Владо Черноземски и атентатот во Марсеј

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
25
Денес, на 16.10.2005 година по повод 71 годишнината од атентатот над српскиот крал Александар Караџорџевиќ, се подигна спомен плоча во чест на атентаторот, Величко Димитров Керин(Владо Черноземски). Плочата беше подигната во Велинград, Р. Бугарија, родното место на Владо Черноземски. Иако бугарин по националност тој направи голем подвиг во име на Македонија. Светот го куртули од персонификацијата на една од најбруталните диктатури на своето време - српскиот крал Александар Караѓорѓевиќ. Исполнувајќи ја пресудата на ВМРО, Владо Черноземски беше свесен дека не може да ја избегне сигурната смрт. Но, сепак се реши, збогувајќи се со сопствениот живот, храбро в очи да ја погледне сопствената цел и да ги оствари не само пресудата на ВМРО, туку и низ неа изразените солзи и копнежи за слобода и пристоен живот на сите обесправени и репресирани поданици на големосрпската хегемонистичка конструкција - Кралството СХС.
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
Свака част, али ми се чини да је тај Владо био за државу у којој би и Турци постали Бугари, а камоли Македонци. И није био за Македонију него за "западну покрајину". А и пошто му је колега био Анте Павелић, не могу да имам симпатија за њега. То је само моје мишљење.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Atentatot na Karadjordjevic ne e "vo imeto na Makedonija" nitu pak moze da bide, tuku e po naracka na Hitler i Musolini, cij izvrshitel e Ante Pavelic!

Organizator na atentatot e licno Hans Shpajdel, asistent na germanskiot voen atashe vo Pariz, zaedno so Musolini. Shpajdel pravi taen plan za atentatot narecen "Tevtonski mech" cija cel e da se likvidira pred se Louis Bartou, francuskiot minister za nadvoresni raboti. Posledniov e najgolema precka za Hitler i Germanija povtorno da se vooruzhi. Isto taka planot celi da se napravi medjunaroden skandal za da moze Hitler da gi otfrli ogranicuvanjata na Germanija nalozeni od pobednicite po Prvata svetska vojna.

Musolini znaci go koristi svojot stitenik Pavelic za izvrsuvanje na atentatot (zatoa Pavelic i dobiva smrtna presuda), a Pavelic koketira so Vanco Mihajlov zosto taa budaletina e terenski izvrsitel. Drug izvrsitel na terenot pak e Bugarot Velicko Dimitrov Kerin a.k.a. "Vlado Cernozemski" -- covek na Vanco Mihajlov -- koj kako mnogu poslusen, e idealen za izvrsuvanje na zadacata.

Bi bilo ubavo da ne zaboravime deka Bugarot Velicko Dimitrov e izvrsitel i na nekolku krupni naracani ubistva protiv nacionalno-svesni Makedonci: Dimo Hadzidimov, Naum Tomalevski i drugi makedonski vodaci.

Aleksandar Karadjordjevic bil krvav i ne samo sprema nas. Toj i dinastijata Karadjordjevic se crni licnosti vo istorijata, duri i za Srbite. No ubistvoto na Karadjordjevic ne treba da mu se pripisuva na makedonskoto nacionalno dvizenje kako sto toa se obiduvaat da go protnat bugarskite propagandisti. Toa e napraveno vo splet na okolnosti vo koi bugarski platenik vo razbienoto VMRO se nashol kako izvrshitel.
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
Национализам је једна опасна болест од које људи ослепе. Па ето и поред живих Македонаца неко тврди да они не постоје. Националисти не виде даље од носа и по њима српско-бугарски односи почињу тек у 19. веку.

За све Бугаре који читају ову тему:

Браћо Бугари дошло је време да оставимо за собом глупе националистичке програме. Толико смо истицали мржњу и тражили само оно што је било најгоре међу нама да смо заборавили колико смо у суштини слични. На ВМРО сајту сам видео посебан подфорум који се зове "Разпад'т на С'рбија". Чему то? :icon_neut Али ја ипак верујем у Бугаре. Хајде да се мало више концентришемо на оно што је добро.

За почетак, свим националистима и Србима и Бугарима препоручујем да крену одавде: http://www.rastko.org.yu/rastko-bg/index.php

Погледајте колико светлих имена је било у историји Бугарске. На те људе треба сви да се угледамо, а не на неке фашистичке подрепаше.
 

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
25
Abe Misirkov, ti za se znaes. Alal da ti e...... iskazuvas nekoi gluposti nauceni od MANU. Kako sto bese i so Mara Buneva......mu bila ljubovnica na Prelic, pa zatoa go utepala....cisti gluposti. Aj nemam namera da se raspravam so vas zatoa sto ocigledno e deka na vas ne moze da vi se dokaze. A za Dimo Hadzidimov.....bil pratenik vo bugarskiot parlament. Sigurno ne kako makedonec, veruj! Pozdrav!
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Сега, да не навлегувам во препирки, но, ВМРО, морам да ти реплицирам, процедурално дека и Јане Сандански бил пратеник во турскиот парламент. Војвода Јован Довезенски бил македонец, кој му го имал увото на српскиот крал. Види, има многу величани предавници или крвници, има многу заборавени и незапаметени херои. Но, да се демонизира Димо Хаџи Димов колку за да се величи друг, сметам дека е погрешно.

Ако веќе имаш барем малкуцка ука и школо, а очигледно дека барем знаеш да чачкаш по интернет (не си тап и глуп), тогаш, немој да паѓаш во стапицата на контрирање по секој цена, ако некој не се сложува со твоето мислење. Ова ми се однесува на Димо Хаџи Димов и неговот учество во бугарскиот парламент.

Заеби тој муабет. Димо е наш херој и патриот, како и Јане.

И за сите: без кавги, препирки, одговорања на темата, за темата, и околу темата.

Благодарам.
 

Konstantin

Филозоф
Член од
6 мај 2005
Мислења
244
Поени од реакции
0
Koga Cernozemski go otepal Aleksandar, Srbive 70godini pletat prikazna deka taka legnat i raskrvaren Kralot srpski na lugeto okolu nego im rekol "Cuvajte mi Jugoslaviju". Nekoi istoriski podatoci velat deka vsusnost poslednite kralski zborovi bile
"Ko me ubi majku mu jebem". Vistinata e nekade pomegu ovie dve raboti definitivno.

btw, koj e benefitot za Makedonija od smrtta na Karadzordzevik?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Повеќе погроми, насилства ио звероштини врз македонскиот народ. Тоа. Ништо друго.
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Нема бенефит:ne:... Се согласувам со Garfield целосно
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
Черноземски.. врховиста.. душман.. да не дискутирам, ме мрзи.
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
3.399
Поени од реакции
19
кој и да бил, и за која цел да го направил тоа, Владо Черноземски треба (ова мошне внимателно,откога прво ќе бидат демистифицирани разни сфаќања кои денес сеуште успеваат да го поделат Македонецот) да биде прославен како човек кој и направил добро дело на Македонија, и Македонецот...ќе ме прашате зошто?
Затоа што, Македонија и Македонецот, во тоа време била во ропство, Македонецот не се чувствувал слободен,во својата земја, бил угнетуван, непризнат, прогонуван и тн...земете го на пример фактот, од 18000 жандарми во Кралството Југославија, 12000 се во Македонија...
Тоа е една огромна бројка, која најдобро ја претставува ситуацијата на Македонците, и сега кога некој ќе го убие творецот на таквата ситуација, без разлика од која цел и за какви причини го сторил тоа, треба капа да му се симне...инаку, Владо Черноземски бил добро обучен терорист, атентатор, кој работел за каузата на Ванчо Михајлов, не бил некој како што погоре прочитав, личност пореметена, со слаб карактер или незнам што, човекот го направил тоа за својата цел, со силна волја како што го прават тоа атентаторите од патриотски побуди...Така треба да ги поставиме работите, не не интересира нас дали Владо Черноземски се чувствувал вака или онака, дали го направил тоа за Ванчо Михајлов или за Македонија, дали било нарачано од Анте Павелич или од незнам кој, човекот покажал дека има незадоволство во Македонија и сакајќи или не придонел за запознавањето на ситуацијата во Македонија од страна на странскиот фактор
 
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.231
Поени од реакции
307
Ti se citas li so pisues be????? Sto da se demistificira tuka? Pa ne ni go vregaj intelektot be, ne sme maloumni. Ubicite kako bugarot Cernozemski i samiot Mihajlov SE bugarskata agentura vo VMRO. Da ti povtorueme li za cii interesi se bori Mihajlov? Ama Cernozemski bil dobro obucen terorist, pa sto so toa, toa li te odusevue??? Bil dobro obucen i potepal red Makedonci. I sea treba da sme ja postavele rabotata na bugarska osnova da go slavime zoso go ubil kralot po naracka. Zalam slucaj. Naracka e naracka.
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
3.399
Поени од реакции
19
се тепале брат тогаш и старо и младо, и тепале се живо и диво, и тоа не не е толку битно, го славеле верувај, песни му пишувале, и тоа не биле Бугари што го славеле, туку Македонци,верувај...јасно ми е мене за чија кауза се борел, но мора еднаш да ја свртиме водата на нашата воденица, а не цело време да плачиме ко п.....
Како можат Бугарите да го слават Јане Сандански, Гоце Делчев, Даме ГРуев, кои се бореле против нивната кауза и да немаат ништо против да ги слават, туку и ги величаат...
И гледај што прават Грците со Александар Македонци,а бе не само шо ги тепал, мамата му ја расплакал, Теба ја разурнал и тн.
Но си немаат Грците проблем со тоа и цел туризам и цела економија им работи со продавање на нешто што ние го имаме а си го отфрламе...
и прашај се зошто немаме споменик на Александар Македонски во Скопје...
а На Тито ќе му правиме
 
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.231
Поени од реакции
307
Pa upravo u toa se razlikueme od Bugarite i Grcite. Tie istorijata ja pravat na smetka na Makedonija, so zavojuvanje na neso so ne e nivno i so lagi kako pokritie. Bugarskata istorija vrie od nelogicnosti, se laga do laga i popunuvanje dupki so makedonska istorija. Na nivno nivo li da se spustame? Gleas i samiot tatarive moraat edna laga miljion pati da povtorat pred sebe za da ja legitimiraat kao vistina. Ni grcistata se u toj film, tolku se ovie tatarive zabegani.

Svati deka Cernozemski ne e nas i ne moze da bide. Ubil kral so bil brutalen sprema nas, no ne samo sprema nas. Cernozemski ostanuva vo istorijata kako platen ubica, nikakvi nacionalni ideali ne go svrzuvaat so makedonskoto dvizenje. Ostaj ti tatarive so si praat prikazni za mali deca i negiraat deka bile sorabotnici na fasizmot. Cernozemski vo istorijata zasekogas e zapecaten kako del nacistickata-fasistickata masina koja e pobedena fizicki i ideoloski. Ti so niv sakas da ne vrzes? Pa cak i od "ekonomska" gledna tocka povrzuvanje so negoviot lilk i delo ne ni odgovara.

A toa za pesnite samo so kazues samo ja potencira teskata situacija pod Karadordevic, kolku TOJ bil okrvaven, a ne kolku Cernozemski raboti na makedonskoto delo.
 

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
25
Lavot напиша:
кој и да бил, и за која цел да го направил тоа, Владо Черноземски треба (ова мошне внимателно,откога прво ќе бидат демистифицирани разни сфаќања кои денес сеуште успеваат да го поделат Македонецот) да биде прославен како човек кој и направил добро дело на Македонија, и Македонецот...ќе ме прашате зошто?
Браво бе момче!!!! Вака може да размислува само прав патриот и разумен човек!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom