Вмешаноста на црквата некогаш и сега

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.601
Поени од реакции
6.019
Ах да, одамна беше кога читав. Да баш тука се навредиле од црквата. Идејата дека ние сме се вретеле околу сонцето, а не тоа околу нас била неприфатлива за црквата.
Во рок од денценија се случило како што кажа. Ренесансата била бурна и неочекувана, посебно после средниот век. Многу им дошло на Кардиналите.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.127
Поени од реакции
2.765
Сега нема толку црквата вмешаност како порано.

Сега црквата воопшто никого сосила не тера кога ќе се мажи/жени да се венча во црква... И плус ценовник од 4.000 денари за кумот...

Никого сосила не тера денес црквата кога ќе се роди бебе на 40-тиот ден да биде крстено од попот во црквата...

На секого денес си е негово право дали ќе се венча во црква и дали ќе го крштева бебето... Па има некои луѓе (макар што се ретки) се во брак од крајот на 80-тите и почетокот на 90-тите години па еве уште не се венчани во црква... Значи се можело...
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Се е бајатост околу старите религии. Затоа треба нов морал, нова етика далеку од боговите.
Жената е исто со мажот. Доста со христијанско-исламските ставови како жената е само зло, мажот глава... Христос во семејството.
Го гледаме тој морал.Во Србија ги викаат Парови и Задруга.Реалити во кој некој лудаци и калаштури се подготвени да ја загубат својата слобода за да заработат пари.Има и многу други примери за пропаст на моралот,така да е смешно да зборуваш за некој си морал во западниот свет кај шо религијата веќе е минато.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Го гледаме тој морал.Во Србија ги викаат Парови и Задруга.Реалити во кој некој лудаци и калаштури се подготвени да ја загубат својата слобода за да заработат пари.Има и многу други примери за пропаст на моралот,така да е смешно да зборуваш за некој си морал во западниот свет кај шо религијата веќе е минато.
Каде јас тоа зборувам за „западен“ морал? :) Навистина би било смешно тоа „западен“ морал :)

Јас зборувам за нов морал и етика: ти како единка да не те боли фалусот јас што правам ако тоа не те вклучува тебе исто како што мене не би ме болел фалус ако ти ја убедиш жената своја и таа прифати да носи шамија врз главата и стои во твојата „голема сенка“ како МАЖ... силен, мудар, Христос како што е во црквата ти си во семејството... тоа е ваша работа, ваше разбирање - боговите и луѓето нема што да судат за тоа!
Зборувам моралот и етиката да се далеку од старите религии бидејќи старите религии не се совршени и не го опфаќаат целото општество, целото човештво!

Ако не пак да ја вратиме Византија и феудализмот! :D

Пробаа со секири и насилие да го направат „едно“ иако зборуваа сите тие стари религии за љубов, божественотст итн итн... и ништо од тоа на дело.
Штом се почне со „броење глави“ и да е битно колку сме - барај ново бидејќи старото заглавило во материјалното...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom