Виртуелен читачки клуб

Дали би учествувале во виртуелен читачки клуб?


  • Вкупно гласачи
    99

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.819
Поени од реакции
11.938
@Вокерка ти си модератор овде?? Да ја оживееме темава, одлична тема е, а и многу сакам да читам иако ни јас не сум некој голем читател. Еве од Нова Година нека биде рокот па 1-2 недели, ако треба може и нова тема да се отвори.

Наслов на книга незнам, нека даде предлог некој голем читател од форумов.
 

Josef K

трагач
Член од
4 јануари 2014
Мислења
189
Поени од реакции
688
Името на розата од Еко сакате? Таман ми треба повод да почнам да ја читам. Само петсто и кусур страници е, не знам колку е возможно да се прочита за две недели, а да не се површно претрча.
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.141
Поени од реакции
11.770
Може ли барем да упатувате каде да се најде книгата која ќе биде зададена за читање? Линк од интернет извор или книжара?
 

Josef K

трагач
Член од
4 јануари 2014
Мислења
189
Поени од реакции
688
Може ли барем да упатувате каде да се најде книгата која ќе биде зададена за читање? Линк од интернет извор или книжара?
Ако се однесува на мене јас само предлог дадов. Уште не е прифатено од мнозинство. :P
Иначе издание на Табернакул. Верувам дека ја има во речиси сите библиотеки. А ако ти е мерак да читаш на англиски имам пдф.
 

Вокерка

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.269
Поени од реакции
4.700
@Вокерка ти си модератор овде?? Да ја оживееме темава, одлична тема е, а и многу сакам да читам иако ни јас не сум некој голем читател. Еве од Нова Година нека биде рокот па 1-2 недели, ако треба може и нова тема да се отвори.

Наслов на книга незнам, нека даде предлог некој голем читател од форумов.

И јас сум за да ја оживееме темава, ако има интерес секако.

Бидејќи следува празничен период, ми се чини преголем залак е да биде некоја обемна книга. Мој предлог е „Малиот принц“ оти доста останала несфатена од детските години, а е обожавана подоцна, па да образложиме кој, зошто, како, што сфатил?

Пишувајте предлози, што ќе одлучи мнозинството тоа ќе ставиме. :smirce:
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.819
Поени од реакции
11.938
Па ајде ете мој предлог. Алхемичарот од Коелјо :)
 

Lil Lamb

Сакам да се родам одново.
Член од
7 април 2014
Мислења
258
Поени од реакции
282
На улица Даблин, од Саманта Јанг? Чув дека е прекрасна и многу позитивни коментари има,јас сеуште не сум ја прочитала,но планирам. :( Ја имате прочитано?
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.000
Поени од реакции
4.242
На улица Даблин, од Саманта Јанг? Чув дека е прекрасна и многу позитивни коментари има,јас сеуште не сум ја прочитала,но планирам. :( Ја имате прочитано?
Да не е нешто срање од типот на Fifty Shades или поквалитетна ствар?
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
656
Поени од реакции
1.158
@Вокерка @Saladin
Ви се праи некој обид за оживување на темава? Организирање на вакво нешто, кој сака да учествува...
Еден по еден предложуваме книга што другите ја немаат читано, сите ја читаат и после коментираат...
И да не испадне, вреди да се покуша. :D
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.055
Поени од реакции
10.968
Шкрт сум на зборови, т.е. на читање препораки оти книгата ја осеќам лично и многу ретко прифаќам туѓи препораки (мора добро да ме познава човек за да знае што отприлике би ми се допаднало, така да оној вторион дел со читање можеби ќе го апстинирам одвреме-навреме. Но што се тиче давање препораки секако дека може да се приклучам.
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
656
Поени од реакции
1.158
Шкрт сум на зборови, т.е. на читање препораки оти книгата ја осеќам лично и многу ретко прифаќам туѓи препораки (мора добро да ме познава човек за да знае што отприлике би ми се допаднало, така да оној вторион дел со читање можеби ќе го апстинирам одвреме-навреме. Но што се тиче давање препораки секако дека може да се приклучам.
Многу луѓе имаат интимен емотивен однос со уметноста и не го вербализираат тоа, ниту пак читаат работи што не им го гаѓаат сензибилитетот. Нормално е.

Ако се убацат други луѓе овде, можда ќе испадне нешто, иако сум скептичен. :D
 

Вокерка

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.269
Поени од реакции
4.700
@Вокерка @Saladin
Ви се праи некој обид за оживување на темава? Организирање на вакво нешто, кој сака да учествува...
Еден по еден предложуваме книга што другите ја немаат читано, сите ја читаат и после коментираат...
И да не испадне, вреди да се покуша. :D
Оваа тема имаше 3-4 обиди за да заживее и секогаш се случува истото. По овој муабет ќе пишат уште неколку членови дека ја поддржуваат идејата и би сакале да учествуваат, поставуваме книга и тогаш никој всушност не пишува за книгата. :)

Супер би било да се активира, еве уште еднаш да видиме, има ли потенцијални членови што би учествувале?
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
2.551
Поени од реакции
2.878
Оваа тема имаше 3-4 обиди за да заживее и секогаш се случува истото. По овој муабет ќе пишат уште неколку членови дека ја поддржуваат идејата и би сакале да учествуваат, поставуваме книга и тогаш никој всушност не пишува за книгата. :)

Супер би било да се активира, еве уште еднаш да видиме, има ли потенцијални членови што би учествувале?
Можеби наместо една, можат 3 книги во исто време да бидат за да се зголеми бројот на учесници. Различни книги, поголем простор за дискусија.
 
На врв Bottom