Владика Петар: Жените се виновни за големата стапка разводи во Македонија

Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Само таму им е мозокот во пари, пари, пари, крв да серат. Господ гледа на овој ден да ги казни сите до еден, по една свинска коленица која гарант ја кркаат во ноќиве и ги бројат паричките кои ги оставивме за Велигден да им се заглави во грло и последна да им биде. Крадат на мртво, он ќе збори за виновник пу да ви се плукнам во фаците апашки! Додека пола Македонија гладува, они по 50 денари собираат да ти испејат за Велигден, кај го пишал Бог тарифников да го видиме, криминалциве кој ни го ставија пред нос. Возат дебел гз во 100 000 евра, пијат јадат како стоки, додека пола гладуваат. И ќе ми се крстат во име на Бога, срам ве било клошаришта верата ни ја изопачивте не натеравте во ништо да не веруваме. Ни денар да не оставате во црква, дали сте слушнале да дадат донација на сиромашни? Дали сте виделе вие некое добро од овие неранимајковци кои се луксузираат во име на Бога? Кај си Боже да се симнеш по земја и да ги видиш твоиве проповедници како живеат. Апаши!
Паметни се тие апаши , знаат дека господ гледа се па си купиле џипови со затемнети стакла ;)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Да те поправам само.
Во Скопје и по повисока тарифа млатат, срамота.
И уствари сега приметив попов кај мене сте го отвориле нит со љубов има врска, нит со секс овој иде во чек дис аут.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Во Скопје и по повисока тарифа млатат, срамота.
И уствари сега приметив попов кај мене сте го отвориле нит со љубов има врска, нит со секс овој иде во чек дис аут.
Море како немал врска со секс, поп да немал врска со секс, морген тоа :ROFLMAO:
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Само таму им е мозокот во пари, пари, пари, крв да серат. Господ гледа на овој ден да ги казни сите до еден, по една свинска коленица која гарант ја кркаат во ноќиве и ги бројат паричките кои ги оставивме за Велигден да им се заглави во грло и последна да им биде. Крадат на мртво, он ќе збори за виновник пу да ви се плукнам во фаците апашки! Додека пола Македонија гладува, они по 50 денари собираат да ти испејат за Велигден, кај го пишал Бог тарифников да го видиме, криминалциве кој ни го ставија пред нос. Возат дебел гз во 100 000 евра, пијат јадат како стоки, додека пола гладуваат. И ќе ми се крстат во име на Бога, срам ве било клошаришта верата ни ја изопачивте не натеравте во ништо да не веруваме. Ни денар да не оставате во црква, дали сте слушнале да дадат донација на сиромашни? Дали сте виделе вие некое добро од овие неранимајковци кои се луксузираат во име на Бога? Кај си Боже да се симнеш по земја и да ги видиш твоиве проповедници како живеат. Апаши!
МПЦ ти е најдобар бизнис.
1. Не плаќа данок
2. Законски е монопол (забрането е отварање друга православна цркава)
3. Нема регулаторна комисија
Еееее да можев да купам акции од МПЦ :noze:....еееее
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
И уствари сега приметив попов кај мене сте го отвориле нит со љубов има врска, нит со секс овој иде во чек дис аут.
Како нема врска со секс? Па нели глеаш дека поповите не` сексаат како ќе стигнат.
 
3

321456

Гостин
Истото ќе го напишам од темата за бричењето на зетот.
Обичаите, традициите и во случајов религијата, сведени на симболично ниво се толерираат, ама кога ќе се покажат во некое „вистинско светло“ се гледа колку се апсурдни.

Владиката не кажа ништо шокантно. Тоа се истите ставови дека жената треба да е покорна и да молчи.
Јас како што разбрав го осудува само блудот и прељубодејствието на жените, а мажите ги амнестира од одговорност за бројот на разводи во Македонија.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
МПЦ ти е најдобар бизнис.
1. Не плаќа данок
2. Законски е монопол (забрането е отварање друга православна цркава)
3. Нема регулаторна комисија
Еееее да можев да купам акции од МПЦ :noze:....еееее
Абе тој слава што ми отвараше плачеше како мало дете зш данок сакале да им стават. Абе оданочи ги овие со 80% и така се одречени од земски уживања, можат и со 500 денари да поминат. Само данок и тоа највисок на цел свет, е тек тогаш да се научат да постат.
Не пушат родео поповиве, малборо пушат ги гребеле на грлото. Пу.
 
Член од
9 март 2013
Мислења
1.313
Поени од реакции
580
Па ако ти живееш според напишаното, зошто тогаш ти осудуваш други. Кој како сака така ќе си живее. И попот ако е толку праведен според тебе, зошто осудува други? Си се побиваш сам себе со изјавите.
Што се мешаш во животот на другите. Биди си верник, најди си добра жена, омажи ја, нека ти роди деца, кршете паричка за Божиќ, вапцајте јајца за Велигден, оди си во Црква секоја недела, пости си... Никој не ти забранува и не те прави виновен за тоа. Кои сте вие (ти и попот) да зборува за другите луѓе кои не живеат така? Имате тапија од господ да осудувате?
Свештено лице има задача да проповеда,прекорува и води верниците по вистинскиот пат.Никој не те тера со сила да го слушаш и веруваш.Тој си ја исполнува својата должност а некој кој не верува го осудува како другарките одозгора (постовите)
Мене ако ме прашуваш КОЈ ВО ШТО САКА НЕКА СИ ВЕРУВА И ЖИВЕЕ.
не ме интересира за никого.А форумов е простор за искажување на свои мислења.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Како нема врска со секс? Па нели глеаш дека поповите не` сексаат како ќе стигнат.
Нас може не, али некои деца гарант би се сложиле со ова.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Не беше цитатот кон мене ама попот дава вакви изјави зошто е официјален преставник на институција во која парот склучил брак, значи попот не се меша во бракот ниту кажува за оние што живеат вонбрачно и фактички неможат ни да се разведат туку за оние дволични што се венчаат по цркви што даваат заклетви како ќе бидат верни, во добро и во лошо итн а не го прават тоа.

Инаку да не бидам сватен погрешно не се согласувам целосно со изјавата на попот, а и истот ако сака тежина да има неговиот збор (и да се почитува) прво треба да биде скромен како црковно лице а не да има вили, имот еден куп, џипови итн.
Добро за ова ли треба да се објаснуваме?
Подобро да се разведеш ако не „оди“ отколку да трпиш и да бидеш мизерен и несреќен. Не само ти што ќе бидеш несреќен во тој брак и сите наоколку ќе ги правиш мизерни. Лошо е кога некој друг почнува да ги објаснува и осудува твоите постапки во врска со ова прашање, зошто истиот ама ич не знае како ти е дома. Луѓе сме, не знаеш животот што ти носи, не знаеш во каква ситуација ќе си и дали ќе можеш да одолееш на некои искушенија. Но тоа не значи дека треба некој поп да те прави „помал човек“ од другите. Се уште не сме до тоа ниво каде можеме да си ги контролираме чувствата и мислите, затоа не треба да се суди.
 

spaso

Discover the ultimate in relaxed romance with the
Член од
5 септември 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
779
Vladikata e totalno vo pravo isto kako so vika Baze Klaus ... a zena a gjavol isto ti e toa :DDD
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Vladikata e totalno vo pravo isto kako so vika Baze Klaus ... a zena a gjavol isto ti e toa :DDD
Спасо сто пати сум ти рекла така вецето напола да не го оставаш, дочисти па седни на компјутер.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Свештено лице има задача да проповеда,прекорува и води верниците по вистинскиот пат.Никој не те тера со сила да го слушаш и веруваш.Тој си ја исполнува својата должност а некој кој не верува го осудува како другарките одозгора (постовите)
Мене ако ме прашуваш КОЈ ВО ШТО САКА НЕКА СИ ВЕРУВА И ЖИВЕЕ.
не ме интересира за никого.А форумов е простор за искажување на свои мислења.
Да попот треба да си ги води верниците во црквата, а не да дава јавни изјави за медиуми притоа омаложувајќи и навредувајќи го целиот женски род во Македонија. Не ли мислиш дека и мажот и жената треба да се трудат за да опстане бракот? Не ли мислиш дека и мажот е исто толку виновен за развод како и жената? Со оваа изјава попот тврди дека жените треба да се покорени робови кои во никој случај не смеат да го искажат своето мислење или не дај боже да бидат глава на едно семејство. Или пак не треба да се побунат доколку се малтретирани физички и психички, оти нели, треба да се покорат и да трпат. Не сме ние живи суштества? Немаме право на глас? Не треба да имаме еднакви права на живот, творење и слободно дејствување како и мажите?
 
Член од
1 јануари 2013
Мислења
312
Поени од реакции
363
Коментарот на владиката не` погодува затоа што дотичниот смета дека жените не треба ни под разно да помислат на развод, туку треба да трпат психифизичко малтретирање, понижување и неверства и секако да штанцаат што повеќе деца за да имаат црковните пастири што повеќе овчички за стрижење.

И не знам како имаш образ да обвинуваш некого за блуд и разврат, кога пред некое време сам си се пофали дека мажите смеат да изневеруваат затоа што им личело. Или ти мислиш дека кога маж се ебе наоколу тоа не е блуд и разврат?
Јас тогаш за тој коментар кажав дека е само шала,така да аргументот по основ тој коментар ти е невалиден.А јас пак ќе се повторам и стојам на тоа што го кажав што има тебе и останатите како тебе да ве погодува коментарот на владиката,освен ако не сте некој развратни жени,толку сакам да знам.Настрана какви коли возеле владиците и поповите,колку пари имале,дали и колку донирале,не донирале,разводи и малтретирање.Оти знаеме дека не е само жената малтретирана има доста и случаеви каде што мажот е малтретиран и дури мислам дека таквите случаеви се повеќе,само што мажите ќутат и не пријавуваат,најчеста причина е од самиот срам и страв дека ќе бидат исмејувани од своите пријатели исто мажи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom