Владина цензура на Твитер- докази и сведоштва

Член од
6 декември 2022
Мислења
754
Поени од реакции
1.025
Му се смееја на Едвард Сноуден, бил предавник, параноик, на конзервативците им се смееја: нема цензура, тоа вие само така фантазирате, срам да ви е- а и конзервативците пак: нас нѐ цензурира менаџментот на социјалните мрежи, тие се политички настроени како прво, итн. Откога Маск го презеде Твитер, на површина излегува вистината за цензорите на Твитер- владините служби на САД. ФБИ предничел во тој поглед. Иако повеќепати побиена со цврсти факти, теоријата за руско мешање во американските избори преку лажни профили низ социјалните мрежи продолжува да живее по победата на Бајден и ФБИ (меѓу другите) формира комисија која ќе испитува каде клетиве Руси ќе пробаат да влијаат врз изборите. Оваа комисија го бомбардира Твитер со постојани барања да копаат по докази за руска вмешаност. Главниот за сајбер безбедност на Твитер им одговорил дека такви докази нема:
Mat Taibi's feed on Twitter: докази дека Твитер во поставата пред Маск бил подложен на владина цензура до мило мајче
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
754
Поени од реакции
1.025

Kajgana Shop

На врв Bottom