Влез во Грција со новите услови од мај 2021

Член од
12 март 2012
Мислења
59
Поени од реакции
72
Ја отворив темата за споделување искуства околу влезот во Грција со новите услови - Потврда за вакцинација, ПЦР тест, Потврда за прележан ковид/потврда за присутни антитела и новиот електронски систем за внес на податоци travel.gov.gr, па бујрум искуства и мислења.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
10.663
Поени од реакции
17.344
Не се заебавај, национално прашање е ова, 102.3% од граѓаните на северџанија живеат само за да дојде тој ден, печење на газето на некоја од преубавите плажи кај нашиот јужен сосед.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
13.572
Поени од реакции
7.454
Ја отворив темата за споделување искуства околу влезот во Грција со новите услови - Потврда за вакцинација, ПЦР тест, Потврда за прележан ковид/потврда за присутни антитела и новиот електронски систем за внес на податоци travel.gov.gr, па бујрум искуства и мислења.
Потврда за присутни антитела НЕ важи, неможе.
Грците ги мразам и сега безпари да ми нудат, не им одам таму на одмор..да им ебам се живо и диво.
Тест за деца над 5 годишна возраст...и оди ти сега со две мали деца над пет години, фрлај пари за тестовите, па види дали ти се исплати за една недела или ете десет дена одмор што ќе отидеш.:toe:
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
9.708
Поени од реакции
14.659
Процедурално: Неам пасош и зелен картон. :(
Непроцедурално: Никогаш не сум сакал да одам грција.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.609
Поени од реакции
8.189
Ке си одам во Црна Гора, кога ќе се опаметат грчињата може ќе отидам, макар што и нив ги антиципирам како охриѓани :cautious:
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
3.621
Поени од реакции
24.813
Према последната одлука бр. Δ1α/ΓΠ.οικ. 29925 -1969
....важност од 14.05 до 24.05.2021....влезот за туристи се одвива на следниот начин

....ГП Евзони е отворен за туристи.....работно време од 07-23ч

- Потребни документи
....пополнет ПЛФ образец, најдоцна еден ден пред поаѓање....или најрано 7 дена пред поаѓање.
ПЛФ образецот е задолжителен за секое полнолетно лице....додека ако патува цела фамилија заедно....го пополнува едно лице каде што ги заведува останатите членови.
Значи....се пополнува еден ПЛФ за сите особи кои патуваат заедно.
Истиот треба да се испринта (или зачува во телефон)......и да се приложи на ГП...при влез во ГР.

....потврда за вакцинација....примени две дози...и изминати најмалку 14 дена од приемот на втората доза (важи за сите вакцини)
Потврдата мора да биде и на англиски јазик.....секако верифицирана со QR код

....негативен ПЦР тест....не постар од 72 часа (од моментот на издавање)
тестот мора да биде издаден на англиски јазик. Потребно е и за деца над 5 години.

------
Околу нејаснотиите.....за прележаните од Ковид.
Официјално....од Грчката Влада се вели
Потврда дека сте биле заболени од Ковид....тоест како доказ ПОЗИТИВЕН ПЦР тест....со кој е установено дека сте биле болни од Ковид....или потврда од лекар....каде што се потврдува истото.
Издадено во период од....најмалку 2 ...најмногу 9 месеци од датумот пред патување.
Истите документи треба да бидат.....на англиски јазик.

Околу оваа група на граѓани....има мал проблем во МК бидејќи кај нас не постои Green Pass од МЗ.....така да во пракса како ова би се спровело....во врска оние кои биле заболени од Ковид сеуште е непознато.
Треба државата да го реши проблемот.....тоест да започне да издава Зелен картон (Green Pass)

