Вкочането стапало

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Неуробион содржи пиридоксин, кој може да предизвика невропатија сам по себе, комедии и невидена иронија. Строго pyridoxal 5 phosphate, со methylcobalamin, thiamine и magnesium ---> iherb.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.514
Поени од реакции
9.412
Неуробион содржи пиридоксин, кој може да предизвика невропатија сам по себе, комедии и невидена иронија. Строго pyridoxal 5 phosphate, со methylcobalamin, и tthiamin ---> iherb.
Mojot soprug piese neyrobion dolgo vreme, posle ooeracija od diskus hernija, a I sega znae da se napie koga ke go boli kicmata..nego mu pomaga, veli deka mu popusta bolkata.
Sega me nasekira so tvoeto mislenje...zosto mislis deka I'ma steta?
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
117
Поени од реакции
83
Mojot soprug piese neyrobion dolgo vreme, posle ooeracija od diskus hernija, a I sega znae da se napie koga ke go boli kicmata..nego mu pomaga, veli deka mu popusta bolkata.
Sega me nasekira so tvoeto mislenje...zosto mislis deka I'ma steta?
Затоа што и во упатството пишува дека може да се добие невропатија. Упатството
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
117
Поени од реакции
83
Ako gi citame site upatstva I moznite kontraindikacii, togas ni aspirin ne treba da pieme.
No toa e, edno lecime, drugo razboluvame:(
Фармацевтите се штитат на овој начин од тужби, но сигурно имало случаи со несакани ефекти.
 
Член од
19 април 2012
Мислења
37
Поени од реакции
15
...не ми се верува што читам, ...знаеш зошто го пиеш Алопуринолот на пример, а не било спомнат „таму“ гихтот? и баш ме интересира кој лек ти го пиеш за зголемена вредност на холестерол и триглицериди? ... си дал резултат на матична без да знаеш вредности и фотопкопија од истите? :facepalm:

контрола за еден месец???? на што контрола @Janikara офффффф ?? :yid:
Триглид и Омега 3 пиев во текот на 2018 год. за триглицериди, признавам сам си ги прекинав, тоа е таа наша немарност и негрижа за сопственото здравје, секако добив укор од докторите за тоа, а сега ми ги продолжија - значи работиме воедно на двата проблеми што се натрупале. Друго, пошто не можеме сите да одиме на лекар со предзнаења за медицината, нели, а докторите (или дел од нив) тоа го знаат, па се доста шкрти и површни во информациите и објаснувањата, и онака рутински, механички, да не речам како во ветерината, ти ја дава хемијава и твое е да слушаш совети и да доаѓаш на контроли. Се разбира, тоа е индивидуално, пак ќе кажам, такви сум погодил. Не секој се замара, а јас „со клешти“ не можам да му вадам. Толку во врска со гихтот и дијагнозата што не ја знам.
Плус, овојпат навистина сум пишман што отидов, заради овие фамозни мерки со пандемијава, и се чудам како бев воопшто примен во ординација.
Автоматски споено мислење:

Убави совети давате, се согласувам во делот за чување податоци, не знам, можеби докторите си имаат своја груба класификација на пациентите на „здрава“ и „болна“ популација па оттаму и тие површности и непрецизности, а и до нас е, секако, на прво место се ставам. А во врска со слепото верување, да, еве ова е еден пример - сум прашал на форум, а има доста спротивности во дискусииве, и токму оттаму ние пациентите доаѓаме до ситуација - кому да верувам сега?
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Друго, пошто не можеме сите да одиме на лекар со предзнаења за медицината, нели, а докторите (или дел од нив) тоа го знаат, па се доста шкрти и површни во информациите и објаснувањата, и онака рутински, механички, да не речам како во ветерината, ти ја дава хемијава и твое е да слушаш совети и да доаѓаш на контроли. Се разбира, тоа е индивидуално, пак ќе кажам, такви сум погодил. Не секој се замара, а јас „со клешти“ не можам да му вадам.
... прво, секој матичен лекар зема капитација (паричен износ) од ФЗОМ за секој преглед на пациент, во текот на неколку месеци мора да приложи дека дал предлог за лабораториско испитување, предлог за ЕКГ, како проверка на здравјето во текот на годината на пациентот ако е здрав (или се чувствува здрав) па да ги собира во папка како досие на пациентот, матичниот треба да знае апсолутно све за својот пациент кога ќе го види веднаш да знае дали има ризичен некој фактор, хронична болест, примил вакцина, имал операција, а не да го врти досието во моментот кога пациентот доаѓа „што ти е“ па ај да пробаме вака ај онака, да се направи лабораториски анализи и да си ги земе во папка, а на пациентот да каже ејјј добри ти е резултатите, или не ти чинат резултатите,

... а што ако треба навечер ете итно се случува нешто да се оди во болница, што податоци ќе има пациентот за да можат да му пружат побрза помош? онака усна добри ми се?? или матичниот ќе стане од спиење па ќе даде нешто анализи?

... сите анализи фотокопирани да му се даде на матичниот или пак ако инсистира матичниот обратно, но никако пациентот дома да нема никаков наод, документ, дијагноза, мислење од друго место, ако матичниот негодува, ќе се смени ако треба, матичните се за пациентите, а не обратно!
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.514
Поени од реакции
9.412
Триглид,



... а што ако треба навечер ете итно се случува нешто да се оди во болница, што податоци ќе има пациентот за да можат да му пружат побрза помош? онака усна добри ми се?? или матичниот ќе стане од спиење па ќе даде нешто анализи?

... сите анализи фотокопирани да му се даде на матичниот или пак ако инсистира матичниот обратно, но никако пациентот дома да нема никаков наод, документ, дијагноза, мислење од друго место, ако матичниот негодува, ќе се смени ако треба, матичните се за пациентите, а не обратно!
Автоматски споено мислење:

Триглид,



... а што ако треба навечер ете итно се случува нешто да се оди во болница, што податоци ќе има пациентот за да можат да му пружат побрза помош? онака усна добри ми се?? или матичниот ќе стане од спиење па ќе даде нешто анализи?

... сите анализи фотокопирани да му се даде на матичниот или пак ако инсистира матичниот обратно, но никако пациентот дома да нема никаков наод, документ, дијагноза, мислење од друго место, ако матичниот негодува, ќе се смени ако треба, матичните се за пациентите, а не обратно!
E taka trebase da bidat elektronskite zdravstveni karticki, istorija na site bolesti ke imase za pacientot...no za zal propadna dobrata idea, neznam zosto.
 
Член од
19 април 2012
Мислења
37
Поени од реакции
15
• Еве да споделам за оние што имаат сличен проблем, значи со АЛОПУРИНОЛ БЕЛУПО и НЕУРОБИОН се врати чувствителноста на местото по десетина дена, пиев 1 месец и уричната киселина сега е 218 µmol/L
нив престанувам да ги пијам.
• За вториот проблем - триглицериди, со ТРИГЛИД и нејадење месо и маснотии сме ги спуштиле до 1.42. И натаму ќе избегнувам алкохол, препорачана е физичка активност - сè на сè, генетскиот фактор за спор метаболизам си го направил своето, со Триглид ќе се „дружам“ и понатаму.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
• За вториот проблем - триглицериди, со ТРИГЛИД и нејадење месо и маснотии сме ги спуштиле до 1.42. сè на сè, генетскиот фактор за спор метаболизам си го направил своето, со Триглид ќе се „дружам“ и понатаму.
Феноменална логика :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom