Влада на РМ

Down

Stoned Jesus
Член од
4 мај 2012
Мислења
1.385
Поени од реакции
1.962
Па изгледа тоа го сакате, веќе ви здодеа луксот и богатството украдени од државата, па измислувате вакви исфорсирани карневали од кои пак крадете пари.
Процентот на тие чесни и работливи македонци кои работат било во државна работа, било во приватна фирма е екстремно мал за да се земе во обѕир, за мене вие сте 100 пати полоши од овие албанци кои имаат видеа со калаш.
Пуњо од данокот што јас го плаќам живеат сите тие со калаш што нели се подобри од нас. Што се вработени а ден не отишле на работа. Од орките бар саурон имаше некоја корист.....
 
Член од
25 март 2012
Мислења
6.909
Поени од реакции
2.893
Пуњо од данокот што јас го плаќам живеат сите тие со калаш што нели се подобри од нас. Што се вработени а ден не отишле на работа. Од орките бар саурон имаше некоја корист.....
Не, тие се калаш се пиуни и улични дилери на македонски мафиаши, олигарси и што уште не, затоа и се слободни.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
222
Поени од реакции
587
Што не ги сликаше и постираше на фб/твитер ?! Сите се јачате само на форуми
Сакав само да ги потенцирам двојните стандарди, не ми смета ни тоа што Вевчани што си излегоа нити пак ваму што седеа по 4+ на маса.
А и секако немам фб/твитер.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
32.788
Поени од реакции
48.613
Мораше ли оваа година да има вевчански карневал?
не мораше

Мораше ли ифтарот да биде таков минатата година?
не мораше

А сепак полицијата интервенира само кај овој еднодневен настан надвор под маски.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
6.909
Поени од реакции
2.893
не мораше

Мораше ли ифтарот да биде таков минатата година?
не мораше

А сепак полицијата интервенира само кај овој еднодневен настан надвор под маски.
Дали треба полицијата да интервенира во вакви настани? И зошто?
 

Mundell

тој со бројките
Член од
24 септември 2014
Мислења
383
Поени од реакции
398
Очигледно треба. За да ви докажат дека сте нè маргинализирале до дно, а со тоа и страстите на вашите политичари да оладат малце, зa да може филистерот 33 на раат да си ја доспроведе неговата агенда.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
189
Поени од реакции
752
Реално, и не вреди да вложуваат во македонски гласови. После сите скандали и криминали кои излегоа, после сите национални понижувања, силување на устав и правна држава, цензури, амнестии, сквернавење на историја, уставно име, идентитет, национални интереси - нема што да им понудат веќе.

Буквално сѐ што ветија, обратно направија. Тие форите за демократија, правна држава, департизација, борба со криминал и слични глупости, не палат повеќе. Се помочаа на сѐ уште во првата година од владеењето.

Освен малоумни и партиски куртони, не знам кој друг би гласал за овие, а да не е амеба уценета или купена со 100 евра ваучер.
Да во право си дека политичката цена е преголема но мислам и дека тука е виновна доста и математиката на донтовиот модел, посебно кога во игра за пратенички места се само две партии. За пример еве ќе ја земам ИЕ4 ( чисто Македонски гласачи) од минатите избори.

Заврши 10-10 помеѓу СДС и ДПНЕ, со освоени гласови 77.195 (46,76%) и 74.478 (45,11%). Е сега ова е математиката за СДС да направи некаква предност овдека:
  1. За 10 места им требале 77.195 гласови. На Левица би им требало околу 15 500 гласови за да биде 9-9-2 и со тоа СДС да изгубат пратеник.
  2. За 11 места им требаат околу 82 000 гласови или 4805 повеќе гласови. На Левица би им требало околу 7600 гласови за да им го земат тој 11ти.
  3. За 12 места им требаат околу 99 500 гласови или 22 305 повеќе гласови. На Левица би им требало околу 8300 гласови за да им го земат тој 12ти.
  4. За 13 места им требаат околу 125 000 гласови или 47 805 повеќе гласови. На Левица би им требало околу 9700 гласови за да им го земат тој 13ти.
Како што гледаш математиката е доста лоша ако сакаш да направиш разлика во дво партиска трка. После тој 11ти пратеник одеднаш цената на пратеник станува огромна,а трета партија може да ти го собере за доста мала цена. Ова е и причината зошто ДПНЕ и СДС секогаш се договараа и им ги бришеа гласовите на третите партии, зошто повеќе им одговара пата-пата или еден пратеник помалку наместо некој нов да им мрси сметки. Или недај боже локални партии да се оформат.

Истово важи и за ИЕ3 а и важеше за ИЕ5 ( пред да ги уфрлаат бастионите на ДУИ за да им го зголемат контото на пратеници).

Борбата за да се направи некаква разлика во мандати помеѓу СДС и ДПНЕ беше во ИЕ1, ИЕ2 и ИЕ6 за кој ќе оформи влада.Е сега СДС тука може да оди по Македонски гласачи и да се замара со удоволување на нивните барања ( кои во ИЕ1 се доста скапи а во ИЕ6 им одат контра нивните коалициони партнери) али далеку далеку е полесно да им удоволуват на ДУИ-АА да прават што сакаат со цел да ја имаат нивната добра воља за коалиции. На СДС не им е гајле ако ДУИ и АА земат екстра 5-10 пратеника, додека не ги добие ДПНЕ зошто они се подготвени да прифтат се потоа за коалиционирање и ќе оформат влада.

За да падне власта на СДС не е потребно да има некоја трета партија 150-200к гласови туку е потребно да бидат добро распоредени и Македонското гласачко тело да излезе во целост. Затоа и е потребна огромна радикализација на реторика и ширење и намерна дестабилизација на ситуацијата. Ваквата ситуација каде што Македонското гласачко тело не излегува, и СДС со 30-50 000 купени гласови на ниво на држава може да стиге до 40+пратеника и ДУИ до 15 им одговара на СДС комплетно.

Чисто за пример во ИЕ1 ако Левица освоеле 21500 гласови на последните избори наместо 12 000. Екстра пратеници би изгубиле СДС-АА (2). И 17 000 гласови да освоеле СДС ќе изгубеле еден пратеник . Ете толку ќе беше од сегашната влада.

Истата ситуација е и во ИЕ2 и во ИЕ4 и во ИЕ5 а секако и во ИЕ6 каде што е математички најефтин гласот (5500). Ако трета партија добие макар по еден пратеник во сите изборни единици, и во ИЕ1 заврши на трета позиција пред ДУИ ( Тоа се не повеќе од 55К гласови вкупно) мислам дека многу тешко СДС ќе направеше влада ( останува опцијата СДС-ДУИ-АА). Ако излезе Македонското избирачко тело и ги врати ДУИ и Алијанса на за нив нормалните 20 пратеника вкупно, тогаш е математички невозможно за СДС да оформи влада освен со ДПНЕ заедно.

Ако трета партија освои 100 000 гласови, а Македонското гласачко тело повторно не излезе и ДУИ-АА освојат скоро 30 пратеника, тогаш повторно може да има влада СДС-ДУИ-АА. Дека СДС под 250 000 е невозможно да бидат симнати а тоа ќе им биде далеку од повеќе доволно за да имаат околу 35-38 пратеника.
 
Последно уредено:

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
723
Поени од реакции
-7
Да во право си дека политичката цена е преголема но мислам и дека тука е виновна доста и математиката на донтовиот модел, посебно кога во игра за пратенички места се само две партии. За пример еве ќе ја земам ИЕ4 ( чисто Македонски гласачи) од минатите избори.

Заврши 10-10 помеѓу СДС и ДПНЕ, со освоени гласови 77.195 (46,76%) и 74.478 (45,11%). Е сега ова е математиката за СДС да направи некаква предност овдека:
  1. За 10 места им требале 77.195 гласови. На Левица би им требало околу 15 500 гласови за да биде 9-9-2 и со тоа СДС да изгубат пратеник.
  2. За 11 места им требаат околу 82 000 гласови или 4805 повеќе гласови. На Левица би им требало околу 7600 гласови за да им го земат тој 11ти.
  3. За 12 места им требаат околу 99 500 гласови или 22 305 повеќе гласови. На Левица би им требало околу 8300 гласови за да им го земат тој 12ти.
  4. За 13 места им требаат околу 125 000 гласови или 47 805 повеќе гласови. На Левица би им требало околу 9700 гласови за да им го земат тој 13ти.
Како што гледаш математиката е доста лоша ако сакаш да направиш разлика во дво партиска трка. После тој 11ти пратеник одеднаш цената на пратеник станува огромна,а трета партија може да ти го собере за доста мала цена. Ова е и причината зошто ДПНЕ и СДС секогаш се договараа и им ги бришеа гласовите на третите партии, зошто повеќе им одговара пата-пата или еден пратеник помалку наместо некој нов да им мрси сметки. Или недај боже локални партии да се оформат.

Истово важи и за ИЕ3 а и важеше за ИЕ5 ( пред да ги уфрлаат бастионите на ДУИ за да им го зголемат контото на пратеници).

Борбата за да се направи некаква разлика во мандати помеѓу СДС и ДПНЕ беше во ИЕ1, ИЕ2 и ИЕ6 за кој ќе оформи влада.Е сега СДС тука може да оди по Македонски гласачи и да се замара со удоволување на нивните барања ( кои во ИЕ1 се доста скапи а во ИЕ6 им одат контра нивните коалициони партнери) али далеку далеку е полесно да им удоволуват на ДУИ-АА да прават што сакаат со цел да ја имаат нивната добра воља за коалиции. На СДС не им е гајле ако ДУИ и АА земат екстра 5-10 пратеника, додека не ги добие ДПНЕ зошто они се подготвени да прифтат се потоа за коалиционирање и ќе оформат влада.

За да падне власта на СДС не е потребно да има некоја трета партија 150-200к гласови туку е потребно да бидат добро распоредени и Македонското гласачко тело да излезе во целост. Затоа и е потребна огромна радикализација на реторика и ширење и намерна дестабилизација на ситуацијата. Ваквата ситуација каде што Македонското гласачко тело не излегува, и СДС со 30-50 000 купени гласови на ниво на држава може да стиге до 40+пратеника и ДУИ до 15 им одговара на СДС комплетно.

Чисто за пример во ИЕ1 ако Левица освоеле 21500 гласови на последните избори наместо 12 000. Екстра пратеници би изгубиле СДС-АА (2). И 17 000 гласови да освоеле СДС ќе изгубеле еден пратеник . Ете толку ќе беше од сегашната влада.

Истата ситуација е и во ИЕ2 и во ИЕ4 и во ИЕ5 а секако и во ИЕ6 каде што е математички најефтин гласот (5500). Ако трета партија добие макар по еден пратеник во сите изборни единици, и во ИЕ1 заврши на трета позиција пред ДУИ ( Тоа се не повеќе од 55К гласови вкупно) мислам дека многу тешко СДС ќе направеше влада ( останува опцијата СДС-ДУИ-АА). Ако излезе Македонското избирачко тело и ги врати ДУИ и Алијанса на за нив нормалните 20 пратеника вкупно, тогаш е математички невозможно за СДС да оформи влада освен со ДПНЕ заедно.

Ако трета партија освои 100 000 гласови, а Македонското гласачко тело повторно не излезе и ДУИ-АА освојат скоро 30 пратеника, тогаш повторно може да има влада СДС-ДУИ-АА. Дека СДС под 250 000 е невозможно да бидат симнати а тоа ќе им биде далеку од повеќе доволно за да имаат околу 35-38 пратеника.
Се тоа уреду но оние шо не гласале повторно нема да гласаат. Според мене најспорен е законот за државјанство со што СДС ќе си увезат гласови.
Левица ќе прибере гласачи од сите партии вклучително и албанските. Пошто Левица нее само партија на македонците.
Не би ме чудело СДС и ДПНЕ + ДУИ да прават следна влада како би го запреле барањето на Левица за една изборна единица. Во овој случај Левица и АА би биле опозиција.
Исто не би ја исклучил можноста ДПНЕ + ЛЕВИЦА + ДУИ да прават влада. Во овој случај за некои наредни избори би имале една изборна единица.
Она што е најбитно е дека сите губат гласачи освен Левица. Со новиот буџет ќе ја видиме Левица подмачкана, дотерана и на локално ниво со локални ограноци. Советници во секоја општина кои нема да кријат што се работи и на локално ниво.
Генерално кај нас полека се оформува левица и десница. Некоја од двете партии дпне или сдс ќе издишат. Да не го спомнувам и фактот дека кај нас најпопуларен политичар е Тито. А само Левица и може да го присвои како бонус.
 
Член од
9 мај 2018
Мислења
1.245
Поени од реакции
1.577
 
Член од
20 април 2012
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.632
Би трбало да има анкета не форумов дали стварно верувате дека некогаш ќе влезиме во ЕУ?Мое мислење е дека ќе останиме во ебениот Западен Балкан засекогаш.Така да не гледам причина зошто преговорите со Бугарите во однос на нашета историја и идентитет се чиста глупост.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
6.909
Поени од реакции
2.893
Очигледно е дека не заслужуваме да се интегрираме, ама зошто ја отфрливме можноста за тааа економска интеграција, што ќе значеше тоа?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
7.477
Поени од реакции
8.147
Би трбало да има анкета не форумов дали стварно верувате дека некогаш ќе влезиме во ЕУ?Мое мислење е дека ќе останиме во ебениот Западен Балкан засекогаш.Така да не гледам причина зошто преговорите со Бугарите во однос на нашета историја и идентитет се чиста глупост.
Veke ne krijat deka ne ne sakaat...


 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
6 април 2010
Мислења
1.307
Поени од реакции
8.809
Би трбало да има анкета не форумов дали стварно верувате дека некогаш ќе влезиме во ЕУ?Мое мислење е дека ќе останиме во ебениот Западен Балкан засекогаш.Така да не гледам причина зошто преговорите со Бугарите во однос на нашета историја и идентитет се чиста глупост.
Па ние и веќе сме дел од Западниот Балкан, нас не не сметаат за поединечен политички ентитет, туку за дел од една заедничка геополитичка област за чија што судбина надредените субјекти, во случајов ЕУ, одлучуваат како за колектив со врзани судбини. Така и сме третирани во нивниот дипломатски, па и медиумски наратив, како поширок регион, намерно изолиран проблем.
Во најдобар случај, максимум што би ни се понудило е членство во ЕЕЗ, што пак со оглед на околностите би било поволна разврска.
Нам возот за во ЕУ ни замина одамна, само не ни кажуваа оти требаше име да се „мења“. Како инаку ќе лажеа оти „беспари ќе се лечиме во Европа“.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
189
Поени од реакции
752
Па ние и веќе сме дел од Западниот Балкан, нас не не сметаат за поединечен политички ентитет, туку за дел од една заедничка геополитичка област за чија што судбина надредените субјекти, во случајов ЕУ, одлучуваат како за колектив со врзани судбини. Така и сме третирани во нивниот дипломатски, па и медиумски наратив, како поширок регион, намерно изолиран проблем.
Во најдобар случај, максимум што би ни се понудило е членство во ЕЕЗ, што пак со оглед на околностите би било поволна разврска.
Нам возот за во ЕУ ни замина одамна, само не ни кажуваа оти требаше име да се „мења“. Како инаку ќе лажеа оти „беспари ќе се лечиме во Европа“.
Ова е одамна очигледно. Единствено Црногорците имаа некаква шанса да излезат од тој нивен интегративен пекол али после се изгледа дека и нив ги вратија назад.

Едноставно нема шанса Европската бирократија и дипломатија да ја пуштат оваа златна гуска што ја имаат овдека. Со локалните шерифи перат огромни суми на европски пари. Нивните дипломати и бирократи по заслуга се ставаат за медијатори на бескрајни спорови каде од сите страни собираат пари за поткуп. Ние практично ја плаќаме нивната корупција. Нивни ситни дипломати и бирократи овдека уживаат моќи кои назад дома би можеле да ги сонуваат, јадат храна која би можеле да ја сонуваат, живеат живот кој можат дома да го сонуваат и ебат жени( и мажи) кои дома само на телевизија би можеле да ги видат не па да се осмелат да им прозборат.

И сето тоа на само 2-6 часовни летови до каде било и да живеат.

Решавање на овој дел од Европа и негова интеграција значи дека они после ќе мора да се бафтаат по Белорусија, Украина, Кавказот, Турција, Блискиот Исток, Северна Африа каде што нема да имаат ниту 1% од привилегиите, а од друга страна нивните противници од другата страна ( Русија, Турција, Иран, Америка, Кина, итн..) ќе бидат далеку далеку поопасни лично по нивниот живот.

Ова за нив тука е буквално рај и нема шанси они доброволно да се согласат од истиот да искочат. Единствениот начин да излезат е да бидат исшутирани на клоци.
 
На врв Bottom