****без разлика за сите групи....Грција има право да врши брз тест на ГП....по случаен избор.
 
Член од
12 март 2012
Мислења
59
Поени од реакции
72
Темата е за информации и искуства на тие што биле/ќе одат, не е за колку ги сакаме и неќиме Грците, не е стриктно за сончање, скијање и шопинг туку за кој како поминал на граница во периодов што следи, будејќи сега ја пуштија границата и има услови за влез во специфичен период од годината, па со тоа и специфични ситуации на граница, пошто и на паликариите кои работат на граница ќе им биде ново.
Има луѓе кои патуваат натаму од Х причини. Темата е за туризам и патувања, а не за тастатура пеливанство и патриотизам.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
13.572
Поени од реакции
7.454
Темата е за информации и искуства на тие што биле/ќе одат, не е за колку ги сакаме и неќиме Грците, не е стриктно за сончање, скијање и шопинг туку за кој како поминал на граница во периодов што следи, будејќи сега ја пуштија границата и има услови за влез во специфичен период од годината, па со тоа и специфични ситуации на граница, пошто и на паликариите кои работат на граница ќе им биде ново.
Има луѓе кои патуваат натаму од Х причини. Темата е за туризам и патувања, а не за тастатура пеливанство и патриотизам.
Брееее..ама си бил лош:mad:
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
8.409
Поени од реакции
8.088
Брееее..ама си бил лош:mad:
Лош зашто у секоја тема идете офф и сеа треба да губи време да брише и да се замара
како успевате од летување да ја свртите на секс и патриотизам стварно незнам
Иначе наредната недела планирам да идам за Грција ама ми стои нејасен делот околу негативниот тест дали е доволно да го имам у моб или мора да е испечатен и заверен или како год


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
13.572
Поени од реакции
7.454
Лош зашто у секоја тема идете офф и сеа треба да губи време да брише и да се замара
како успевате од летување да ја свртите на секс и патриотизам стварно незнам
Иначе наредната недела планирам да идам за Грција ама ми стои нејасен делот околу негативниот тест дали е доволно да го имам у моб или мора да е испечатен и заверен или како год


Sent from my iPhone using Tapatalk
Во ред, извини..:toe:
 
Член од
12 март 2012
Мислења
59
Поени од реакции
72
Мислам подобро да се носи тестот, да го имаш во тебе на хартија.
Јас треба исто да одам за десетина дена, имам прележано ковид па да видам како ќе оди со документот. Имам решение, потврда од кај матичниот се вади одма ама вели дека треба да биде од релевантна институција, на англиски. Тоа ме интересира како ќе оди, да куртулам 50 евра ПЦР. Мене ми е на 15мин. Меџитлија ама е затворен засега.
 
Последно уредено:
Член од
12 декември 2010
Мислења
8.409
Поени од реакции
8.088
Мислам подобро да се носи тестот, да го имаш во тебе на хартија.
Јас треба исто да одам за десетина дена, имам прележано ковид па да видам како ќе оди со документот. Имам решение, потврда од кај матичниот се вади одма ама вели дека треба да биде од релевантна институција, на англиски. Тоа ме интересира како ќе оди, да куртулам 50 евра ПЦР. Мене ми е на 15мин. Меџитлија ама е затворен засега.
треба да не ти е понов од 2 и не постар од 7 плус греба со нашиве да се замараш да ти го издадат, не ме чуди и појма да немаат и да те шетаат таму ваму а и кога се поплнува тоа ПЛФ како опција не дава антигенски тест така да малку ризик е ако имаш нешто резервирано


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.609
Поени од реакции
8.189
Лош зашто у секоја тема идете офф и сеа треба да губи време да брише и да се замара
како успевате од летување да ја свртите на секс и патриотизам стварно незнам
Иначе наредната недела планирам да идам за Грција ама ми стои нејасен делот околу негативниот тест дали е доволно да го имам у моб или мора да е испечатен и заверен или како год


Sent from my iPhone using Tapatalk
Некни им печатев тест на комшиите и прошле, така да не е лошо да си го имаш печатено.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.303
Поени од реакции
10.053
Само грците останаа да ги викаме цигани, се друго се европеизира, просветли, себевоздигна мме.
Така да уа цигани!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom