Влада на РМ

Член од
1 јули 2020
Мислења
257
Поени од реакции
1.015
Мислам дека во моментов единствено е заситена желбата за сеир кај народот. Неговата „крвожедност“ е преценета, па после се ова што се случува овие три децении можеме да констатираме дека таа не ни постои. Освен ако собирањето потписи и бојкотот се рачунаат за „крвожедност“, во тој случај ептен сме крвожедни.
Крвожедноста беше малку пресилен збор па ќе го сменам со гнев али поентата понатаму е иста.

Многу мрзам вакво ревидирање на историјата, се со цел да се претстави Македонскиот народ како неспособен и едноставно беден. Македонскиот народ го бркаше Бучко за да му ја откине главата, ДПНЕ ја менаџираше ситуацијата, Македонскиот народ влезе во Собрание после Арачиново и цел центар на град го држеше, СДС и ДПНЕ се криеја во дупки. Македонскиот народ се имаше собрано во Скопје да му ја земе главата на Бранко за ТАТ, Љупчо бараше да се смири ситуацијата. Шарените протестираа за масовни апсења, СДС си направи зделки со истите.

Немањето на политички претставник е причината зошто тој гнев никогаш не излезе на површина. Приказните како народот се дигна и ги обеси корумпираните се само и тоа приказни за мали деца. Без водачи или организации ( политички, економски, културни, безбедносни, верски) е невозможно толпата да си ги исполни барањата. ДПНЕ и СДС секогаш го менаџираа гневот. Илинденско, Македонско, Розловечко, НОБ не се случија туку така зошто толпата реши еден ден да се бори против неправдата. Не истите беа производ на децении работа на водачи и организации за подготвување на теренот за да може да се насочи гневот на народот во некаква акција. Но СДС и ДПНЕ и комплетно ја изгубија ситуацијата од контрола и почнаа да се појавуваат нови водачи и организации кои не се баш ориентирани кон соработка и менаџирање на гнев, и не само тоа туку и ги посочуваат Американците и ЕУ како цели за гневот . Што е комплетно неприфатливо за истите.

Изразување на својот гнев кога во твоите очи нема никој кој истиот би го насочил или искористил не само што е бескорисно туку и ненормално. Али пополека се појавуваат најразлични луѓе и групи кои покажуваат знаци дека ќе го направат тоа и тука им лежи проблемот.

Од тука и на пример произлегува "храброста" на албанците. Нивните претставници ќе се борат за они да не одговараат, макар што и да направат. И во такви случаи е многу лесно да делуваш. Така е многу лесно да натепаш, ограбиш, убиеш некој, да му ја запалиш куќата, да си присвоиш земја. Во минатиот систем ( Југославија) каде што Албанците беа без вистински претставници, они не смееле да писнат зошто знаат дека ако кажат што било ама баш никој нема да му е гајле што Љирим добил 15 години во идризово, они 50 години не ќутеле и јаделе ќотек зошто се "питоми", туку дека немале претставници преку кој би можеле да се борат. Македонецот денеска е во иста ситуацијата како они пред 30 години. Чим имаш твои претставници кој ќе се борат за тебе, тогаш е далеку далеку полесно да го изразуваш гневот да дојде на видик.
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2010
Мислења
1.347
Поени од реакции
9.124
Крвожедноста беше малку пресилен збор па ќе го сменам со гнев али поентата понатаму е иста.

Многу мрзам вакво ревидирање на историјата, се со цел да се претстави Македонскиот народ како неспособен и едноставно беден. Македонскиот народ го бркаше Бучко за да му ја откине главата, ДПНЕ ја менаџираше ситуацијата, Македонскиот народ влезе во Собрание после Арачиново и цел центар на град го држеше, СДС и ДПНЕ се криеја во дупки. Македонскиот народ се имаше собрано во Скопје да му ја земе главата на Бранко за ТАТ, Љупчо бараше да се смири ситуацијата. Шарените протестираа за масовни апсења, СДС си направи зделки со истите.

Немањето на политички претставник е причината зошто тој гнев никогаш не излезе на површина. Приказните како народот се дигна и ги обеси корумпираните се само и тоа приказни за мали деца. Без водачи или организации ( политички, економски, културни, безбедносни, верски) е невозможно толпата да си ги исполни барањата. ДПНЕ и СДС секогаш го менаџираа гневот. Но СДС и ДПНЕ и комплетно ја изгубија ситуацијата од контрола и почнаа да се појавуваат нови водачи и организации кои не се баш ориентирани кон соработка и менаџирање на гнев, и не само тоа туку и ги посочуваат Американците и ЕУ како цели за гневот . Што е комплетно неприфатливо за истите.

Изразување на својот гнев кога во твоите очи нема никој кој истиот би го насочил или искористил не само што е бескорисно туку и ненормално. Али пополека се појавуваат најразлични луѓе и групи кои покажуваат знаци дека ќе го направат тоа и тука им лежи проблемот.

Од тука и на пример произлегува "храброста" на албанците. Нивните претставници ќе се борат за они да не одговараат, макар што и да направат. И во такви случаи е многу лесно да делуваш. Така е многу лесно да натепаш, ограбиш, убиеш некој, да му ја запалиш куќата, да си присвоиш земја. Во минатиот систем ( Југославија) каде што Албанците беа без вистински претставници, они не смееле да писнат зошто знаат дека ако кажат што било ама баш никој нема да му е гајле што Љирим добил 15 години во идризово, они 50 години не ќутеле и јаделе ќотек зошто се "питоми", туку дека немале претставници преку кој би можеле да се борат. Македонецот денеска е во иста ситуацијата како они пред 30 години. Чим имаш твои претставници кој ќе се борат за тебе, тогаш е далеку далеку полесно да го изразуваш гневот да дојде на видик.
Не треба ни да се заборави дека на секој еден македонски „крвожедник“ доаѓаат и уште тројца сеирџии и кодоши. Баш заради тие блискоисториски дебакли денес 99% се прагматици кои што увиделе дека идеали ко правда и правна држава на ова тло веќе не виреат, и тие што одлучиле да живеат во таква делузија има да се изнагледаат неправди.

Она што јас во моментов го гледам е реконсолидирање на опозициски ботови кои што намирисале дека власта стои на гнили штици и кај и да е ќе падне, а со тоа ќе дојдат и нивните „пет минути“. Гледам масовно „бугарчење“ и исчекување да се отворат границите па секој да му ја кидне кај ќе види.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
4.823
Поени од реакции
5.393
Конечно сте сите пички у туѓина избегани. Влажно ти е пичето дека и овој избега.
Најдете се да му го испушиш у живо, да не биде само по форум дека му го дудлаш. Пичко пичкосана патриотска
https://forum.kajgana.com/threads/Случувања-во-Македонија-Генерална-дискусија.82818/post-7986346


Ti podobro pocni da razmisluvas u koja dupka ke se skries koga ke se svrti trkaloto posto posto u tugina nema da ti bide ic ubavo a tek togas ke ima lov na vestici...

Nego kazi ubecot na Neskovski dali kidnal posto e nevin ili posto napravil dil so tvojot gospodar? Kolku gluposti trpel forumot od tebe duri i zal mi paga :popce:
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.066
Поени од реакции
15.534
ДПМНЕ-вци на фб веднаш поитаа да кажат дека Мијалков го пуштил Заев да избега и тоа е океј и држи вода, ама па од друга страна за Никола ова ниту тогаш, ниту сега го тврдеа. Изгледа Никола избега без договор со властите, а Змијалков со договор, а и скарани биле. :D
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
3.220
Поени од реакции
3.302
според најновите информации од штабот на сдсс Мицкоски бил виновен што Сашо заминал тугина.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.120
Поени од реакции
13.838
Опозицијата е крива за се....да не ве чуди и ова. Со врачарство и црна магија се бават, да организираме лов на вештерки не е лошо.
Автоматски споено мислење:

ДПМНЕ-вци на фб веднаш поитаа да кажат дека Мијалков го пуштил Заев да избега и тоа е океј и држи вода, ама па од друга страна за Никола ова ниту тогаш, ниту сега го тврдеа. Изгледа Никола избега без договор со властите, а Змијалков со договор, а и скарани биле. :D
Грујо беше печен за ликвидација у апс и тоа брзо откако ќе отидеше у притвор, и не џабе е таму кај што е сега.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
1.911
Поени од реакции
10.927
Во целиов театрален циркуз.....во врска со "бегството"......некој секогаш мора да падне како жртвено јагне.....за што секако однапред се договара.....во случајов го избрале одвратниот Спасовски.....патем, за мене сите од СДС се одвратни....но за сиротињите се супер.....сте ги гласале, еве ви ги!
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
7.699
Поени од реакции
8.673
Од ко изгласаа све живо и диво одлучија да ја напуштат владата. Педерски потег.
По мое лично мислење нема шанса Боби да ја напушти оваа гарнитура....другари од деца сме, такво нешто би било огромно изненадување за сите кои го познаваат во Кичево
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
10.642
Поени од реакции
13.283
По мое лично мислење нема шанса Боби да ја напушти оваа гарнитура....другари од деца сме, такво нешто би било огромно изненадување за сите кои го познаваат во Кичево
Go znam Bobi ama ne znam kakvi se negovi stavovi okolu imeto. Znam deka vecno se slepaat so SDS ama iskreno ne ocekujv od nego da izglasa vakvo nesto. Ali ti valjda i podobro go znaes.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.066
Поени од реакции
15.534
Туку се чини дека прилично сериозна е кризата во владеачкото мнозинство. СДС ќе го отфрли предлог законот за лични карти на БЕСА(со изговор ЕУ-регулатива), а дополнително ги дрма и бегањето на Мијалков(тука Калето би требало да е дополнително бесно на СДС). Околу Павле и ЛДП не верувам да има нешто сериозно.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
5.518
Поени од реакции
4.087
Туку се чини дека прилично сериозна е кризата во владеачкото мнозинство. СДС ќе го отфрли предлог законот за лични карти на БЕСА(со изговор ЕУ-регулатива), а дополнително ги дрма и бегањето на Мијалков(тука Калето би требало да е дополнително бесно на СДС). Околу Павле и ЛДП не верувам да има нешто сериозно.
Епа ако партија што нè оглуве од трубење ЕУ,НАТО,ЕУ,НАТО реши да тера спротивно од регулативите на ЕУ - слободно нека земат нека се запалат на плоштад.

забелешка: знам дека сè што кажа ЗЗ до сега излезе спротивното, но ова мислам дека е премногу дури и за нив.
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
492
Поени од реакции
508
Ништо неочекувано од сончоглед-партии. Класични глувци опортунистички. Јасно беше дека ќе го вртат шупакот на друга страна уште пред неколку месеци, кога почнаа јавно да изразуваат несогласување и критики кон одредени политики на СДСМ, после долгогодишен зимски сон.

Се чека уште Лиле, кај и да е, ќе се јави и таа.

Eve i oficijalno.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.201
Поени од реакции
18.270
@kano пичко, еве ти го бе, у Скопје се криел ебачов твој, све ти ебам глупо и ќораво.
Испроси пари за карта за авион и дој да му го земеш у уста.
Уште те боли шо сум пишувал против пичката паторска. И двајцата живеете ко најголеми пички уџум од овде и све знаете за државава.

Кога сите баравме правна држава, поредок, а не муртински говна, ти беше главен со јајцата на паторот у уста, од 20 иљади километри од овде, гомно австралиско.
И име сменивте со тоа пичката од браникот, со неговите 8 пратеници, тој шо и денеска се крие...и доста се курчиш по форумов дека си некој патриот кога си обична пичка избегана на крај на свет, шо лае против луѓе што живеат и работат тука, племе ти ебам гадно и тебе и на тоа мадето шо се лајкате.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom