Владика Петар: Жените се виновни за големата стапка разводи во Македонија

Член од
6 февруари 2009
Мислења
34
Поени од реакции
27
Член од
19 август 2010
Мислења
1.365
Поени од реакции
2.053
Десет држави со најголема полова еднаквост:

Sweden
Netherlands
Denmark
Switzerland
Finland
Norway
Germany
Singapore
Iceland
France


Десет држави со најмала полова еднаквост:

Yemen
Chad
Niger
Mali
Congo
Afghanistan
Papua New Guinea
Liberia
Central African Republic
Sierra Leone

Што мислиш, каде е стапката на криминал поголема? Во Шведска и Данска или во Конго и Мали?
Каде има најдобри услови за живот? Во Шведска или во Папуа Нова Гвинеја? :icon_lol:
Да, и 99% од од тие држави се населени со Белци и после расата била само боја, а расизмот глупост :) Ете видиш драга Мачорке пак дојдовме до моето .Кога тогаш сите паѓате на брашното(y)

Ако сакаме да правиме споредби секогаш се споредува минатото со сегашноста. Спореди го криминалот во овие европски држави пред 50 години, а спореди го денес, па ќе видиш дека е зголемен 10 пати.Голем удел има и тоа што јас го зборувам, но и населување на црнечки , азијатски и арапски пачаври таму коишто тотално им ја уништуваат државата.

Ти никогаш и не си била во тие Скандинавски држави, и дел од Европа. Во суштина тие држави се и многу повеќе конзервативни од Македонија во многу работи. Англија не е Лондон само, Франција не е Париз само, Шведска не е Стокхолм само. Отиди во било кое помало место таму е конзервативно, затворено и традиционално.

Тоа е тоа што баш јас го зборам. Скандинавците и општо белците за да го задржат баш тоа што го створиле со милениуми треба да се и множат, раѓаат за да сета таа култура и цивилизација опстане. Без наталитет и принови сето тоа ќе пропадне, ниедна цивилизација нема да опстане ако неме висок наталитет, затоа што имигрантите во Европа имаат 5 пати поголем наталитет од Белците, а со тоа тие наметнуваат нивна култура и традиција и нивната култура станува доминантна. Како може ти на некој да му наметнуваш правила на игра кога ти си 5 души, а тој 75 ? Луѓето не се еднакви, расите не се еднакви. Сите имаат генетика преродредена на еволуција и развиток. Тоа можеш секаде да го приметиш ако прошеташ низ Западна Европа. Еден куп квартови во Лондон денес личат на Пакистан и Индија, а не на Британија. Денес во Германија секој град има “мал Истанбул“ и куп џамии, убиства, криминал.
 

Змејко и

Гледачот Дуле од Велес
Член од
10 април 2005
Мислења
1.103
Поени од реакции
1.419
Јас не ја гледам мојата жена како машина за раѓање деца, туку мајка во секоја смисла на моите деца и воспитувач на истите потпомогната од мене во секоја потешка работа.
Бел брате, ти твојата жена ја гледаш само во твоите влажни соништа. Тешко дека со тој ум ќе најдеш некоја, освен ако не се запатиш кон најблиската ментална институција.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Јас ти зборувам за природни закони онакви какви што природата не создала, а тој ми збори за Устав на Р.М:facepalm:
Уставот е менлива работа, природните закони не се !
Јас не ја гледам мојата жена како машина за раѓање деца, туку мајка во секоја смисла на моите деца и воспитувач на истите потпомогната од мене во секоја потешка работа. Како може да гледам некоја како машина за раѓање кога за истата сум се оженил со љубов и да биде мајка на моите деца? Зошто тресете само глупости, новинарски патки со тоа “ машини за раѓање“, “ропство“ и други булшит глупости. Научи да разграничиш конзервативно со примитивно. Огромна е разликата. Прошетај секаде низ Европа и ќе видиш дека девојките од стриктно конзервативните семејства дали националистички или христијански се и најобразованите, најнормалните девојки таму ! За твоја информација јас никогаш не сум стапнал во кафана, а и со години не сум ставил капка алкохол во себе(y) Конзерватизам не е жена во кујна, а маж во кафана. Тоа е идиотизам, а не конзерватизам. На секој конзервативец и националист семејството и децата му се светиња во животот ! Тоа запомни(y)

Кај сите видови животни има полови обврски, машки и женски работи. Зошто женските обврски да станат машки, а машките да станат женски?
Добро океј, мајката треба да биде одгледувач и воспитувач на децата и да се грижи за домот. А каде е улогата на таткото во воспитувањето на децата. Колку што разбрав ти си сопруг и татко, толку не те влече да си ги воспиташ децата, да поминеш дел од денот со нив?
Друго, доколку некој остане без жена (не мора да е развод, еве на пример смрт). Децата ќе останат незгрижени и невоспитани зошто не е работа на таткото да ги воспитува и да се грижи за нив?
Глупост до глупост друже... Жално дури...
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.282
Јас ти зборувам за природни закони онакви какви што природата не создала, а тој ми збори за Устав на Р.М:facepalm:
Уставот е менлива работа, природните закони не се !
Јас не ја гледам мојата жена како машина за раѓање деца, туку мајка во секоја смисла на моите деца и воспитувач на истите потпомогната од мене во секоја потешка работа. Како може да гледам некоја како машина за раѓање кога за истата сум се оженил со љубов и да биде мајка на моите деца? Зошто тресете само глупости, новинарски патки со тоа “ машини за раѓање“, “ропство“ и други булшит глупости. Научи да разграничиш конзервативно со примитивно. Огромна е разликата. Прошетај секаде низ Европа и ќе видиш дека девојките од стриктно конзервативните семејства дали националистички или христијански се и најобразованите, најнормалните девојки таму ! За твоја информација јас никогаш не сум стапнал во кафана, а и со години не сум ставил капка алкохол во себе(y) Конзерватизам не е жена во кујна, а маж во кафана. Тоа е идиотизам, а не конзерватизам. На секој конзервативец и националист семејството и децата му се светиња во животот ! Тоа запомни(y)

Кај сите видови животни има полови обврски, машки и женски работи. Зошто женските обврски да станат машки, а машките да станат женски?
Не можеш да очекуваш дека секој ќе се придржува кон природните закони. Уставот е менлив но половата еднаквост им е гарантирана. Факт е дека не секој го почитува, и следствено на тоа не секоја жена ќе ја добие таа еднаквост. Познавам колеги од Европа кои немаат никаква врска со религија па нивните блиски се супер образовани, познавам и религиозни кои исто така имаат супер образование. Кафаната онака ја наведов, не алудирав на тоа дека ти си кафански човек. Семејството може да е свето и на луѓе кои не се конзервативци ниту националисти. Пак зависи од луѓето, што сакаат, што ќе создадат и дали ќе го одржат тоа.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
1.365
Поени од реакции
2.053
Бел брате, ти твојата жена ја гледаш само во твоите влажни соништа. Тешко дека со тој ум ќе најдеш некоја, освен ако не се запатиш кон најблиската ментална институција.
Ти од каде знаеш дека јас не ја најдов веќе?:)
Јас сум контактирал со многу девојки слични на мене. Не е проблем да најдеш верувај(y)
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Зошто да е ограничен Македонецот на 40-50 квадрати? Кој ти забранува да створиш повеќе?
За земјоделието, да, треба храброст да извадиш кредит, ама има чесни луѓе што работат во производство и заработуваат. Ама како против срамот и стигмата. Денес читам дека Монсанто ќе влегувале во Македонија. Срамота е да јадеш ГМО, не е срамота да работиш.
Треба да се подзамислат македонските мажи.
Не е Македонецот ограничен на 40-50 квадрати, туку за толку се има, а кој забранува, па газдите што даваат 8-15 илјади плата и банките што даваат кредити со камати до небо, како и оние што откупуваат земјоделски производи и не плаќаат на време, а нема кој да ги спречи во тоа.
Не дека сакам да правам споредба, ама во Југославија имало далеку подобри услови за населението, кредит за стан на 20 години со 1%, пари од земјоделие и тоа од еден ират, куќи и станови се купувале и тоа со 20 декари нива.
Денес тоа е ограничено, бидејќи тие што се прават газди, нема да бидат долго газди, бидејќи кој ќе ти работи тебе за 200Е, ако може со земјоделие да извади 1000Е месечно ?
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.711
@ PurplePuma
Еве ти познаваш такви жени, но таквите се малку. Муабетот ми беше дека мажите на темава зборат како сите девојки и жени во Македонија да се посветени на кариерата, а тоа не е точно.

@ blue ladybug
И јас познавам жени кои студираа, па после беа на пост-дипломски, а за сето тоа време децата ги чуваа бабите. За мене тоа не е во ред. Но секој со својот ум.
Фала на пофалбите:) :X3:

Не знам кој од форуџиите/форумџиките кои коментираа на темата се во брак. Јас сум ги имала истите мисли кога сум била помлада и сум била девојка, но кога стапив во брак, многу работи се сменија.
Многу сакав ако некогаш се омажам, да си го задржам презимето. Кога стапив во брак, сфатив дека формалните работи околу имиња и презимиња се најспоредната работа.

Пумето знам дека има дечко и дека и е добро, мислам дека и ти имаш долга и успешна врска. Чувајте си ги момчињата и не се обазирајте на типови како владиката.
Го спомав чисто да не сум офтопик:D
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.436
Како го погоди баш тој сојуз на жени, лилјана не е главна таму она само ги подржува. А бре тие се најголеми робовладели моментално, пола плата им земаат на тие што работат кај нив, остај што глумат лудило дека прават нешто за жените, они со прст немаат мрднато...
--- надополнето: 8 мај 2013 во 19:03 ---

Пумице, државата дава државно земјиште на користење на одреден период. И субвенции дава зависно која култура ќе ја одгледуваш, ако сакаш да работиш земјоделие. Има начини распрашај се. Не знам дали си од Ск, ама овој град јасне би јадела ни еден зеленчук или овошје, кој знае што се има во него, па и во твој двор да ти е растено...
Хах, во мој двор е 100% органско, не се секирај :)
Со задоволство би садела и би вадела нешто, и би копала.
Не се плашам јас од работа.
Но се плашам дека сите други се токму такви како што ти ги опишуваш :)

Имам пријатели дипломирани агрономи, не им паѓа на памет да си ја работат браншата... испод чест им е.
 
Член од
15 април 2013
Мислења
44
Поени од реакции
37
Да, и 99% од од тие држави се населени со Белци и после расата била само боја, а расизмот глупост :) Ете видиш драга Мачорке пак дојдовме до моето .Кога тогаш сите паѓате на брашното(y)

Ако сакаме да правиме споредби секогаш се споредува минатото со сегашноста. Спореди го криминалот во овие европски држави пред 50 години, а спореди го денес, па ќе видиш дека е зголемен 10 пати.Голем удел има и тоа што јас го зборувам, но и населување на црнечки , азијатски и арапски пачаври таму коишто тотално им ја уништуваат државата.

Ти никогаш и не си била во тие Скандинавски држави, и дел од Европа. Во суштина тие држави се и многу повеќе конзервативни од Македонија во многу работи. Англија не е Лондон само, Франција не е Париз само, Шведска не е Стокхолм само. Отиди во било кое помало место таму е конзервативно, затворено и традиционално.

Тоа е тоа што баш јас го зборам. Скандинавците и општо белците за да го задржат баш тоа што го створиле со милениуми треба да се и множат, раѓаат за да сета таа култура и цивилизација опстане. Без наталитет и принови сето тоа ќе пропадне, ниедна цивилизација нема да опстане ако неме висок наталитет, затоа што имигрантите во Европа имаат 5 пати поголем наталитет од Белците, а со тоа тие наметнуваат нивна култура и традиција и нивната култура станува доминантна. Како може ти на некој да му наметнуваш правила на игра кога ти си 5 души, а тој 75 ? Луѓето не се еднакви, расите не се еднакви. Сите имаат генетика преродредена на еволуција и развиток. Тоа можеш секаде да го приметиш ако прошеташ низ Западна Европа. Еден куп квартови во Лондон денес личат на Пакистан и Индија, а не на Британија. Денес во Германија секој град има “мал Истанбул“ и куп џамии, убиства, криминал.
Белчо, остави Кол оф дјути и уплати си спортска. Се кладам дека си обично кускуле со Роналдо на ѕидот и неостварена желба за дунда. Не си мрднал од дупката кај што те склепал стариот твој и те праќа по цигари секој ден. Мајка ти те влечела по цркви каде си собирал пари од икони додека некој импотентен сероња како Петре ја работел со свеќа во некој подрум од божјиот дом. Сум видел доста црви како тебе и сите наликувате во своите физички и ментални нарушувања, без малку храброст да погледнете некој в очи. Затоа и се влечете по форуми.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.436
langelina Како би ти истапшала сега еден аплауз на постов...
БРАВО! Поубаво не можеше да биде склопено ова твоето.
Освен првата реченица. Има и жени со кариера и со семејство(каде децата се на возраст над 10 години) и пост дипломски дури учат. Јас лично познавам неколку. Само што се многу ретки...
Ако не се лажам, имаме и таква форумџика.
На 20 родила дете, факултет си завршила, ништо не и фали :)
Зависи се од тоа како се перцепираш себеси и колку веруваш во себе.
И секако, колку си способен животот во свои раце да го земеш, наместо да квачиш колку ти е тешко :)

Мајка ми ме има родено мене на 22, дипломирала после моето раѓање... и уште ред други професионални успеси, после моето раѓање.
Се се може, кога се сака.
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.543
Ако сакаме да правиме споредби секогаш се споредува минатото со сегашноста. Спореди го криминалот во овие европски држави пред 50 години, а спореди го денес, па ќе видиш дека е зголемен 10 пати.Голем удел има и тоа што јас го зборувам, но и населување на црнечки , азијатски и арапски пачаври таму коишто тотално им ја уништуваат државата.
Не трескај глупости, ти не ја споредуваше сегашноста и минатото, туку тврдеше дека земјите каде жените имаат најмногу права имаат и највисока стапка на криминал. Јас ти дадов релевантни статистички податоци, дека не само што не е така, туку е баш обратно. Тоа е доказ дека правата на жените и криминалната стапка се во обратнопропорционална врска.
Земјите со највисока стапка на полова еднаквост се истовремено и најразвиените земји, во секој животен аспект, ти можеш и на глава да стоиш и до утре да ја носиш дискусијата во друга насока, ама фактите се тие. А во скандинавските земји е повеќе од очигледно дека ТИ никогаш не си стапнал, во спротивно ќе знаеше дека би ти се изнасмеале на глупостите кои ги трескаш, а можда дури и лудачка кошула би добил.



Батали тоа, него кажи ми колку деца имаш ти? Сигурно имаш 5-6 до сеа, а?
Кажи ми, како успеваш да ги издржуваш? Не зборувам за луксуз, зборувам за основни егзистенцијални потреби. Како успеа да купиш стан/куќа, или па како плаќаш кирија, како успеваш да плаќаш струја, парно, вода, да донесеш храна на маса, да ги облечеш децата? Сепак, знаеш и сам дека трошоците за одржување повеќедетно семејство се прилично високи.
И кога воопшто ти одиш на работа, кога задњиве два дена, на пример си скиснал на темава и дење и ноќе, дури и во 4 саат сабајле си тресел нешто, па после тоа цел божји нареден ден пак?

Дај откриј ни ја тајната те молам, за да можеме и ние да го следиме твојот светол пример.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.141
Поени од реакции
1.023
пробал Човекот, и си знае. од искуство си збори.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.436
@ PurplePuma
Еве ти познаваш такви жени, но таквите се малку. Муабетот ми беше дека мажите на темава зборат како сите девојки и жени во Македонија да се посветени на кариерата, а тоа не е точно.

@ blue ladybug
И јас познавам жени кои студираа, па после беа на пост-дипломски, а за сето тоа време децата ги чуваа бабите. За мене тоа не е во ред. Но секој со својот ум.
Фала на пофалбите:) :X3:

Не знам кој од форуџиите/форумџиките кои коментираа на темата се во брак. Јас сум ги имала истите мисли кога сум била помлада и сум била девојка, но кога стапив во брак, многу работи се сменија.
Многу сакав ако некогаш се омажам, да си го задржам презимето. Кога стапив во брак, сфатив дека формалните работи околу имиња и презимиња се најспоредната работа.

Пумето знам дека има дечко и дека и е добро, мислам дека и ти имаш долга и успешна врска. Чувајте си ги момчињата и не се обазирајте на типови како владиката.
Го спомав чисто да не сум офтопик:D
Не да не е точно, среќни они ќе беа да бидат македонските жени посветени на кариера.
Како што гледам, овие моја генерација и помлади, се посветени на алкохол и фаќање врски за упис на факултет, нормално некој што можат да го завршат..пак со врски.
Од нив кариера не можеш да очекуваш, од причина што успех во животот им е да бидат дел од администрацијата, а тоа не знам дали може да се смета за ,,кариера,,. :)

Што се однесува до одговорот кон Бубамарката, јас сум дете родено од студентка :)
Во животот не се сеќавам дека ми фалела мајчинска грижа, напротив, а мајка ми конкретно е апсолвентка на вториот факултет, па сака и мастер да запише.
Иако има денес 40+ години и уште едно 10 годишно дете :)

Што се однесува до имиња и презимиња, да, формална работа се, но се работа на избор. На кој како му е ќеиф, така ;)

Што се однесува до владиката, кога му кажав на дечково што рекол тој, иако дечково мој се декларира како верник, си направи една ваква фаца :facepalm:

Не сме растени, ни јас, ни тој, во такво ,,патријахално, традиционално,, семејство, и не ни знаеме како тоа изгледа ;)
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.141
Поени од реакции
1.023
Само таму им е мозокот во пари, пари, пари, крв да серат. Господ гледа на овој ден да ги казни сите до еден, по една свинска коленица која гарант ја кркаат во ноќиве и ги бројат паричките кои ги оставивме за Велигден да им се заглави во грло и последна да им биде. Крадат на мртво, он ќе збори за виновник пу да ви се плукнам во фаците апашки! Додека пола Македонија гладува, они по 50 денари собираат да ти испејат за Велигден, кај го пишал Бог тарифников да го видиме, криминалциве кој ни го ставија пред нос. Возат дебел гз во 100 000 евра, пијат јадат како стоки, додека пола гладуваат. И ќе ми се крстат во име на Бога, срам ве било клошаришта верата ни ја изопачивте не натеравте во ништо да не веруваме. Ни денар да не оставате во црква, дали сте слушнале да дадат донација на сиромашни? Дали сте виделе вие некое добро од овие неранимајковци кои се луксузираат во име на Бога? Кај си Боже да се симнеш по земја и да ги видиш твоиве проповедници како живеат. Апаши!
Да видиш, дојдоа да пеат им дадов 100 денари, потоа ми пискаа дома зошто си дал 100 многу е.

Потоа ги срекавам после 15 мин поповите истите и одам позади нив и си велат ,,нема пари џабе блееме по куките .... ццц
 

Kajgana Shop

На врв Bottom