Влада на Македонија

D

Deleted member 12196

Гостин
Имаат поморска граница и со Данска и Шведска не се далеку.
Немаат поморска граница со Шведска, ги делат меѓународни води.
За Данска да не правиме муабет. Нема логика северно од Германија морето да припаѓа на Полска.
Полска на запад се граничи со Источна Германија, на југ со Чехословачка, на исток со СССР, на север делумно со СССР и морето. Значи комплетно заобиколена со комунистички земји.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.792
Поени од реакции
29.257
,,,razedinetosta vo Makedonskiot kampus na ovaa " teritorija" da go preskokneme , tukashnata forumska razedinetosts e dovolen pokazatel deka so " teritorijava" se sluchuva toa shto zasluzhuva taa grupa na etnikum zastapena megju drugite etnikumi,,,
,,,ne deka ne se potrebni razlichitosti na mislenja no ovoa e koj na klinec koj na plocha,,,
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.634
Поени од реакции
4.936
Немаат поморска граница со Шведска, ги делат меѓународни води.
За Данска да не правиме муабет. Нема логика северно од Германија морето да припаѓа на Полска.
Полска на запад се граничи со Источна Германија, на југ со Чехословачка, на исток со СССР, на север делумно со СССР и морето. Значи комплетно заобиколена со комунистички земји.
Малку ти е стар атласот. Ај оффтооик е.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.357
Поени од реакции
25.051
Северџанството деновиве е уклучено на турбо, сите се координирани да верглаат едно те исто, што значи Гоце е веќе даден на бугарите. Две од најчестите глупости што ги читам деновиве се - Гоце бил курвар. - Гоце нема да ми ги рани децата.
Пошо северџанството не се искурва со се македонско, и пошо еве веќе четири години како земаме 500 евра плата.
Автоматски споено мислење:

Седат Сулејмани, кој дипломирал општествени науки и работел во приватен бизнис, е предложен за заменик-министер во ресорот култура. Во биографијата, во социокултурни активности навел дека е основач на невладини организации за култура и уметност и менаџер на проект „Братството не бира граници“ и „Традиционални уметнички ракотворби“ во соработка со две општини од Турција.

Колку културни дудлачи како амон мра, кардуловци и останати невладини испрдоци извисија? Убајна :D
 
Последно уредено:
D

Deleted member 12196

Гостин
Северџанството деновиве е уклучено на турбо, сите се координирани да верглаат едно те исто, што значи Гоце е веќе даден на бугарите. Две од најчестите глупости што ги читам деновиве се - Гоце бил курвар. - Гоце нема да ми ги рани децата.
Пошо северџанството не се искурва со се македонско, и пошо еве веќе четири години како земаме 500 евра плата.
Кога ќе им го дадеме Гоце на Бугарите веднаш ќе нè примат во ЕУ.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.642
Поени од реакции
27.896
Северџанството деновиве е уклучено на турбо, сите се координирани да верглаат едно те исто, што значи Гоце е веќе даден на бугарите. Две од најчестите глупости што ги читам деновиве се - Гоце бил курвар. - Гоце нема да ми ги рани децата.
Пошо северџанството не се искурва со се македонско, и пошо еве веќе четири години како земаме 500 евра плата.
Автоматски споено мислење:


Седат Сулејмани, кој дипломирал општествени науки и работел во приватен бизнис, е предложен за заменик-министер во ресорот култура. Во биографијата, во социокултурни активности навел дека е основач на невладини организации за култура и уметност и менаџер на проект „Братството не бира граници“ и „Традиционални уметнички ракотворби“ во соработка со две општини од Турција.

Колку културни дудлачи како амон мра, кардуловци и останати невладини испрдоци извисија? Убајна :D
Screenshot_20200919-133746.png
Аман бе другар,од пред месец дена се пуштени северџаните.Ехеј ние уште на 1ви август дознавме за Гоце
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.609
Поени од реакции
81.286
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Imase tuka malce uloga SJO koe bese formirano za sto bese formirano i vo koe Apasiev bese aktiven ucesnik i sesrdno podrzano od sarenite ili sega po novo levicarite. Onaka de kolku da ne se zaboravi posto nekako kako da imate selektivna memorija. Kako zavrsi SJO manje vise na site im e poznato.
Ех сега прв муабет на секој криминалец е не бев јас туку без докази ми натураат дело. А и да ти кажам со оглед на тоа какви се индиции изглегоа од снимките добро и помина. Да не беше политизирано СЈО ќе требаше доживотен затвор да добие за поттикнување насилства и злоупотреба на функцијата.
А инаку кој тоа се обидува да скрие дека 6 месеци Апасиев работел за хонорар таму? Милион пати е објавено тоа на форумов и сите сателити на власта го повторуваат како папагали по цел ден, а и мене лично не ме интересира како лик, ниту пак се идентификувам нешто многу со неговите срценца на Твитер и колнења/пцуења по жени.
Што се однесува до ШР, не дека не си во право на нејзината улога откако влегоа комуњарите(имаше и претходен стадиум, кога се протестираше за Мартин Нешковски и малку потоа), но премногу значење и придаваш. Маргиналци беа при сета политичка битка и апсолутно небитни. Самиот Заев, малку поднапиен, добро ги опиша.
Значи да скратам, не дека не се согласувам во глобала за тоа што го пишуваш. Не дека не се согласувам со тоа дека тие што ја кршеа канцеларијата на Претседателот, фрлаа со шарени куртони по споменици и удираа по полиција треба да одговараат. Не дека не се согласувам дека, посебни при крајот СДС ги монополизира простестите. Туку поентата ми е што ти само и само едната страна ја обвинуваш за сето лошо што се случило(или поточно маргиналците-шарени од едната страна), а замижуваш пред другата. Да не ми беше вујко ќе речев дека си не дај Боже Жмровец.
 
Последно уредено:
Член од
15 септември 2020
Мислења
23
Поени од реакции
4
https://www.slobodenpecat.mk/mzhsp-nuredini-ne-im-reche-na-novinarite-deka-treba-da-nauchat-albanski-jazik/
Имено, Министерот Нуредини на прес-конференцијата на која ги презентираше новите проекти и приоритети зборуваше на албански јазик, при што беше обезбеден превод на македонски, а на англиски јазик одговараше само на прашања на новинари, за што повторно беше обезбеден превод. Особено реагираме за делот во кој што велите дека изјавил: „дека го знае македонскиот јазик, но не би било лошо и новинарите да го научат албанскиот”, бидејќи вакво нешто во ниту еден момент не беше речено од негова страна.
Toa maqedonite skoro kje bidat poligloti - kje zboruvaat dialekt na Bugarskiot, Albanski i Anglikski.
Neli radi ovie komunjari postojat maqedonite vo maqedonia e veriut...
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
Ја, кога ќе ми дадеа новчаник да им купувам пиво, цигари, млеко или што и да е, ако можеше да не се примети, отуѓував по некад, за стрипови или секако, фала Богу, ако имаше дојдено флипери, тоа беше приоритет.

Златно време тоа беше, имаше пари, добро тогаш што се вели и парата имаша вредност и можеше многу да се купи.
Денес онаа банкнотата наша од 2.000 денари се троши а не може една кеса да се наполни во продавница.

Денес парата нема вредност, за разлика од времето кога имаше вредност парата, и остануваше за секого по нешто.
Може забележувале твоите а може и не забележувале дека си по некоја пара земал за флипери, денес е потешко да не се забележува.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Албанците имаат право како граѓани на оваа држава накаде сакаат да се прошируваат, имаат поголем наталитет, имаа поголема економска моќ, фашистички е да се работи против тоа, една од алатките е кревање на национализмот кај македонците, контролирано толерирање на криминалот, за да се дигне националното чувство во одредени други општини во кои не се сака да се прошируваат албанците, можеш да читнеш и одредени членови тука како реагирале кога албанско семејство се селило во чиста населба.
Со други зборови ќе ги пуштаме низ вода македонците кои живеат во населби со доминантно албанско население, ќе толерираме криминал, ќе толерираме секакво изживување врз нив, ама чистите населби ќе бидат наши и само наши и племенски ќе ги браниме. Во ова за жал сте учесници и вие како граѓани, ти лично пред се.
Албанците имаат поголема куповна моќ заради иселениците, за да се прошируваат не им требаат инциденти, ниту патриотизам, имаат пари, имаат потреба за имот, и нормално сакаат да живеат во населби кои се уредени и каде важат законите, што е сосема нормално.
А од друга страна ги имаш македонците кои мака мачат со предавниците кои ги продаваат имотите, ги закануваат за да не продаваат, ги закануваат семејствата кои се вселуваат.
Не викам дека све е црно бело, не викам дека и албанците не покажуваат триумфализам кога купуваат од македонец, ама никако не се сложувам со тебе дека тоа е национален консензус, и дека организирано се прави тоа.
Пуно ево едно едноставно прашање.Шо треба Македонските партии да направат да имаме конечно соживот?Зошто бе на Косово не даваат субвенции за вработување на Срби?Кога конечно вашите партии ќе престанат со нивниот национализам и уцени?Тука е одговорот.Се друго е млатење празна слама.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom