Вицови за компјутерџии

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
474
Ете зошто не треба компјутерџиите да бидат буквалисти

Јак скеч од пред 20 години Топ листа надреалисти ...........................


Не се нормални.
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
474
Kad ste vec poceli sa tim vicevima o programerima
:

Posalje zena muza programera na pijacu i kaze: kupi maragarin, i ako ima jaja uzmi deset.
Posle nekog vremena vraca se programer sa 10 margarina. 'A gde su jaja?' pita ga zena, tek ce on: 'pa ima jaja na pijaci.'

Zajmi kolega od kolege pare i kaze:
" Daj mi 1000 din do petka"
a drugi kaze :
" Aj da zaokruzimo na 1024"


- Tata, reci mi, kako sam se rodio?
- Dobro sine, znao sam da ćeš me jednog dana to pitati.
Evo ovako. Tata i mama su napravili jedan copy/paste na jednom chatu na MSN.
Tata je onda dao mami sastanak preko email-a u WC-u u jednom cybercafeu.
Onda je mama napravila nekoliko download-a s tatinim memory stick-om.
Kad je tata bio spreman za upload, primetili smo da nismo stavili firewall.
Kako je bilo kasno da se koristi undo, a ni delete više nije pomagao, 9 meseci kasnije nam je stigao zajebani virus...


Pricaju zena i muz programer:

Zena: - Sto mislis o kupovini novog televizora?
Muz: - Internal error. Out of resources.

Zena: - Daj mi kreditnu karticu, zelim u kupovinu.
Muz: - Sharing Violation. Access denied...

Zena: - Volis li me koliko volis i komp, ili ti sluzim samo za zabavu?
Muz: - Too many parameters...

Zena: - Pogrijesila sam sto sam se udala za tebe.
Muz: - Data type mismatch.

Zena: - Ti si totalno lud.
Muz: - ...by Default.

Zena: - Sto je sa tvojom placom?
Muz: - File in use. Try again later.

Zena: - Sto ti se dogodilo s autom jutros?
Muz: - System is unstable. Press CTRL + ALT + DEL to Reboot.

Zena: - Hoces popiti jos malo vina?
Muz: - File system is full.

Zena: - Sto mislis o mojoj obitelji?
Muz: - Unknown Virus
 
Член од
25 август 2011
Мислења
114
Поени од реакции
16
Дали знаете зошто компјутерџиa со очила не се пали од пичка на девојка?:icon_lol:

Зашто ја гледа со ниска резолуција - 320x240:icon_mrgr:


--- надополнето: Oct 4, 2011 12:36 AM ---
Жена на програмер го праќа до продавница:
- Да купиш еден колбас и ако има јајца - 10.
По малку мажот се враќа со десет колбас. Жена му го прашува:
- Какви се тие колбас? Зошто си купил 10 колбас.
- Како зошто? - Имаше јајца ...
--- надополнето: Oct 4, 2011 12:37 AM ---
компјутерџии се прибира во пет часот наутро. Жена му изнервена го очекува на врата:
- Миризба ми на странски компјутери ...
--- надополнето: Oct 4, 2011 12:40 AM ---
Еден компјутерџии се трудел над една програма 7 дена на ред конечно му писнало качил во колата и отишол во една планина.
Почнал да се бротчиња, стигна врвот и вика:
- ЕХОООООООО!
(никаков одговор)
- ЕХОООООООООООООООООО!
(пак никаков одговор)
- ЕХОООООООООООООООООООООООООО!
- @ ECHO is On.
--- надополнето: Oct 4, 2011 12:47 AM ---

if if if if else else else or


:eek:
 

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.615
Компјутерџиите разликуваат 11 типа на жени

1. Интернет жена
- Морате да платите за да добиете пристап.

2. Сервер жена
- Секогаш е зафатена и преоптеретена кога вам најмногу ви треба.

3. Windows жена
- Знаете дека има многу мани, али сепак не можете да живеетe без неа.

4. PowerPoint жена
- Идеална да ја презентирате на луѓето на било какво славје.

5. Excel жена
- Се зборува дека можете со неа шо и да посакате, али вие и понатаму ја користите за 4 функции.

6. Word жена
- Нема што, секојдневно ве изненадува, али сепак не постои никој на светот кој потполно ја разбира.

7. MS – DOS жена
- Сите ја имале и никој повеќе не ја сака.

8. Back-up жена
- Мислите дека има се, но кога вам нешто ќе ви затреба, сфаќате дека сепак нешто и фали.

9. Scandisk жена
- Сите ние знаеме дека она може да направи многу добри ствари и дека сака само да помогне, али у основа не се знае што уставри она навистина може.

10. Screen saver жена
- Нема некои битни функции, али сакате да ја гледате.

11. Hard disk жена
- Се сеќава на сешто у секоја доба од денот.
 
Член од
11 септември 2011
Мислења
358
Поени од реакции
608
Некој компјутерџија со најново BMW стои на семафор кога одеднаш го удира позади некое скапано фичо.
На регистрацијата на BMW-то пишувало:
"Found new hardware click here to install"
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.580
Поени од реакции
27.105
Како ловат слонови :

МАТЕМАТИЧАРИ -одат во Африка , бркаат се’ што не е слон и фаќаат еден кој ќе остане .
ИСКУСНИ МАТЕМАТИЧАРИ - ќе пробаат да докажат постоење на еден единствен слон пред да продолжат со првиот чекор како споредна вежба

КОМПЈУТЕРСКИ СТРУЧЊАЦИ ловат слонови спрема Алгоритам А :
Појди во Африка.
Започни од ’ Ртот Добра Надеж.
Работи по вообичаен начин , преминувајќи го континентот наизменично ,источно и
западно
При преминувањето, фати ја секоја животиња што ќе ја видиш
Спореди го секое животно со слонот
Застани кога слонот е воочен

ИСКУСНИ ПРОГРАМЕРИ - го менуваат Алгоритмот А ставајќи го познатиот слон во Каиро да се осигураат дека алгоритмот ќе се заврши

АДМИНИСТРАТОРИ НА БАЗИ НА ПОДАТОЦИ - не мораат да излегуваат надвор да фо фатат слонот затоа што можат да го најдат со помош на ад хок извештајот :

  • 1 SELECT
* FROM AFRICAN_CRITTERS
  • 2 WHERE
CRITTER_TYPE = 'TERRESTRIAL'
  • 3 AND
SIZE = 'LARGE'
  • 4 AND
COLOR = 'GRAY'
  • 5 AND
TRUNK = 'YES'
  • 6 AND
ODOR IS NOT NULL;

ПРОДАВАЧИ НА software ја испраќаат со брод првата ствар што ќе ја фатат и ќе ти напишат фактура за СЛОН

ПРОДАВАЧИ на HARDWARE ловат зајаци , ги бојат во сиво и ги продаваат како десктоп слонови
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
34.619
Поени од реакции
23.058
-zlato , ostavi go veke kompjuterot i dojdi da vecherame!
-doagjam mamo.
-kakva majka bre,budalo,jas sum
ti zhena!
-lele,lele,,,ama brzo pominuva vremeto koga igrash na kompjuter,,,,,:ROFLMAO:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom