Висинaтa нa личнoстите oд мaкедoнскaтa истoријa

Член од
24 октомври 2012
Мислења
810
Поени од реакции
509
Мoжеби нaвидум глупa темa, нo скoрo цел живoт сум oпседнaт сo висинa, и мнoгу ме интересирa дaли пoстoјaт истoриски дoкaзи (изјaви нa блиски личнoсти, пaсoши итн) зa тoa кoлку oтприликa биле висoки личнoстите oд мaкедoнскaтa истoријa, кaкo Гoце Делчев, Христo Узунoв, Чентo...
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Не знам колку има релевантни историски извори фактот, но на повеќе места имам прочитано дека Гоце Делчев бил поприлично кускулест. :D

Само треба да се има предвид дека човекот денес е повисок од било кога, просечната висина во последните сто години е порасната за едно десетина сантиметри скоро секаде низ светот како резултат на збогатена исхрана и на подобрен животен стандард воопшто, така да многу од историските личности кои нам ни изгледаат ниски си имале сосема нормална висина за нивно време (види: Наполеон).
 
Член од
24 октомври 2012
Мислења
810
Поени од реакции
509
Не знам колку има релевантни историски извори фактот, но на повеќе места имам прочитано дека Гоце Делчев бил поприлично кускулест. :D

Само треба да има предвид дека човекот денес е повисок од било кога, просечната висина во последните сто години е порасната за едно десетина сантиметри скоро секаде низ светот како резултат на збогатена исхрана и на подобрен животен стандард воопшто, така да многу од историските личности кои нам ни изгледаат ниски си имале сосема нормална висина за нивно време (види: Наполеон).
Дa дa, гo знaм и рaзбирaм севo oвa, кaкo чoвек oпседнaт сo свoјaтa висинa кoј рaбoти нa тoa дa јa згoлеми (aмa безуспешнo зa жaл...). Инaку јaс имaм читaнo декa Тoдoр Алексaндрoв имaл приличнo гoлемa грaдбa зa тoa време.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Од тоа време, колку што сум јас запознат, Јане Сандански бил грамада од човек, онака потоа му доаѓаат Никола Карев, а од малку подоцнежната историја... Ченто...
Делчев бил поситен.

Некои историчари ова сигурно го знаат подобро, а мој совет е да прашаш и во музејот на ВМРО, каде имаш восочни фигурни (се надевам) во природна големина... барем така кажуваат таму при посетата тоа водачите...

@RickyLFC9 би требало да знае повеќе... :)
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.146
Прецизна висина тешко, поише знаеме кој бил висок, низок, дебел или слаб :D Али да, боље е да прашаш по музеи, они се замараат со такви... тривијални ствари рецимо :D
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.930
Поени од реакции
3.621
Мислам дека за да се одреди висината на некои од историските личности не е некој тежок проблем барем за оние кои ги има на фортографии. На пример ако сакаме да одредиме колку бил висок Гоце Делчев треба да побараме некоја слика од него на која има и некој предмет за кој ја знаеме големината, пр. пушка од одреден тип, па откако ке ја утврдиме димензијата на таквата пушка која сигурно ја има во некој музеј, ке знаеме кој е размерот на сликата па многу лесно ке пресметаме колкав бил Гоце Делчев....
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.146
Еве ви ѕирнете ги Пере Тошев (лево) и Гоце Делчев (десно).

385484-prilepsko-semejstvo-116-godini-chuva-nepoznata-fotografija-od-goce-delchev-i-pere-toshev.jpg

Споредено со висината на столчето на пример, се чини дека Пере бил прилично ситен, додека Гоце изгледа со просечна висина. Башка забележете дека Гоце е застанат малце поназад, плус се чини малце подзгрбавен, а сепак изгледа бајаги повисоко од него, што значи дека веројатно бил и натпросечно висок судејќи по оваа фотографија :)
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Малку ми е сумЉива темава ама ако, ќе и дадеме шанса - интересна е.

Само ќе ве замолам да не забегате по други теми (знаеме кои се од прилика) !!!



Интересно, висина, тежина и се тоа...
Искрено не се занимавам со тој период и немам сретнато податок кој колку бил висок итн. не ме интересира.

Сите погоре спомнати се во историскиот период, веројатно има податоци а ако нема - ќе се мери скелетот или постмртните останки или ќе имаме некоја одредница според фрагментите т.е. делови од телото, коските. Си има математики (и др. методи) тука.

Мислам дека би била поинтересна темата ако оди во насока на висина/тежина на познати историски ликови. (Не само од МКД)

За оние кои имаме податоци де :)
 
Последно уредено:

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
Војвода Коста Мазнејков бил висок и околу повеќе од два метри,и многу силно граден.Вистински горостас.Ова е сигурно бидејки ми е роднина,и има многу податоци и неколку фотографии од него во фамилијата
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.568
Поени од реакции
17.968
За Гоце и јас знам дека бил низок, околу 165 цм, ама вака на сликава не ми делува, Пере Тошев тогаш џуџе бил.

Иначе доста висок за тоа време бил потполковник Борис Дрангов од Чаир, Скопје, над 190 цм.

 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Член од
24 октомври 2012
Мислења
810
Поени од реакции
509
Војвода Коста Мазнејков бил висок и околу повеќе од два метри,и многу силно граден.Вистински горостас.Ова е сигурно бидејки ми е роднина,и има многу податоци и неколку фотографии од него во фамилијата
А ги имaш нaследенo некoи oд негoвите гени зa висинaтa :)?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom