Влијанието на интернет трендовите врз децата, ризици и начини за заштита

Член од
17 април 2023
Мислења
275
Поени од реакции
361
Интернет трендовите имаат делумно влијание во понатамошното однесување на децата, детето ако има цврст темел кој го израдиле неговите родители ништо не може да го измести од колосек.
Семејството е базата, кое те насочува што е исправно а што не.
Родител подразбира константна одговорност кон детето се до негови 14/15 год.
Не може добар родител да дозволи детето да гледа задруга и да го слуша бака прасе едноставно непоимливо ми е. Глупавите деца се пропуст на родителите кои се неодговорни и мрзеливи.
 

ruller

Expert
Член од
5 септември 2011
Мислења
513
Поени од реакции
337
Интернет трендовите имаат делумно влијание во понатамошното однесување на децата, детето ако има цврст темел кој го израдиле неговите родители ништо не може да го измести од колосек.
Семејството е базата, кое те насочува што е исправно а што не.
Родител подразбира константна одговорност кон детето се до негови 14/15 год.
Не може добар родител да дозволи детето да гледа задруга и да го слуша бака прасе едноставно непоимливо ми е. Глупавите деца се пропуст на родителите кои се неодговорни и мрзеливи.
Se nadevam deka od licno iskustvo go pisuvas ova i sekoja cest za tebe. Vo sprotivno prvo bidi roditel pa popuvaj
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.219
Поени од реакции
20.996
треба да се укинат сите социјални мрежи, поготово Инстаграм и Тикток, пошто и порано имаше интернет но немаше вакви срања. Интернетот треба да биде повеќе форумашење и споделување знаење него билдање его со некакви слики и лајкови. Тоа е мое мислење на работава. Целата штета ја праат социјалните медиуми кои луѓето ги праат психички зависни од лајк.
И форумите се на некој начин социјални медиуми. И на нив има билдање его и лајкови.

Најдобро интернетот да се укине. Комуникација на далечина да се одвива само преку писма.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.480
Поени од реакции
40.369
И форумите се на некој начин социјални медиуми. И на нив има билдање его и лајкови.

Најдобро интернетот да се укине. Комуникација на далечина да се одвива само преку писма.
мешаш баби и жаби. Форум е едно, социјални мрежи се друго. Форум е место каде што разменуваш знаење и мислење, а соц мрежи место каде што се среќаваш со неограничена глупавост и опсесија со сопствен изглед. Луѓето буквално живеат за внимание нечиво. Ко џанкери на хорс што се навлечени. Секој респект за Путин што ги банираше фб и инстаграм од Русија.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.219
Поени од реакции
20.996
мешаш баби и жаби. Форум е едно, социјални мрежи се друго. Форум е место каде што разменуваш знаење и мислење, а соц мрежи место каде што се среќаваш со неограничена глупавост и опсесија со сопствен изглед. Луѓето буквално живеат за внимание нечиво. Ко џанкери на хорс што се навлечени. Секој респект за Путин што ги банираше фб и инстаграм од Русија.
И на Фејсбук може да разменуваш знаење и мислење, и може да го користиш како агрегатор на информации од твое поле на интерес. И на форум се среќаваш со неограничена глупавост. Што има да се грижам дали некој живеел за туѓо внимание и имал опсесија со сопствен изглед, негова работа. Ако тоа му влијае позитивно, ако му зголемува самодоверба, го прави да се чувствува подобро, помотивирано, попродуктивно, нека тера.

Путин и Русија се друг, паралелен свет. Ги банирал Фејсбук и Инстаграм, ама ги има VKontakte, Odnoklassniki, RuTube и тн.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.480
Поени од реакции
40.369
И на Фејсбук може да разменуваш знаење и мислење, и може да го користиш како агрегатор на информации од твое поле на интерес. И на форум се среќаваш со неограничена глупавост. Што има да се грижам дали некој живеел за туѓо внимание и имал опсесија со сопствен изглед, негова работа. Ако тоа му влијае позитивно, ако му зголемува самодоверба, го прави да се чувствува подобро, помотивирано, попродуктивно, нека тера.

Путин и Русија се друг, паралелен свет. Ги банирал Фејсбук и Инстаграм, ама ги има VKontakte, Odnoklassniki, RuTube и тн.
па за тоа имаш нарцисоиди кои ете вршат масакри за внимание. Поголеми нарциси од овие млади генерации нема, толку се неизживеани и преполни со самодоверба. И двата случаи овие не се работи за умоболни, него психопати кои сакаат ете да бидат популарни. Кога имаш такви особи од деца кои се 13 до 21 година, што може да очекуваме друго од овие генерации пораснати на социјална мрежа?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.326
Поени од реакции
9.906
мешаш баби и жаби. Форум е едно, социјални мрежи се друго. Форум е место каде што разменуваш знаење и мислење, а соц мрежи место каде што се среќаваш со неограничена глупавост и опсесија со сопствен изглед. Луѓето буквално живеат за внимание нечиво. Ко џанкери на хорс што се навлечени. Секој респект за Путин што ги банираше фб и инстаграм од Русија.
Ај малку разгледај по форумов и види какви дебилни теми има, прочитај го речникот на поединци како навредуваат итд....Кога модераторите би работеле како што треба, да нема вреѓање, пцуење и експлицитни фотографии , можеби само тогаш форум би имал некоја вредност.
Онаа тема Термин за дебели луѓе прва би ја избришала.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.219
Поени од реакции
20.996
па за тоа имаш нарцисоиди кои ете вршат масакри за внимание. Поголеми нарциси од овие млади генерации нема, толку се неизживеани и преполни со самодоверба. И двата случаи овие не се работи за умоболни, него психопати кои сакаат ете да бидат популарни. Кога имаш такви особи од деца кои се 13 до 21 година, што може да очекуваме друго од овие генерации пораснати на социјална мрежа?
Нема врска муабетот. Допирна точка немаат социјалните мрежи со последниве два масакри. Тој малиот бил бубалица, од книга не станувал, па ете извршил масакр. Сигурно не бил инфлуенсер, со илјадници следачи, полн со самодоверба. Да имал поголема самодоверба и да бил повеќе социјализиран и прифатен од околината, немало да бара внимание на таков начин (ако воопшто е точна веста за вниманието).

Другиот, јеби га, "жолтата минута" го држела малку повеќе. Се закачале и омаловажувале погрешен човек, и биднало што биднало. Некој се справува со боксови, некој со калаш, тоа е.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.742
Поени од реакции
5.016
Ај малку разгледај по форумов и види какви дебилни теми има, прочитај го речникот на поединци како навредуваат итд....Кога модераторите би работеле како што треба, да нема вреѓање, пцуење и експлицитни фотографии , можеби само тогаш форум би имал некоја вредност.
Онаа тема Термин за дебели луѓе прва би ја избришала.
Форумов стана фијаско само вреѓање и пцуење и фалби за диктатори.
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.461
И пак ќе кажам, не мислам дека се виновни децата ниту интернет трендовите. Проблемот е што родителите се отуѓија од децата и децата се отуѓија од родителите. Постои огромна празнина. Првиот начин да се ослободиш од детето е да му го тупниш мобилниот/таблетот во раце и да го натераш да замолчи. Па пет месечно дете знае дека цртаните филмови се најлесен начин за да заспие и да се смири, а за жал не знаат за што служат играчките.

Има ново време, нови технологии, нови трендови, но моралните вредности, љубовта, вниманието и грижата ќе бидат секогаш исти. Секогаш ќе постојат родители и деца. Зборовите никогаш нема да бидат излишни. А во секое време ќе постојат разни искушенија за младите.
Ачесо, таа празнина не е од небо падната. Некој мора да ја предизвика. Тоа отуѓување за кое ти збориш е директен производ на феминизмот. Видела жената како мажот трча по кариера и пари ајде и таа ќе трча. Да ги прашаш идните мајки “сакате ли да се омажите и да имате деца“ ќе ти одговорат со млако “да“, исто како да си ја прашал “сакаш ли сладолед од цреши“ (па да... генерално... зошто не). Ама затоа прашај ги дали ќе одат на школо и градат кариера...
Во модерниот феминистички дом детето е вишок со кој мајката феминистка не знае што да прави ниту сака да научи. Милиони деца се раснати како Коста: меѓу редовни часови на школо, екстра часови за подготовка за натпревари по историја и математика, приватни часови по глума и троа игра со врсниците малиот Коста изгледа се враќал дома само за спиење. И тоа било така со години. Живот меѓу странци.
Инаку избегнувањето одговорност и грабање само на привилегии е типично феминистичко однесување. Биле виновни социјалните мрежи, филмовите, културата на носење и ракување со оружје, секогаш некој друг ви е крив. Кај вас феминистиците е вината, не си ги сакате сопствените деца.
Една од низата предложени мерки за спречување на идни вакви трагедии: зголемување на бројот на училишното обезбедување низ Србија. Влажниот феминистички сон! Одред мажи стои простум да ги брани женичките како би тие можеле на мира да продолжат да упропастуваат генерации додека не остане ниедна генерација за упропастување!
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.267
Поени од реакции
10.947
Ачесо, таа празнина не е од небо падната. Некој мора да ја предизвика. Тоа отуѓување за кое ти збориш е директен производ на феминизмот. Видела жената како мажот трча по кариера и пари ајде и таа ќе трча. Да ги прашаш идните мајки “сакате ли да се омажите и да имате деца“ ќе ти одговорат со млако “да“, исто како да си ја прашал “сакаш ли сладолед од цреши“ (па да... генерално... зошто не). Ама затоа прашај ги дали ќе одат на школо и градат кариера...
Во модерниот феминистички дом детето е вишок со кој мајката феминистка не знае што да прави ниту сака да научи. Милиони деца се раснати како Коста: меѓу редовни часови на школо, екстра часови за подготовка за натпревари по историја и математика, приватни часови по глума и троа игра со врсниците малиот Коста изгледа се враќал дома само за спиење. И тоа било така со години. Живот меѓу странци.
Инаку избегнувањето одговорност и грабање само на привилегии е типично феминистичко однесување. Биле виновни социјалните мрежи, филмовите, културата на носење и ракување со оружје, секогаш некој друг ви е крив. Кај вас феминистиците е вината, не си ги сакате сопствените деца.
Една од низата предложени мерки за спречување на идни вакви трагедии: зголемување на бројот на училишното обезбедување низ Србија. Влажниот феминистички сон! Одред мажи стои простум да ги брани женичките како би тие можеле на мира да продолжат да упропастуваат генерации додека не остане ниедна генерација за упропастување!
Мајката мајката мајката.

Кога ќе добиеш дете скроз небитна е конкуренцијата меѓу мајката и таткото. И двајцата родители се битни за детската фигура и еднакво треба да учествуваат во воспитувањето на детето.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.735
Поени од реакции
8.779
Мајката мајката мајката.

Кога ќе добиеш дете скроз небитна е конкуренцијата меѓу мајката и таткото. И двајцата родители се битни за детската фигура и еднакво треба да учествуваат во воспитувањето на детето.
Мајката е таа која го формира карактерот на детето, и биолошки да земеме постои конекција помеѓу мајката и детето. Таткото е тука да асистира во првите години од животот а после тоа може да има и треба да има и поголема улога. Целата заебанција е што личноста се формира у првите 10 па и помалку год. а се после тоа е манифестација на сето тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom