Влада на РМ

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
3.842
Поени од реакции
6.145
Sve e toa vo red i ne sakam da go negiram Albanskiot problem koi od problem porasna vo kancer. Ama ima edno golemo AMA: Problemot e vo Makedonskite eliti i politicari, koi do denes nikako da go smenat toa sto pred 30 godini go pocnale, pustosenjeto na drzavata. Nemaat nikakov motiv, zelba i ambicija da sredat nesto naprotiv, so DUI najdoa istomislenici koi kinisaa po toj terk i ednite i drugite samo go delat kolacot megju sebe.
Kocenjeto na Grcija e fakt ama toa ne znaci deka ne mozevme da izgradime funkcionalna drzava i bez niv. Pa i ekonomski se mozese mnogu povekje od sto ispadna i sporot ne mozat da bidat opravadanije. So stabilna, funkcionalna drzava koja kreva i ekonomski imas povekje prostor da agiras i pokraj Grcive.
Ova ni e vtor izgovor posle imeto. Problem se, tocno i sega tesko da gi vratis vo normala. Ama ne bi gi krivel za nasite problemi so korupcija i nemanje pravna drzava. Ili so situacijata vo zdravstvoto i obrazovanieto. I za ekonomskata situacija so ogled na privatizacijata ne bi gi krivel. Taka da da se pogledneme vo oci i realno da si priznaeme kade lezi vinata.
Da be ja sum sega kriv. Znaci samiot kazuvas: Makedoncite (ili nivnite politicki i opstestveni eliti) se vo globala vinovni za ova deredze. Albanecot samo dopolnitelno pridonese, sega povekje nego pred 20 godini. Za dzabe se lazeme.
x2
 
Член од
23 март 2015
Мислења
6.987
Поени од реакции
1.970
Тоа ти е стручен човек, со факултет, со искуство, гаси-пали.
Стручен, колку што гледам, студирал 10-на години. Ептен темелно, во престижниот приштински универзитет.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.498
Поени од реакции
2.412
Стручен, колку што гледам, студирал 10-на години. Ептен темелно, во престижниот приштински универзитет.
Па имал многу воншколски активности. Се разбира од многу работи има широки погледи.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
2.642
Поени од реакции
6.211
Очајно е да се бара решение од политичари кои имаат бугарски пасоши.. Имињата се тие што биле јавно објавени што не значи дека најмалку 50% и од другите партии немаат. Овие што се на власт сеуште контролираат медиуми па не се објавени нивните имиња сеуште. Нека направат една анкета со сегашниве пратеници ќе има импресивна бројка.
Не релативизирам и не гледам разлика во дебилизми кај двете партии. Целата приказна со бугарски пасоши е трагична. Ама затоа се палиме на тема Бугарија, нели? Логично.
Не знам како не ти е јасно дека ако Делчев и другите македонски преродбеници ги прогласат за бугари,тогаш и сите ние ќе бидиме прогласени за бугари само без бугарски пасоши?Шо ќе ни значи тогаш нашиот пасош?Значи со бришење на нашата историја не бришат и нас како Македонски народ.Ти текнува,сменавме режим со пенкало.Сега ќе биди избришавме и укинавме цела една нација со пенкало.Преспански договор,договор со Бугарија,Тиранска платформа,кажими само еден сегмент шо е позитивен за нас како народ,едно нешто шо не оди во наша штета???Тоа не се договори за добрососедство,туку типично рекетарски уцени од најдолно ниво кои Муртињо ги претставува како извојувани победи!:tapp:
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
3.030
Поени од реакции
4.171
Не знам како не ти е јасно дека ако Делчев и другите македонски преродбеници ги прогласат за бугари,тогаш и сите ние ќе бидиме прогласени за бугари само без бугарски пасоши?Шо ќе ни значи тогаш нашиот пасош?Значи со бришење на нашата историја не бришат и нас како Македонски народ.Ти текнува,сменавме режим со пенкало.Сега ќе биди избришавме и укинавме цела една нација со пенкало.Преспански договор,договор со Бугарија,Тиранска платформа,кажими само еден сегмент шо е позитивен за нас како народ,едно нешто шо не оди во наша штета???Тоа не се договори за добрососедство,туку типично рекетарски уцени од најдолно ниво кои Муртињо ги претставува како извојувани победи!:tapp:
Прво, не може еден договор да има во состав збор добрососедство и во исто време да бара промена на историски факти.
Јас се нервирам со приказната со пасошите и покрај тоа што знам дека многу од нив заради мака го извадиле. Искрено не можам да поднесам бугари и севкупната нивна политика. Тие со години имаат перфидна политика присвојувајќи се што може, од наши стари изворни песни до историја.
Од каде воопшто идиотска идеја да се иницира договор за добрососедство? Зошто воопшто да се дискутира за Гоце Делчев? Идиотите преговарат а другите идиоти демек критикуваат.
Ама и едните и другите немаат против пасоши од разни причини... (секогаш може да се најде во случај на судски спор)
 
Член од
23 март 2015
Мислења
6.987
Поени од реакции
1.970
Прво, не може еден договор да има во состав збор добрососедство и во исто време да бара промена на историски факти.
Јас се нервирам со приказната со пасошите и покрај тоа што знам дека многу од нив заради мака го извадиле. Искрено не можам да поднесам бугари и севкупната нивна политика. Тие со години имаат перфидна политика присвојувајќи се што може, од наши стари изворни песни до историја.
Од каде воопшто идиотска идеја да се иницира договор за добрососедство? Зошто воопшто да се дискутира за Гоце Делчев? Идиотите преговарат а другите идиоти демек критикуваат.
Ама и едните и другите немаат против пасоши од разни причини... (секогаш може да се најде во случај на судски спор)
Така е, какво е тоа добрососедство? Историските комисии не ни треба да се дел од договор за добрососедство. Ова е класична уцена, какво добрососедство!
Слично и со Грција. Договор каде ние прифаќаме понижувања. Како може со договор да се избрише нашето малцинство во Грција? Тоа или постои, или не постои... не може да се договориме дека постои или не. Исто и за јазикот, се фалат дека го „осигурале“. Па тој е и меѓународно верификуван пред многу години, децении. Низ светот има катедри каде истиот се изучува(л). Што воопшто тоа е предмет на „муабет“?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.498
Поени од реакции
2.412
Така е, какво е тоа добрососедство? Историските комисии не ни треба да се дел од договор за добрососедство. Ова е класична уцена, какво добрососедство!
Слично и со Грција. Договор каде ние прифаќаме понижувања. Како може со договор да се избрише нашето малцинство во Грција? Тоа или постои, или не постои... не може да се договориме дека постои или не. Исто и за јазикот, се фалат дека го „осигурале“. Па тој е и меѓународно верификуван пред многу години, децении. Низ светот има катедри каде истиот се изучува(л). Што воопшто тоа е предмет на „муабет“?
Се сеќавам за време на Грујо МНР им го врати договорот и им рече заеднички може да славиме само еден празник 9 мај денот на победа над фашизмот и Европа. Се згазив од смеење. Цареви...
 
Член од
23 март 2015
Мислења
6.987
Поени од реакции
1.970
Се сеќавам за време на Грујо МНР им го врати договорот и им рече заеднички може да славиме само еден празник 9 мај денот на победа над фашизмот и Европа. Се згазив од смеење. Цареви...
Е па, затоа Грујо е сега прогонет, а „европејскиот“ Заев е „добриот“. Затоа Грујо е осуден за набавка на Мерцедесот за кој нема криминал, а не требало ни тендер да има.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.498
Поени од реакции
2.412
Е па, затоа Грујо е сега прогонет, а „европејскиот“ Заев е „добриот“. Затоа Грујо е осуден за набавка на Мерцедесот за кој нема криминал, а не требало ни тендер да има.
Затоа сега и Вмро протесира со слоган За ЕУ за Македонија за Гоце... И они сакаат да се Европејски. Како и да е сите очекуваат ЗЗ да ни ги прогласи дедовците за Бугари и дека не измислиле во '45.
 
На врв Bottom