Влага во домот / Одвлажнувачи и јонизатори на воздух

Член од
12 декември 2010
Мислења
9.892
Поени од реакции
10.517
Мислам дека сте грешка у муабетов „со средството за мувла се куртулив од влагата„.... ;)

Мувлата може времено да ја одстраните, ама се додека има влага ќе се јавува и мувла. Муабетот е како влагата да се одстрани... и дури ни тоа не треба буквално да се разбере. Одредено ниво на влажност во воздухот е неопходно за човечкото здравје.

Проблем е изолацијата и вентилацијата.
Вентилација мора да има, пошто како што се напиша и во уводниот пост, денешните материјали и техники за градење се повеќе и повеќе се по-паронепропусни и генерално се повеќе и повеќе добро дихтуваат. Куќите и столаријата порано, иако енергетски биле многу понеефикасни, многу подобро „дишеле„.
Термалната изолација е вториот важен аспект. Кога има места на објекотот кои функционираат како топлотни мостови, дури и со нормална влажност во воздухот на тие места се кондензира влага. Што понатаму доведува до појавување на мувла.

Значи треба:
- добра изолација, без топлотни мостови.
- активна вентилација
влагата сигурно е предизвикана од негде, значи може ако кровот прокиснува, ако немате изолација кај темелите, можеби некоја цевка, вентил пушта...
значи тоа кога ке го средите сте ја средиле и влагата
а за онаа влага што се ствара кога прозори ке се смени е исто дискутирано, фасадна изолација му е мајката[DOUBLEPOST=1404057429][/DOUBLEPOST]
Sepak nikoj ne spomena iskustvo so koristenje na odvlaznuvacite. Dali se efikasni I tako dalje
ми се имаат 2 фалено
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
ми се имаат 2 фалено[/quote]



koi modeli i za koi pari?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.260
Поени од реакции
29.742
Kолку што знам, подоста клима уреди можат да регулираат влажност во воздухот, поточно да ја намалуваат влажноста. И тоа прилично успешно.
Имаше и некој поскап модел кој може и да ја зголемува влажноста по потреба.

Проблемот е што одреден минимум влажност мора да има во воздухот, за потребите на човечкото здравје. Таа влажност е доволна за да се кондензира вода на местата каде има температурни разлики (ладни површини). Тие места се нарекуваат топлотни мостови, и тука се јавува мувлата за која зборувавме претходно.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.100
Поени од реакции
5.839
Изолација на објектот каде се живее за да се елиминира влагата
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.100
Поени од реакции
5.839
Има едно средство Саво се вика, го има во Тинекс помага против влага, испрскај на местото каде има најмногу влага и ќе се уништи за 5-10 мин
 
Член од
24 декември 2015
Мислења
9
Поени од реакции
0
испитно прашање ли е ова? дај образложи вака темава оди во канта
Не е испитно прашање ,темава ја отворив затоа што никој нема напишано од 2014г па си помислив дали сега овој перид проблем имам само јас.[DOUBLEPOST=1450974020][/DOUBLEPOST]
Има едно средство Саво се вика, го има во Тинекс помага против влага, испрскај на местото каде има најмногу влага и ќе се уништи за 5-10 мин
Незнам со средства сум пробал ,ама моментално е и пак се појавува.
 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Не е испитно прашање ,темава ја отворив затоа што никој нема напишано од 2014г па си помислив дали сега овој перид проблем имам само јас.[DOUBLEPOST=1450974020][/DOUBLEPOST]
Незнам со средства сум пробал ,ама моментално е и пак се појавува.
Без разлика дали се работи за 2006 или за 2014, ако веќе има постоечка тема, не се отвора нова. Продолжи тука.
 
Член од
24 декември 2015
Мислења
9
Поени од реакции
0
Без разлика дали се работи за 2006 или за 2014, ако веќе има постоечка тема, не се отвора нова. Продолжи тука.
Фала ти на совет ама јас друга мака имам.Но случајно пребарував на Врапче и најдов еден тип кој има машина за проблемов, кажа дека успешно ја собира влагата од просторија ја претвора во вода процесот траел 24часа или повеке зависно од влажноста во просторијата.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.260
Поени од реакции
29.742
Супер замисла, земи го ликот за подстанар дома и нека ти ја регулира влажноста 24/7.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom