Вмешаноста на црквата некогаш и сега

Член од
24 октомври 2013
Мислења
9.169
Поени од реакции
14.304
Ниту мене тоа се дел и од учењата на источните школи... во Раџа јога на пример јама и нијама го опфаќа тоа дури и подлабоко и посуштински го обработува во животот на еден поединец :)
Не ти ја ставив библијата под нос, ти ја извади. За тебе моралот од хебрејскиот закон ти се тие 5-6 заповеди?
Моралот на христијанството во однос на човекот е таму, кај евреите? Или на друго место? Подобро извади го следен пат хебрејскиот закон, а не христијанската библија.
Тоа е добар почеток кога се анализира „стариот завет“.
Ти реков дека тоа е добра почетна точка за моралот, не споменав Бог, Богови или божества, нити анализирав нешто, туку го потенцирав општествен стандард. Дел од тие заповеди (или начела) се имплементирани како правни начела, а други се причинско-последични врски кои резултираат со имплементација на правото. Значи дека сеуште и ова општество, па и скоро секое во светот, ги имплементира овие правила или дел од нив. Дури и општества кои немаат допирна точка со Христијанството или Авраамските религии. :)
 

Хептаграм XI

Ιερός Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
8.986
Поени од реакции
7.889
Тука зборуваме за црквата која има „допирна точка со Исус Христос и Светото тројство“ од каде отци и останати толкувачи го црпат својот авторитет.
Одсекогаш имало контакт помеѓу иницијанти од различни системи во светот, во секоја доба од човековата историја.

Човештвото пред се. Другото е небитно.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
9.169
Поени од реакции
14.304
Тука зборуваме за црквата која има „допирна точка со Исус Христос и Светото тројство“ од каде отци и останати толкувачи го црпат својот авторитет.
Одсекогаш имало контакт помеѓу иницијанти од различни системи во светот, во секоја доба од човековата историја.
Да, и улогата на Библијата. Можеме и за 613те заповеди (позитивните и негативните) кои се резултат на вкупните коски во човековото тело и виталните органи и од друга страна деновите во годината . И тука имаш начела. Ама на соодветната тема во некое друго време. Моето прашање беше за моралот, а индиректна улога игра црквата.

Ете црквата има право на став како и секоја друга институција, макар се сложил со тоа ти или не. Тој став не влијае врз многумина, но право на став имаат. Пример, таа го пропагира. Дел е веќе имплементиран во правниот поредок, што и го посочив. Дел е само причинско-последична врска, а дел апстрактна материја која тешко може да се уреди некако (сем лажење под заклетва).

Нема да се согласиме за многу работи, тоа го знам, ама малку сакам да го активирам и овој подфорум. Сепак Верната дружина ја нема!
 

Хептаграм XI

Ιερός Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
8.986
Поени од реакции
7.889
Ете црквата има право на став како и секоја друга институција, макар се сложил со тоа ти или не. Тој став не влијае врз многумина, но право на став имаат.
Ми се допаѓа ова „институција“ :)
Го крши романтизмот околу „Невестата на Христос“.

Секој во ова време денес има право да живее како му е волја... да има став за нештата по свое разбирање на истите.
Има право да ги тестира ставовите, да ги унапредува, отфрла или потврдува :)

Нема право (ниту имало некогаш, но се виткале нештата насила) да наметнува на друг што е морално што не во однос на религиите во однос на боговите! Тоа е лудост ако некој верува во тоа...
 
Последно уредено:
Член од
24 октомври 2013
Мислења
9.169
Поени од реакции
14.304
Нема право (ниту имало некогаш, но се виткале нештата насила) да наметнува на друг што е морално што не во однос на религиите во однос на боговите! Тоа е лудост ако некој верува во тоа...
Повторно, зборувам за некоја основа на моралот, а не за дефинирање или целосно оформување на моралот. Самиот си кажа дека сѐ е бајато, си доби реплика за категоричкиот императив на Кант е дека и според Кантовите правила последните 6 заповеди се општо прифатено поведение. Не само тука, туку и во државите и општествата кои немале допирна точка во Христијанството.

Улогата на Црквата во одредени општества е доста голема. Така имавме институт развод тек при крајот на 80тите години на минатиот век во тие држави. Кај нас воопшто не е голема. Црквите се полни најчесто само за големите празници и добар дел од населението верува чисто традиционално. Но ако веруваш во слободната волја тогаш треба да ги оставиш луѓето сами да одлучуваат дали да ги следат црковните догми.

Медиумите и политичките партии имаат поголема улога во општеството и прават далеку поголема штета. Тука се и невладините организации. Тебе секој осврт ти е кон Црквата, не само на темата, туку општо на форумов. :)
 

Византиецот

Злобен Пич
Член од
14 март 2021
Мислења
885
Поени од реакции
3.090
Zatoa sto mazite po priroda se pokompetitivni od zenite.
хахахаха џиз, со тебе незнам ни дали да дискутирам веќе.
Не си видела колку компетитивни знаат да станат работите на еден попрестижен факултет на пример.
Толку комепетитивни што Елон Маск почнал машка секта во Силиконската Долина за да го ограничи влезот на жени во истата.
Mach nix. Тесла и Ајнштајн велат дека човештвото ќе стани мулти-планетарна Цивилизација за време на Матријахатот кој надоаѓа ко плима, од него нема назад, исто како што и од предходниот Патријархат немаше назад. Тие кои ќе се бунат, ќе се удават, оти плимата е ко природата, не прашува. Е сега на чие мислење да се потпрам јас? На тоа од тој кој ни измисли струја? Или на тоа од тој (евреионот) кој удри Теорија на Релативноста, а со тоа и опипливи постулати за патување низ вселената. Или тебе? Активен член на Кајгана? Дежурство во теми со трансици и џендери?
Сори, уствари не. На нив ќе се потпрам. Слатко ќе се смеат луѓето од иднината на овие дигитални искази за жените. Ох фак колку постигнавме со мажите. Војна до војна. Којзнае што би постигнале со жените.
Оди пушти си го Такер Карлсон на Фокс и замисли си го како ја натиснува некоја во бекстејџ. Да се смириш после постов. Да ти текни дека има и *нормален* свет.
 

Darling

uwu
Член од
5 јуни 2009
Мислења
10.658
Поени од реакции
19.772
хахахаха џиз, со тебе незнам ни дали да дискутирам веќе.
Не си видела колку компетитивни знаат да станат работите на еден попрестижен факултет на пример.
Толку комепетитивни што Елон Маск почнал машка секта во Силиконската Долина за да го ограничи влезот на жени во истата.
Mach nix. Тесла и Ајнштајн велат дека човештвото ќе стани мулти-планетарна Цивилизација за време на Матријахатот кој надоаѓа ко плима, од него нема назад, исто како што и од предходниот Патријархат немаше назад. Тие кои ќе се бунат, ќе се удават, оти плимата е ко природата, не прашува. Е сега на чие мислење да се потпрам јас? На тоа од тој кој ни измисли струја? Или на тоа од тој (евреионот) кој удри Теорија на Релативноста, а со тоа и опипливи постулати за патување низ вселената. Или тебе? Активен член на Кајгана? Дежурство во теми со трансици и џендери?
Сори, уствари не. На нив ќе се потпрам. Слатко ќе се смеат луѓето од иднината на овие дигитални искази за жените. Ох фак колку постигнавме со мажите. Војна до војна. Којзнае што би постигнале со жените.
Оди пушти си го Такер Карлсон на Фокс и замисли си го како ја натиснува некоја во бекстејџ. Да се смириш после постов. Да ти текни дека има и *нормален* свет.
Vidi, ti potpri se na sho sakas.
Jas ke se potpram na mojata i na prosecnata zenska fizicka sila.
Daleku zabeguvas, zboruvas za hipoteticka idnina i bladanje bez smisla.

Ne znam shto e tolku kontroverzno vo toa deka zenite se fizicki poslabi i e nevozmozno da izgradat kompleksna infrastruktura vo efikasno vreme.
Dopolnitelno sme ograniceni so bremenost, post bremenost i odgleduvanje deca sto ja pravat borbata za resursi teska za zenite.
 

Византиецот

Злобен Пич
Член од
14 март 2021
Мислења
885
Поени од реакции
3.090
Зборуваш за минато, неандерталци, шимпанза и алфа мажјаци.
Ти си злато, what I call, a basic conservative. Со мислите вечно во минатото. Традицијата знае подобро. Ти си персонификација на Англија во човечка форма. Кралството та кралството, од Господ предодреденени да владеат, така до бескај. Фараони. Мотото на Англија е, if it worked in the 11th century why can't it work now. Исто ко тебе. И ти, и таа неможите да сватите дека светот не остана во 11ти век. Светот продолжи. Продолжија и времето и просторот - тие се вистинските константи на Господ - Универзумот.
Мислеа дека знаат најдобро. Се додека Франција не ја товари Лејди Либерти на брод за Америка. Моќта - главна на светот - Франција и ја поклопи на Америка. Убавицата има Ореол на главата. Чунки таа е светилник за сите европјани кои Америка се спремала да ги пречека, а знаела дека се уморни од инцестоидните Ројалти.
7 зраци на нејзиниот Ореол - по еден за секој Континент. Да се знае кој ќе наредува на цел Глобус.
Њујорк. Град со 100 катници. Не Лондон, село со едносмерни средновековни улици.
И додека Чавс во Англија се палат на Ројал Драма, некој во Америка работи како Брокер, Адвокат, Доктор, Директор. Има пентхаус на 73ти спрат, а горе на 112ти има базен и теретана. Нема време за Ројалти. Има време, само за себе.
 

Хептаграм XI

Ιερός Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
8.986
Поени од реакции
7.889
Држете се до темите, ако можете. Да не одиме офтопик. Да не бришеме размисли.
Ping @Darling , @Византиецот :)

Жената духовно и разумски не е ништо помалку од мажот, понекогаш и физички...
Затоа црквата откако ослабна во мешањето во животот на поединецот, жената е на многу значајни функции во општеството.
 

Darling

uwu
Член од
5 јуни 2009
Мислења
10.658
Поени од реакции
19.772
Зборуваш за минато, неандерталци, шимпанза и алфа мажјаци.
Ти си злато, what I call, a basic conservative. Со мислите вечно во минатото. Традицијата знае подобро. Ти си персонификација на Англија во човечка форма. Кралството та кралството, од Господ предодреденени да владеат, така до бескај. Фараони. Мотото на Англија е, if it worked in the 11th century why can't it work now. Исто ко тебе. И ти, и таа неможите да сватите дека светот не остана во 11ти век. Светот продолжи. Продолжија и времето и просторот - тие се вистинските константи на Господ - Универзумот.
Мислеа дека знаат најдобро. Се додека Франција не ја товари Лејди Либерти на брод за Америка. Моќта - главна на светот - Франција и ја поклопи на Америка. Убавицата има Ореол на главата. Чунки таа е светилник за сите европјани кои Америка се спремала да ги пречека, а знаела дека се уморни од инцестоидните Ројалти.
7 зраци на нејзиниот Ореол - по еден за секој Континент. Да се знае кој ќе наредува на цел Глобус.
Њујорк. Град со 100 катници. Не Лондон, село со едносмерни средновековни улици.
И додека Чавс во Англија се палат на Ројал Драма, некој во Америка работи како Брокер, Адвокат, Доктор, Директор. Има пентхаус на 73ти спрат, а горе на 112ти има базен и теретана. Нема време за Ројалти. Има време, само за себе.
Osven ako evoluciski ne ni vbrizgaat steroidi za da faneme muskulna masa, ne gledam kako nesto ke se smeni vo bioloski odnos.
Zenite se zastitena kategorija i taka treba da ostanat oti od nas zavisi idninata.
Ostatokot od filmov ne mi se chita sorry.

Автоматски споено мислење:

Држете се до темите, ако можете. Да не одиме офтопик. Да не бришеме размисли.
Ping @Darling , @Византиецот :)

Жената духовно и разумски не е ништо помалку од мажот, понекогаш и физички...
Затоа црквата откако ослабна во мешањето во животот на поединецот, жената е на многу значајни функции во општеството.
Nikoj ne spori deka zenata e duhovno i intelektualno ednakvo od mazot.
Fizicki nedostatoci imame poradi koi nema nikogas da bideme ednakvi.
 
Последно уредено:

Византиецот

Злобен Пич
Член од
14 март 2021
Мислења
885
Поени од реакции
3.090
Физички недостатоци? Мене мајками ме носела од последна прилепска вукојебина, на рамо, до центарот на градот, во болница, имав 7 години и бев болен од Бронхитис.
Вкупно 20 инјекции. Една наутро една навечер. На рамо. Низ снег. Жената не пешачеше. Жената практично трчаше. Лара Крофт.
Таткоми имаше кола. Ама не памтам да бил негде до мене овај период. И не памтам да правел нешто витално за човештвото со својата ох масивна мускулна маса. Најчесто пиеше со другари пред кооперација.

За едно ќе се согласиме, еднаквост меѓу половите нема. Жената е Алфа. Мажот е Бета. Мажот не поседува ни одблиску толку сила како жената. Мажите се психички нестабилни. Толку лесно кршливи. Сколни на локајне. Тоа е тој твој супериорен пол. Од тука и сите тие војни. Од фрагилни ега.
Теми се отвараат на форумов за семејно насилство. Не од натепани мажи. Од натепани жени и деца. Во кој филм живееш ти? Во кое лудило.
Слушај го Никола Тесла. Попаметен е и од мене и од тебе пута милион. Тој вели Матријархатот доаѓа. И пред да ти текни на зборот еднаквост, и онака баш конзервативно да ти се згади од истиот - вдиши, смири ги страстите. Тој не борува за еднаквост на половите. За еднаквост не зборувам ни јас. Настрана ми моча за еднаквоста. Тој зборува за супериорност на жената. За тоа зборувам и јас. Спакувај си ги мускулите, а богами и пивата и назад во наколните живеалишта. За таквите нема простор во иднината. За тие кои пристојно живеат сега, нема простор за такви во нивните животи, а не пак во иднината. А не има.
 

Lenor*

Laik
Член од
4 август 2018
Мислења
201
Поени од реакции
379
Жената духовно и разумски не е ништо помалку од мажот, понекогаш и физички...
Затоа црквата откако ослабна во мешањето во животот на поединецот, жената е на многу значајни функции во општеството.
Оваа што си го напишал е точно на прв поглед гледано...али све е тоа шминка/фасада...жената е искористена/изманипулирана и сеуште се користи како една од алатките/прибори за формирање на т.н. новиот еон (твојот омилен) кој се турка/гура вештачки а не по природен процес...
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2019
Мислења
11.824
Поени од реакции
5.435
Затоа црквата откако ослабна во мешањето во животот на поединецот, жената е на многу значајни функции во општеството.
Црквата ослабна во мешањето на животот на поединецот несакајќи, си го доби тоа што си заслужува, едноставно многу луѓе и го вртат грбот...знаеш нели и зошто.
Нема врска дека жените поради тоа дошле на повисоки работни функции.
Само ќе кажам дека црквата е сеуште против жената и нејзиното право на избор кога станува збор за абортусот и истиот не го оправдува, нарекувајќи го тој чин убиство и со самото тоа нанесува тешка навреда на една жена дека е убиец.
Традицијата ги одржува црквите во живот, но им се гасне полека.
 

Византиецот

Злобен Пич
Член од
14 март 2021
Мислења
885
Поени од реакции
3.090
Кога полјакот Никола Коперник, се дразнал да кажи дека светот е веројатно кружен, истиот бил сместа повикан од Кардиналите во Рим, да се изјасни како тоа светот е кружен. Со себе да ја понеси и својата книга, за планетите, полна богохулие. Црквата чуствувала дека под влијание на науката, од раце и се лизга цела моќ, сите лаги, сите догми.
Во Ренесансата луѓето ги измислиле првите Телескопи. Галилео (италијанец) за прв пат ги видел прстените на Сатрун во Космосот. Евидентно било дека и ние се наоѓаме на такво кружно космичко тело кое 'виси' во просторот. Луѓето сакале да си објаснат како и зошто. За прв пат биле поблиску до Господ. Оној вистинскиот, семоќниот. Сите тие ѕвезди, супернови, експлозии, создавање, уништување. Сите тие небули, космички облаци во илјада бои, места каде се раѓаат нови ѕвезди. И сите тие црни дупки, кои немилосрдно вшмукуваат се околу нив. Сакале да знаат повеќе. Кои сме, зошто сме. Истите тие Библиски прашања одново реактуализирани. Ама црквата упорно тврдела дека светот е рамна плоча.
Од каде идат овие нови рамно-земјаши денес? Од евагелистичка ултра христијанско-еврејска Америка. Секоја теорија на заговор потекнува од нејзе. Истите догми, истите глупости. Сето веќе одамна изживеано во Европа.
За жал многу од тие Ренесансни научници завршиле лошо.
Самиот Леонардо да Винчи бил протеруван од град во град. Човекот имал нацрти за летање. Планови кои личат на летачки чинии. Имал коефициент на интелигенција од 220. Неповторлив интелектуалец. Европеец. Некој што ме тера да бидам вистински горд на тоа што и јас сум Европеец. Не Кардиналите. Тој.

ПС, пропорциите според Витувиус ќе ги тетовирам на грб, со оригинал текст на латински од римскиот архитект Ветрувиус, кој напишал 10 книги посветени на Архитектурата. Леонардо ги превел. Денес се во манастир во Швајцарија.

Uomo_Vitruviano.jpg
 
Последно уредено:
Член од
1 мај 2021
Мислења
69
Поени од реакции
250
Кога полјакот Никола Коперник, се дразнал да кажи дека светот е веројатно кружен, истиот бил сместа повикан од Кардиналите во Рим, да се изјасни како тоа светот е кружен. Со себе да ја понеси и својата книга, за планетите, полна богохулие. Црквата чуствувала дека под влијание на науката, од раце и се лизга цела моќ, сите лаги, сите догми.
Ќе те поправам тука, Коперник не тврдел дека Земјата е округла (што патем веќе се знаело со векови, сепак Колумбо се обидел да ја достигне Индија неколку децении пред Коперник да ја објави својата теорија), туку дека Земјата се врти околу Сонцето, наместо обратно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom