Вино

Дискусија во форумот 'Гурманско катче' започната од демнач, 29 октомври 2009.

 1. HITCH

  HITCH Гостин

  Аааааах сакам секакво вино, ич не пребирам винце. Оваа година имавме прекрасно домашно вино. Порано пиев само бело, ама сега почнав и црвено да таманам :smir: Виното ми е најубавиот пијалок :back:

  [​IMG]
   
 2. RaZ-R

  RaZ-R Артилерец

  Член од:
  8 ноември 2009
  Мислења:
  3.088
  Допаѓања:
  1.793
  Вино лииииии....лоши стеее
   
 3. Anne.

  Anne. ~ Happiness In Slavery.

  Член од:
  4 декември 2009
  Мислења:
  4.584
  Допаѓања:
  10.205
  Сакам вино, посебно домашното црвено. Само многу бргу ме фаќа.
   
  На _Rocky_ му/ѝ се допаѓа ова.
 4. @cool@

  @cool@ Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική

  Член од:
  2 јуни 2007
  Мислења:
  23.580
  Допаѓања:
  27.028
  одлична идеја доколку се најдете некаде во „природа„ :wink:
  научете вака да отворите флаша вино. Потребен ви е само ЧЕВЕЛ :smir:

   
 5. МрМонтана

  МрМонтана Retard

  Член од:
  8 јуни 2010
  Мислења:
  159
  Допаѓања:
  9
  Незнам дали некој пиел Rocca Dei Forti-Spumante Dolce вино.Многу убави пенливи вина.
  Баш прегеска пиев пола чаша(ама за сок:))
   
 6. HITCH

  HITCH Гостин

  Промоција на вината на "Езимит"

   
 7. koleee

  koleee Убер Македонче

  Член од:
  6 јули 2008
  Мислења:
  643
  Допаѓања:
  41
  Езимит Вино е винарија која ја интегрира традицијата на производство на грозје и вина кои се присутни низ вековите во Македонија од една страна и врвната технологија која Езимит Вино ја поседува. Остатоците од античка винарија во близина на лозовите насади, го покажува присустрвото на традицијата проткајана до ден денес. Од аспект на видовите на грозје оваа микро клима овозможува подигање и многу добри резултати на следниве видови на грозје - Вранец, Сabernet Sauvignon, Merlot, Syrah, Крастосија, Плавац, Pinot Noir, Chardonnay, Riesling, Sauvgnon Blanc, Muscat, Zuplanka. Нашите специјалисти, агрономни посветуваат посебно внимание на лозовите насади во чиста околошка средина во теков на 365 денови од годината. Бербата се одвива рачно и започнува кога идеални предуслови се постигнати. Пред извесен преиод Езимит Вино Бесе прогласена за 4та најмодерна винарија во Европа.

  Вината се прават во специјални винификатори, кои се дизајнирани од потребите на винаријата и купувачите. За секој тип на грозје постои разиличен винификаторски процес кој е програмиран. Сите важни хемиски параметри се постојано мониторирани и документирани. Чувањето на виното е во инокс садови. Посебно внимание се посветува на мали серии на високо квалитетни црвени и бели вина. Департментот за барик е присутен уште во 2000 година, овде се одлежуваат вина со најголем потенцијал.Пенливите вина наскоро ќе бидат дел од асортиманот на Езимит вино.

  --- надополнето ---

  http://www.ezimitvino.com.mk/index....=category&layout=blog&id=34&Itemid=58&lang=mk
   
 8. beneamata

  beneamata

  Член од:
  14 ноември 2009
  Мислења:
  14.179
  Допаѓања:
  9.656
  Да не знае некој што цена е Вила Марија црвено, и Александрија?

  --- надополнето ---

  Омилена песна за пиење ми е :pos:
   
 9. RocknRolaa

  RocknRolaa Rafa Para Siempre

  Член од:
  21 февруари 2010
  Мислења:
  6.869
  Допаѓања:
  9.723
  Дома имам бело и црно вино од марката IKON , грчко е мислам. Има ли некој пробано од оваа марка вино, да знам дали вреди да се отвори..:)
   
 10. Џои

  Џои КИНЕКТиран

  Член од:
  1 февруари 2007
  Мислења:
  8.385
  Допаѓања:
  2.053
  Што убаво ми легна една чаша црвено сега со ручекот ммммммммм. Иначе обожавам Розе вино.
   
 11. fenomen

  fenomen Сезнајко

  Член од:
  17 јули 2008
  Мислења:
  381
  Допаѓања:
  42
  Баш ми е мило што имам друштво. Јас па скроз црно вино пијам и сурфам. Додуша морам да признам ова моево без сок теско дека некој мозе да го пие (многу е јако) :):helou:

  --- надополнето ---

  Ништо не е подобро од домашно црно вино. Редовно по една чашка после ручек е мммммммммм навистина уживање!!
   
 12. сашенко

  сашенко Гостин

  Мојот омилен пијалок мммммммммммммм
   
 13. HITCH

  HITCH Гостин

  Некогаш чашка, некогаш бокалче... Зависи кога како. :pos:
  Се шалам, винцето зависи од ручекот. Да не испаднам сега некоја пијаница, ама сакам винце. :smir:
   
 14. сашенко

  сашенко Гостин

  Јас кога пијам вино незнам за доста.Додека има се пие.Белото не толку ама црвено вино обожавам и кога има не му се мислам ич.
   
 15. коментатор

  коментатор Пингвин

  Член од:
  25 февруари 2010
  Мислења:
  3.511
  Допаѓања:
  9.425
  Омилен алкохолен пијалок. Јас пијам сезонски, лето пијам само бело а преку зима само црвено.
   

Сподели преку: