал (дури се одлична почетна точка на категоричкиот императив). :)
Кај сеа најде дека на Хепта му смета разговорот помеѓу Б_г и Мојсеј?
Тоа што првите четири се повразани со божественото и обожување - нема врска со морал :)

Каде си видел ти дека жената е зло во овие две религии?
Никаде. Така јас напамет зборувам. Земи ги книгите нивни свети, земи ги толкувачите кои се авторитет и „најдобро“ протолкувале и ќе најдеш каде е жената или како се оправдува зошто жената е помалку од мажот!
Кога ќе видиме свештенички во христијанските цркви ќе кажеме аферим - мрднавте од мртвилото на догмата!
До тогаш... жената ќе биде само излажана и осакатена во името на божественото! За жал. Но тука ние ништо не можеме... не можеме никој да присилиме да не биде дел од црквата и да го поддржува сето тоа...

П.С. 10-те „заповеди“ се дел од хебрејскиот закон, поврзано со рабини и кабала и сешто што не може да се објаснува едноставно. Нема врска со црквата и нејзиното толкување на хебрејскиот закон!
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Кај сеа најде дека на Хепта му смета разговорот помеѓу Б_г и Мојсеј?
Тоа што првите четири се повразани со божественото и обожување - нема врска со морал :)
Не реков сите, читај што сум напишал. Ти го напиша ова:
Се е бајатост околу старите религии. Затоа треба нов морал, нова етика далеку од боговите.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.796
Насловов на темата е као гугл транслејт. Би требало - Влијанието на црквата некогаш и сега.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.666
Не реков сите, читај што сум напишал. Ти го напиша ова:
Точно, нов морал каде жената нема да биде „под, зад, во ..итн итн големата сенка на мажот, главата, Resh, првиот, најбитниот, синот после тоа...“ :)
Нов морал каде што „богот нема да ти зборува глупости за водењето љубов, колку жени и мажи смееш да имаш, да немаш, итн итн...“

Овој разговор на еврејскиот бог со Мојсеј со „заповедите“/разоткривање на опстанокот на човештвото е сржта на човештвото, што ги има во многу постари религии од хебрејскиот закон! Ако ми сметаат тие, ќе ми сметаат и делата од Истокот!

Се што е поврзано со опстанок на човештвото - е прифатливо и мора да се подучува поединецот дека не постои бог што е побитен од човекот и човештвото! Сето друго е бљуткавост и контрола врз човекот, зло украсено со убави зборови од светите книги за да се залажи слабиот со дух!
Моќта на човекот е огромна - не ја касапете со свети зборови за да ги држите во ропство оние кои можат многу повеќе од она што го зборуваат отците, толкувачите итн итн :)

Црквата бидејќи нема моќ повеќе да влијае врз општеството (освен можеби да повика зовриени глави во војна) жената со децении веќе е на високи позиции и управува со мажи и жени! И подобро го прави тоа од мажите!
Зошто? Бидјеќи така и е дадено ;)
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.704
Поени од реакции
9.540
Точно, нов морал каде жената нема да биде „под, зад, во ..итн итн големата сенка на мажот, главата, Resh, првиот, најбитниот, синот после тоа...“ :)
Нов морал каде што „богот нема да ти зборува глупости за водењето љубов, колку жени и мажи смееш да имаш, да немаш, итн итн...“

Овој разговор на еврејскиот бог со Мојсеј се сржта на човештвото, што ги има во многу постари религии од хебрејскиот закон! Ако ми сметаат тие, ќе ми сметаат и делата од Истокот!

Се што е поврзано со опстанок на човештвото - е прифатливо и мора да се подучува поединецот дека не постои бог што е побитен од човекот и човештвото! Сето друго е бљуткавост и контрола врз човекот, зло украсено со убави зборови од светите книги за да се залажи слабиот со дух!
Моќта на човекот е огромна - не ја касапете со свети зборови за да ги држите во ропство оние кои можат многу повеќе од она што го зборуваат отците, толкувачите итн итн :)

Црквата бидејќи нема моќ повеќе да влијае врз општеството (освен можеби да повика зовриени глави во војна) жената со децении веќе е на високи позиции и управува со мажи и жени! И подобро го прави тоа од мажите!
Зошто? Бидјеќи така и е дадено ;)
Одамна е тој нов морал за кој ти Хепта душо " навиваш". само ние го викаме куплерај.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Точно, нов морал каде жената нема да биде „под, зад, во ..итн итн големата сенка на мажот, главата, Resh, првиот, најбитниот, синот после тоа...“ :)
Нов морал каде што „богот нема да ти зборува глупости за водењето љубов, колку жени и мажи смееш да имаш, да немаш, итн итн...“

Овој разговор на еврејскиот бог со Мојсеј со „заповедите“/разоткривање на опстанокот на човештвото е сржта на човештвото, што ги има во многу постари религии од хебрејскиот закон! Ако ми сметаат тие, ќе ми сметаат и делата од Истокот!

Се што е поврзано со опстанок на човештвото - е прифатливо и мора да се подучува поединецот дека не постои бог што е побитен од човекот и човештвото! Сето друго е бљуткавост и контрола врз човекот, зло украсено со убави зборови од светите книги за да се залажи слабиот со дух!
Моќта на човекот е огромна - не ја касапете со свети зборови за да ги држите во ропство оние кои можат многу повеќе од она што го зборуваат отците, толкувачите итн итн :)

Црквата бидејќи нема моќ повеќе да влијае врз општеството (освен можеби да повика зовриени глави во војна) жената со децении веќе е на високи позиции и управува со мажи и жени! И подобро го прави тоа од мажите!
Зошто? Бидјеќи така и е дадено ;)
Сакаш повторно да те цитирам? Зборувам за основата на моралот, каде истата е установена преку последните 6 божји заповеди. Ти самиот бараш нов морал, а веќе основата ја имаш. Не мора да е дадена од Бог, нека биде тоа општествениот стандард, иако во целост е многу тешко да се имплементира (не лажи, на пример).

Мажите и жените се еднакви пред законот. Не знам каде во ова општество гледаш институционална или законска дискриминација.

пи.ес. Во ова општество оџата има поголема моќ од попот.
пи.ес.ес. Извини што не ти донесов локум.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.666
Нормално дека ќе има, 600 години се понови од поповите... :) Влегуваат во последната трка, ќе зафатиме малку од падот на исламот :)
Заради малото влијание на христијанската црква денес да се мешаат во „основната клетка - семејството“ е тоа така...
Инаку - ако се држиме до религиозните толкувања „кој кај му е местото во очите на богот“ - пуштајте сите водата дома и да направиме втор потоп! Друго нема :)
Автоматски споено мислење:

Одамна е тој нов морал за кој ти Хепта душо " навиваш". само ние го викаме куплерај.
Секако го викате вие, секакви зборови погрдни и навредливи ќе измислите ... марш ставај шамијата на глава и бегај од пц! :)
Немате авторитет повеќе за да имаат тежина вашите зборови ... можете секако да викате, и да завивате... сеедно.
Уште само да успееме жена на жена да не е кучка и ќе биде одлично! Бидејќи жена што може од завист на туѓа жена да намисли и направи - тоа ни на инквизиција не им текнало да направи ;)
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Нормално дека ќе има, 600 години се понови од поповите... :) Влегуваат во последната трка, ќе зафатиме малку од падот на исламот :)
Заради малото влијание на христијанската црква денес да се мешаат во „основната клетка - семејството“ е тоа така...
Инаку - ако се држиме до религиозните толкувања „кој кај му е местото во очите на богот“ - пуштајте сите водата дома и да направиме втор потоп! Друго нема :)
Да, семејството е основната клетка (татко, мајка и дете/деца). Тоа не го спориме. Го спориме моментот каде повторно ми ја ставаш Библијата под нос, а јас само го издвојувам моралот и она што сметам дека треба да биде една основа околу која треба да се гради општеството. Што ти смета во не лажи, не кради, не убивај, не врши прељуба, не сведочи лажно, не го посакувај туѓото...? Мене апсолутно ништо, само дел тешко да се имплементира како морална основа, пред сѐ и поради својата апстрактна природа. :)

Ама и моралот е апстрактен.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.666
Да, семејството е основната клетка (татко, мајка и дете/деца). Тоа не го спориме. Го спориме моментот каде повторно ми ја ставаш Библијата под нос, а јас само го издвојувам моралот и она што сметам дека треба да биде една основа околу која треба да се гради општеството. Што ти смета во не лажи, не кради, не убивај, не врши прељуба, не сведочи лажно, не го посакувај туѓото...? Мене апсолутно ништо, само дел тешко да се имплементира како морална основа, пред сѐ и поради својата апстрактна природа. :)

Ама и моралот е апстрактен.
Ниту мене тоа се дел и од учењата на источните школи... во Раџа јога на пример јама и нијама го опфаќа тоа дури и подлабоко и посуштински го обработува во животот на еден поединец :)
Тоа се основните учења за човекот во однос на другиот!
Јас зборував за моралот во однос што зборува @pozdrav eden topol... за љубовта и сексот! Старите религии направија од сексот и водењето љубов гротеска! Ова било морално она не било... и секогаш жената е крива за таков вид на „неморал“!
Боговите не се заморуваат дали ти или јас ќе љубиме еден, двајца 100 одеднаш итн итн... тоа се глупости на кастрирани мажи кои толкуваа(т) свети книги од старите религии за мене и за тебе и се обидуваа(т) тоа да го наметнат како морал за човештвото!
НЕ! Не може ;)

Боговите се заморуваат дали ти дневно си ја даваш жртвата опишана во светите книги за дадениот бог! Толку од етиката и моралот во однос на религиите!

Не ти ја ставив библијата под нос, ти ја извади. За тебе моралот од хебрејскиот закон ти се тие 5-6 заповеди?
Моралот на христијанството во однос на човекот е таму, кај евреите? Или на друго место? Подобро извади го следен пат хебрејскиот закон, а не христијанската библија.
Тоа е добар почеток кога се анализира „стариот завет“.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom