Вино

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Дечки вреди 1.500 да се даде за Бела вода црвено? Само пофалби имам читано а сакам тешки црвени вина.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.070
Поени од реакции
78.291

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.124
Поени од реакции
18.110
Црногорски Крстач од 13 јул.
Суво, локално, бело.
Прегледај го приврзокот 295869

Како што повеќе дознавам за енологија и дегустација на вина, се повеќе ми личи дека на одредено ниво, работава е субјективна.
Откога тоа го кажав, можам да речам дека мене многу ми се допадна ова вино и го препорачувам.
Шала на страни, врло веома добро.
Право летно, лабаво!
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
1674299952852.png

Во Македонија обратно. Бовин и Тиквеш поскапи него во Германија на пример.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Прегледај го приврзокот 363089

Во Македонија обратно. Бовин и Тиквеш поскапи него во Германија на пример.
mkd prodava u stranstvo so dumping ceni.
spanija izvezuva.
Hold up.
Да Шпанија извезува, ама не е дека ирска е баш...винско ориентирана земја. Имам пиено шпанско вино тука(одвезено). Што е штосот...прекуморски шипинг. Многу е поскап него камиони. Затоа Холанѓаниве не даваат на овие кретени на исток у шенген. Затоа нас нема да ни даваат во шенген.Оти робата од исток би била поефтина во централна европа по копнен пат, а нормално би им ускратил и профитите на холанѓаниве што имаат најголем удел во тaa дејност. Тоа е гарант пола од цената. Друго е реткоста на комодитетот. Ние ако извезуваме вино во други земји(со постоечка и поголема индустрија), мора да бидеме по конкуренти со цените за да се продава.
Кај нас згора на тоа е скапо оти сме пропадната држава и на секој мора да си има дебел новчаник профи на сметка на обичните смртници.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.082
Поени од реакции
22.127
Hold up.
Да Шпанија извезува, ама не е дека ирска е баш...винско ориентирана земја. Имам пиено шпанско вино тука(одвезено). Што е штосот...прекуморски шипинг. Многу е поскап него камиони. Затоа Холанѓаниве не даваат на овие кретени на исток у шенген. Затоа нас нема да ни даваат во шенген.Оти робата од исток би била поефтина во централна европа по копнен пат, а нормално би им ускратил и профитите на холанѓаниве што имаат најголем удел во тaa дејност. Тоа е гарант пола од цената. Друго е реткоста на комодитетот. Ние ако извезуваме вино во други земји(со постоечка и поголема индустрија), мора да бидеме по конкуренти со цените за да се продава.
Кај нас згора на тоа е скапо оти сме пропадната држава и на секој мора да си има дебел новчаник профи на сметка на обичните смртници.
greska si. po morski pat e poeftino, eden pogolem brod ima kapacitet do 25,000 kontenjeri toa se 25,000 shleperi.

razlikata e sto spansko vino se ceni i tuka imas marzi na uvoznik itn i da do nekade transport. naseto vino se ceni samo onamu kade e "brend" znaci makedonija. na nekoj nadvor kamnik, tikves nisto ne mu znacat, pa ke ni severnistan. od druga strana SPANIJA mu znaci i spanskoto vino ima reputacija za kvalitet (iako ne mora da e taka).
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
661
Поени од реакции
1.086
Дечки вреди 1.500 да се даде за Бела вода црвено? Само пофалби имам читано а сакам тешки црвени вина.
Вреди!

После тоа оди на Lepovo Grand Cuvee

Незнам само како ги споредија Камник со Тиквеш. Али тоа е ;)
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.082
Поени од реакции
22.127
Вреди!

После тоа оди на Lepovo Grand Cuvee

Незнам само како ги споредија Камник со Тиквеш. Али тоа е ;)
kako 2 totalno nebitni brendovi na svetski ramki.... sekoj vo mkd ja znae razlikata ali u irska nikoj ne cul ni za ednoto ni za drugoto.... ali toa e, ako ne ti nacrta nekoj ke se cudish dobro e sto bar mozes da iskucas tekst i da si prasas... :toe:
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
greska si. po morski pat e poeftino, eden pogolem brod ima kapacitet do 25,000 kontenjeri toa se 25,000 shleperi.

razlikata e sto spansko vino se ceni i tuka imas marzi na uvoznik itn i da do nekade transport. naseto vino se ceni samo onamu kade e "brend" znaci makedonija. na nekoj nadvor kamnik, tikves nisto ne mu znacat, pa ke ni severnistan. od druga strana SPANIJA mu znaci i spanskoto vino ima reputacija za kvalitet (iako ne mora da e taka).
Zavisi po koja ruta.Shto vikash marzhi itn tocno. Ama zavisi po koja ruta. Mislam sega deka V-britania so bregzitot malce ima oteznato raboti itn.
Za ime brend itn...pa , naevtinoto vino shto go imam probano e pak podobro od smederevka na tikvesh vo najmala raka.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom